Na Slovensku sa zlacňovanie ani zďaleka nekoná, raketovo rastú ceny bytov, zdražie aj benzín

  • Ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli medziročne o 8,5 %
  • Zvýšili sa ceny nových nehnuteľností o 7,9 % a ceny existujúcich nehnuteľností o 8,4 %
  • Očakáva sa aj zdražovanie pohonných látok
sky park, byty, nehnutelnosti, benzin, nafta, pumpa
TASR/Michal Svítok,Milan Kapusta
  • Ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli medziročne o 8,5 %
  • Zvýšili sa ceny nových nehnuteľností o 7,9 % a ceny existujúcich nehnuteľností o 8,4 %
  • Očakáva sa aj zdražovanie pohonných látok

Ceny nehnuteľností určených na bývanie v treťom štvrťroku 2020 vzrástli oproti tretiemu štvrťroku 2019 o 8,5 percenta. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.

„Zvýšili sa ceny nových nehnuteľností o 7,9 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 8,4 percenta,“ uvádza ŠÚ SR a dodáva, že v porovnaní s cenami druhého štvrťroku 2020 sa ceny nehnuteľností určených na bývanie zvýšili o 1,5 percenta. „Ceny nových nehnuteľností vzrástli o 3,8 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností klesli o 0,4 percenta,“ doplnil ŠÚ SR.

Zdražie aj benzín

Slovenskí motoristi môžu očakávať v nasledujúcom týždni zdražovanie benzínov. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ceny čierneho zlata v predchádzajúcich týždňoch rástli pod vplyvom optimizmu z novej vakcíny na koronavírus. Od vývoja cien čierneho zlata závisí potom aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Preto očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa v nasledujúcom týždni môžu zvýšiť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Pociťuješ nárast cien na vlastnej koži?

Ceny benzínu na našich pumpách sa minulý týždeň takmer nezmenili, ale ceny ropy išli nahor. V predchádzajúcich týždňoch pohonné látky u nás zlacňovali, minulý týždeň sa tento cenový pokles takpovediac zastavil. 

Cena 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň nepatrne zvýšila o 0,1 % na úroveň 1,164 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa naopak nepatrne znížili o 0,1 % na úroveň 1,352 eura za liter. Ceny nafty výraznejšie vzrástli, o 1,9 %, na hodnotu 1,007 eura za liter.

Sme rekordérmi v Európe. Až 70% Slovákov má peniaze v banke a neinvestuje ich. Do tejto komodity by ich mali investovať

Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu od začiatku tohto roka bol podľa analytičky spôsobený pandémiou koronavírusu a s tým súvisiacim výrazným poklesom dopytu po rope. V porovnaní s úvodom roka, keď boli ceny pohonných látok najvyššie, je však benzín lacnejší o zhruba 11 až 13 % a nafta až o 20 %. „Aj v medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, konkrétne benzín o 10 až 12 % a nafta až o takmer pätinu,“ dodala Glasová.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech