Na Slovensku si kompostovanie zosnulých vie predstaviť málokto, v USA sú tieto „pohreby“ v plnom prúde

  • Momentálne je na slovenskom trhu len niekoľko variantov nakladania s ostatkami zomrelých
  • Najbližší si môžu vybrať klasický pohreb a kremáciu
  • V Amerike sa však hitom stáva aj ekologické kompostovanie
  • Momentálne je na slovenskom trhu len niekoľko variantov nakladania s ostatkami zomrelých
  • Najbližší si môžu vybrať klasický pohreb a kremáciu
  • V Amerike sa však hitom stáva aj ekologické kompostovanie

Idea ekologického spôsobu nakladania so zosnulými uzrela svetlo sveta už v roku 2017, keď založila Katrina Spade prvú spoločnosť zaoberajúcu sa kompostovaním ľudských pozostatkov. Autorka nazvala proces rozkladu „prírodnou organickou redukciou“. Cena služby je okolo 5 500 dolárov a do tohto programu sa môžeš prihlásiť už dnes.

Reakcie na tento novodobý trend sa rôznia rovnako, ako to bolo v počiatkoch kremácie. Pre mnohých je to však najideálnejší spôsob, ako uzavrieť prírodný kruh, cyklus, v ktorom je telo odovzdané naspäť našej Zemi.

Dostaneš pôdu ako dar

Ak sa pre túto netradičnú metódu predsa len rozhodneš, namiesto urny s popolom dostaneš kus pôdy, v ktorej ku kompostácii došlo. Je následne na tebe, kam danú pôdu uložíš. Môžeš ju však využiť na výsadbu kvetov či stromu pri svojom dome. Tak s tebou ostane tvoj milovaný navždy, informuje IFL Science.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Recompose (@recomposelife)

Okrem nespornej prirodzenosti tejto formy „pochovávania“ je využívanie pôdy z kompostácie horúcou témou v boji proti klimatickej kríze, nakoľko pretváranie spracovaných častí pôdy, ako sú napríklad farmy, predstavuje príležitosť na zachytávanie atmosférického uhlíka, ktorý má devastačný vplyv na Zem. Pomôže to aj zvýšeniu biodiverzity a zlepšeniu podmienok pre život ľudí, rastlín aj zvierat.

Každá osoba, ktorá sa rozhodne pre kompostovanie na úkor konvenčného pohrebu alebo kremácie, zabráni vytvoreniu až jednej tony oxidu uhličitého. Náš prístup k ľudskému kompostovaniu navyše vyžaduje 1/8 energie konvenčného pochovania alebo kremácie. Je len na vás, či si na sklonku života vyberiete alternatívu, ktorá posilňuje životné prostredie, alebo tú, ktorá ho vyčerpáva,informuje spoločnosť Recompose.

Odhaduje sa, že Amerika využíva na klasické pohreby asi 1 milión akrov (404 685 hektárov) pôdy. Navyše, pri výrobe rakiev sa každý rok vyrúbe asi 4 milióny akrov (1,6 milióna hektárov) lesa, ktorých strata je pravdepodobne ešte vyššia, ak sa vezmú do úvahy aj dosky potrebné na uľahčenie pochovávania.

Na balzamovanie tiel krajina spotrebuje asi 800 000 galónov balzamovacej tekutiny, ktorá sa môže vylúhovať do pôdy a kontaminovať ju. Víziou spoločnosti Recompose je teda zmiernenie odlesňovania a chemického dopadu pohrebného procesu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Recompose (@recomposelife)

 

Takto prebieha celý proces

Nemusíš sa báť, že by sa s telom zosnulého nezaobchádzalo s úctou. Možno pri pomyslení na kompostovanie dostávaš zimomriavky, no celý proces je kontrolovaný a záleží na každom z nás, či ho pokladá za dostatočný na uctenie si pamiatky zosnulého.

„Prírodná organická redukcia“ (NOR) je započatá prostredníctvom baktérií a mikróbov, ktoré sa nachádzajú bežne v našom tele a v prírode. Tím spoločnosti uloží telo zosnulého do kolísky obklopenej štiepkou a slamou. Tá je umiestnená do väčšej kompostovacej nádoby zakrytej množstvom rastlinného materiálu.

Tretia fáza trvá 30 dní. Po mesiaci je telo rozložené až na molekulárnu úroveň. Každý človek vytvorí 0,76 metra kubického pôdy, ktorá môže byť následne využitá na spomínané pretváranie spracovaných častí zeme. Takto obohatená pôda vloží nutričnú hodnotu ľudského tela do tvorby nového života –⁠ rastlín a stromov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Recompose (@recomposelife)

„Bolo úžasné sledovať, ako sa s pribúdajúcim členstvom zvyšuje vplyv na životné prostredie,“ povedala členka tímu Recompose Anna Swenson pre IFL Science. „Teraz máme 550 členov, z ktorých každý ušetrí 1 metrickú tonu CO2 pred vstupom do životného prostredia v porovnaní s konvenčným pohrebom alebo kremáciou. Podľa tejto kalkulačky EPA predstavuje 550 metrických ton CO2 ekvivalent napájania 63 domov alebo prejazdu 1,6 milióna kilometrov. S rozširovaním našej komunity rastie aj náš kolektívny dopad.“

Zdroje: IFL Science, Recompose

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá