Na Slovensku sa zvažuje zavedenie diaľničnej známky na 365 dní od jej zakúpenia

  • V Čechách bude od roku 2021 platiť diaľničná známka odo dňa zakúpenia po dobu 365 dní, čiže na technický rok
  • Zdá sa však, že úpravy pravidiel pre platnosť ročnej diaľničnej známky sa dočkajú aj Slováci
dialka
TASR
  • V Čechách bude od roku 2021 platiť diaľničná známka odo dňa zakúpenia po dobu 365 dní, čiže na technický rok
  • Zdá sa však, že úpravy pravidiel pre platnosť ročnej diaľničnej známky sa dočkajú aj Slováci

Ročná diaľničná známka by mala aj pri zakúpení v priebehu roka platiť skutočne celý rok, nielen jeho časť. Už pred časom prišla s týmto návrhom strana SaS.

„Zámerom predloženej novely zákona o diaľničnej známke je odstránenie nespravodlivosti pri zakúpení ročnej známky v priebehu roka, keď jej platnosť je výrazne menej ako jeden rok, nakoľko jej platnosť je len do januára nasledujúceho roka,“ konštatujú pre TASR jej predkladatelia.

Navrhuje sa úprava pravidiel pre platnosť ročnej diaľničnej známky zo súčasnej, ktorá je od 1. januára jedného roka do 31. januára nasledujúceho roka. Zmeniť by sa mala na pohyblivých 365 dní odo dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest.

zdroj: pixabay.com

Podľa slov hovorkyne Národnej diaľničnej spoločnosti by zavedenie technického roka znamenal straty. „Zavedenie technického roka by pre NDS znamenalo nielen finančnú a účtovnú stratu, ale aj náklady spojené s touto zmenou. Okrem toho vodiči sú na tento cyklus navyknutí, akákoľvek zmena by mohla spôsobiť, že si vodiči nebudú pamätať koniec platnosti diaľničnej známky, čím sa zvýši riziko pokuty,” konštatovala pre Startitup hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Zmeny však celkom nevylučujú. „Avšak, Národná diaľničná spoločnosť v budúcnosti zvažuje možnosť zavedenia úpravy platnosti ročnej diaľničnej známky na platnosť tzv. technický rok spolu s ďalšími úpravami v systéme elektronickej diaľničnej známky, pričom tieto úpravy plánuje inkorporovať do možností nastavania nového systému elektronických diaľničných známok,” dodáva. 

zdroj: wikimedia.org- Pavol Svetoň

Návrh zákona sa vyrovnáva aj s prestupnými rokmi. Platnosť diaľničnej známky by mala byť primárne nastavená na 365 dní, pričom v prestupných rokoch je to 366 dní. Vyvarovať sa zbytočným nejasnostiam a komplikáciám by malo zabezpečiť prechodné ustanovenie.

To má umožniť zachovanie platnosti ročných diaľničných známok zakúpených v roku 2019, ktoré platia do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Účinnosť zákona predkladatelia navrhujú od 1. januára 2020.

V Čechách sa už na podobnej zmene dohodli a známka tu bude platiť odo dňa zakúpenia po dobu 365 dní, informoval o tom portál idnes.cz.

Elektronická diaľničná známka sa bude dať kúpiť cez mobilnú aplikáciu alebo priamo cez internet do niekoľkých minút. Na to, aby si si ju zaobstaral, už viac nebudeš musieť hľadať najbližšiu čerpaciu stanicu.

zdroj: TASR, idnes.cz, sas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK