Na Slovensku „udrie“ BIRUTA. Dni plné zrážok a snehu nastanú najmä v týchto okresoch (PREDPOVEĎ)

  • Posledné dni vyzerajú klasicky aprílovo, avšak situácia sa ešte zhorší
  • Priprav sa na poriadnu dávku zrážok v určitých oblastiach
  • Má aj nasnežiť
BIRUTA, počasie
Ilustračná snímka Freepik
  • Posledné dni vyzerajú klasicky aprílovo, avšak situácia sa ešte zhorší
  • Priprav sa na poriadnu dávku zrážok v určitých oblastiach
  • Má aj nasnežiť

Nadchádzajúce dni na Slovensku prinesú významné zhoršenie počasia spôsobené tlakovou nížou menom BIRUTA, ktorá sa momentálne podľa informácií portálu iMeteo formuje nad Jadranským morom.

Táto tlaková níž bude postupovať smerom nad Balkán a do našej oblasti začne prinášať prvé zrážky už v utorok večer.

BIRUTA „zamáva“ s utorkovým počasím

V utorok sa na západnom Slovensku očakáva zvýšenie zrážkovej aktivity, ktoré však nebude priamo spôsobené blížiacou sa nížou, ale zrážkovým poľom nad Alpami a Rakúskom.

Počas dňa treba na Záhorí a v Bratislavskom kraji očakávať dažďové prehánky. Situácia sa však výrazne zhorší v noci na stredu, keď sa na celom území Slovenska rozprší, uvádza Počasie & radar. Do štvrtkového rána by malo na západe spadnúť 20 až 30 mm zrážok.

Zmena počasia sa dotkne nielen zrážok, ale aj teplotných podmienok

Stred tlakovej níže prejde cez naše územie smerom na Poľsko, čo spôsobí rozdelenie teplôt na Slovensku. Na juhovýchode sa očakávajú teploty nad 10 °C s možnosťou búrok vďaka priaznivej dynamike, zatiaľ čo severozápad sa ochladí s teplotami klesajúcimi pod 5 °C a možnosťou sneženia.

Najchladnejšie bude na severozápade Slovenska. Teploty na tomto území môžu byť veľmi nízke a na horách hrozí sneženie, ktoré sa môže dostávať aj do nižších polôh. Sneženie môže byť zaznamenané aj v okresoch Žilinského a Trenčianskeho kraja, kde hranica sneženia môže poklesnúť na 500 metrov.

Okrem toho, teploty pred príchodom teplého frontu klesnú až na -3 až -4 °C na severe. Počasie bude zamračené s častejšími zrážkami aj na západe a strednom Slovensku. Na východe Slovenska, kde by mohlo byť cez deň slnečno, môžu teploty dosiahnuť až 18 °C.

A čo hovorí predpoveď na ďalšie dni?

V stredu sa teplý front zastaví nad naším územím a zmení sa na zvlnený studený front. Ten prinesie najviac zrážok najmä na západe Nitrianskeho a východe Banskobystrického kraja, kde môže spadnúť až 35 mm zrážok.

Večer sa očakáva opätovné sneženie na severe Žilinského kraja a na Spiši, pričom na východe Slovenska môžu vzniknúť silné búrky.

Celkovo nás čaká niekoľko dní s veľmi nestabilným počasím, ktoré bude výzvou pre všetky regióny krajiny s rozmanitými teplotnými a zrážkovými podmienkami.

Kde nasneží?

Ako informuje iMeteo v inom článku, tak aj napriek tomu, že cez víkend sme zažili návrat zimy s padajúcim snehom aj v nižších polohách na severe, situácia v okolitých krajinách ako Česko a Poľsko bola ešte kritickejšia. Nasnežilo tam až 50 cm v horských oblastiach.

V stredu by mal stred tlakovej níže BIRUTA prejsť cez stredné Slovensko smerom na sever, čo spôsobí, že severozápadné a západné časti Slovenska sa ocitnú v chladnejšom vzduchu a môže tam pršať. Východné a juhovýchodné časti však budú zažívať teplejšie počasie s možnosťou búrok. Tu by však nasnežiť nemalo.

Hoci sneženie v nižších polohách pravdepodobne nehrozí, vo vyšších nadmorských výškach môžeme očakávať nový sneh. Táto situácia je však stále neistá.

Zdroje: iMeteo, Počasieradar.sk, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá