Na Slovensku štartuje zimná sezóna: V týchto strediskách si zalyžuješ už tento víkend

  • Lyžiarske strediská postupne otvárajú svoje brány
  • Pýšia sa desiatkami centimetrov snehu
  • Na svoje si prídu aj bežkári
zima lyžovanie
Ilustračná fotografia, TASR/Adriána Hudecová, František Iván
  • Lyžiarske strediská postupne otvárajú svoje brány
  • Pýšia sa desiatkami centimetrov snehu
  • Na svoje si prídu aj bežkári

Zimná sezóna na Slovensku sa pomaly, ale isto rozbieha a svoje svahy postupne sprístupňuje lyžiarom hneď niekoľko stredísk. Niektoré lokality sa tešia desiatkam centimetrov snehu a na škodu im určite nepríde ani nová vládna úľava od daní.

Ikonické Tatry

Lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách odštartujú na Štrbskom Plese v sobotu 10. decembra. „V prvý deň lyžovačky v novej sezóne budú k dispozícii zjazdovky Interski, Junior a Turistická, na ktorých je do 50 centimetrov snehu a vďaka aktuálnej vlne sneženia naďalej pribúda. V prevádzke budú v sobotu vleky a sedačková lanovka Mostíky. Peší návštevníci budú mať k dispozícii aj lanovku na Solisko,“ informoval riaditeľ strediska Peter Tomko.

Vo Vysokých Tatrách začali so zasnežovaním v treťom novembrovom týždni. Aj keď sa podmienky a predovšetkým teploty priebežne menili, prevádzkovateľovi sa podarilo pripraviť pre lyžiarov prvé zjazdovky. Hovorca prevádzkovateľa Marián Galajda dodal, že ďalšie svahy na Štrbskom Plese budú otvárať priebežne podľa toho, ako sa ich podarí upraviť a vysnežiť.

V sobotu 17. decembra je vo Vysokých Tatrách naplánované aj otvorenie strediska Tatranská Lomnica. „Najneskôr na sviatky bude v prípade vhodných podmienok otvorená aj Jakubkova lúka v Novom Smokovci,“ uzavrel Galajda.

Na Slovensku štartuje zimná turistická sezóna, uži si zasnežené kopce a nové lyžiarske vleky

Na svoje si prídu aj bežkári

Na Skalke pri Kremnici odštartovala v utorok (6. 12.) zimná sezóna bežeckého lyžovania. Na hrebeni Kremnických vrchov napadlo takmer 20 centimetrov snehu, upravených tak bolo prvých približne sedem kilometrov tratí na bežkovanie.

Upravený je štadión, inline okruh až po Bystrické sedlo. Dnes sme začali upravovať aj horný štvorkilometrový okruh, do zajtra by mal byť v dobrom stave,“ priblížil pre TASR Roman Béreš, ktorý sa stará o úpravu tratí na Skalke.

Lyžovať môžeš vďaka technickému snehu aj v Demänová Rezort neďaleko Liptovského Mikuláša.
zdroj: Unsplash/Ostap Senyuk

Ako pre TASR uviedla riaditeľka Kultúrneho a informačného centra mesta Kremnica Zuzana Tileschová, trate na bežecké lyžovanie na Skalke a v jej okolí sú na zimnú sezónu veľmi dobre pripravené. „Trasy sa pripravovali už počas leta a aj počas jesene. Pokosené boli všetky štandardné bežecké trate, celý južný okruh aj značná časť severného okruhu,“ priblížila Tileschová.

Počas zimných mesiacov bude na Skalke pre návštevníkov opäť dostupné aj večerné bežkovanie. Osvetlením je vybavená inline dráha s dĺžkou približne 1,5 kilometra aj bežecký okruh na Štadióne Rudolfa Čilíka s dĺžkou 400 metrov.

Skalka a jej širšie okolie ponúka návštevníkom približne 100 kilometrov lyžiarskych bežeckých tratí rôznej náročnosti. O ich úpravu sa starajú samosprávy Kremnice a Banskej Bystrice spoločne s dobrovoľníkmi. Úpravu tratí finančne podporuje aj Banskobystrický samosprávny kraj.

Vláda podporila strediská

Strediskám uľahčí existenciu aj novinka z parlamentu. Daň z pridanej hodnoty (DPH) na prepravu lyžiarskymi vlekmi a lanovkami, na akvaparky, na vstupné do športovísk a reštauračné a stravovacie služby sa v prvých troch mesiacoch budúceho roka zníži zo súčasných 20 percent na 10 percent. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú schválil parlament. Viac sa o novele dočítaš tu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá