Na Slovensku udrú silné búrky. V Európe hrozia supercely s krupobitím (PREDPOVEĎ)

  • Na Slovensku bude búrlivo až v piatok večer a v sobotu
  • Supercely budú nebezpečné a potenciálne môžu páchať škody
Muž dáva počas dažďa preč blato z chodníka a mapka Slovenska.
Ilustračné foto TASR/Henrich Mišovič, Reprofoto: SHMÚ
  • Na Slovensku bude búrlivo až v piatok večer a v sobotu
  • Supercely budú nebezpečné a potenciálne môžu páchať škody

Dnešný deň, hoci začal pokojne, prinesie do Európy veľmi nebezpečné počasie s intenzívnymi búrkami a supercelami. Čo nás čaká?

V západnej a strednej Európe ešte popoludní vládne pokojné letné počasie. Ako informuje portál iMeteo.sk, už o pár hodín však situácia zmení a prídu nebezpečné búrky.

Silné búrky zasiahnu južné Nemecko, kde služba ESTOFEX vydala výstrahu 3. stupňa. Očakávaj silné poryvy vetra a krupobitie. V alpskej oblasti dnes platí výstraha 2. stupňa. Podmienky dnes prajú vzniku intenzívnych búrok supercelárneho charakteru. 

Supercely sú veľmi nebezpečné búrky. Prinášajú život ohrozujúce javy ako silný vietor, prívalové dažde, krupobitie a tornáda.

Supercely s krupobitím

V južnom Nemecku a veľkej časti Álp dnes vládne vlhká a nestabilná vzduchová masa, ktorá podporuje tvorbu silných búrok. Modely predpovedajú popoludní a večer vznik superciel s krupobitím do 5 cm a silnými nárazmi vetra.

Tvorbu nebezpečných superciel môže spôsobiť aj saharský prach v atmosfére nad Európou, čo pridáva neistotu ohľadom sily búrok.

Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko a Taliansko dnes zasiahnu intenzívne búrky, okrajovo aj Česko a Maďarsko.

Na Slovensku bude búrlivo až v piatok večer a v sobotu. Aj keď by naše územie mali supercely minúť, situáciu budeme sledovať.

Saharský prach opäť na Slovensku

Do Európy opäť prúdi saharský prach, ktorý sa dnes dopoludnia rýchlo rozšíri nad celé naše územie. Tento prach zakalí oblohu a mierne zníži teploty, ktoré by inak boli vyššie.

Prach z Afriky bude padať aj so zrážkami, ktoré prinesú búrky počas zajtrajšieho večera a noci. Prachové častice sa naviažu na kvapky vody a spolu s dažďom dopadnú na zem.

sahara prach saharský piesok slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Po daždi nájdeš svoje autá, záhradný nábytok, parapety a strechy pokryté hnedými zrnkami prachu. Všetko, čo bude vystavené dažďu, bude zašpinené. Autá si neumývaj v sobotu, počkaj radšej do pondelka, keď to prejde.

V piatok večer a v noci na sobotu zasiahnu Slovensko dažde a búrky, ktoré prinesú saharský prach k zemi. Prach sa usadí na hodnotu 263 mg/m2, hlavne na západnom Slovensku.

Čo nás čaká ďalší týždeň? 

Na začiatku budúceho týždňa sa počasie na našom území zmení iba trochu. Ako informuje portál Počasie & Radar, fronty budú zastavené tlakovou výšou, ktorá sa presunie nad južné Škandinávsko. Z východu k nám príde len trochu chladnejší vzduch.

Prehánky a búrky budú slabšie a objavia sa hlavne na horách, pretože fronty sa k nám nedostanú. Bude menej zrážok ako teraz, aj keď aj teraz ich je málo, občas prinesú malé osvieženie.

Horúčavy ustúpia len mierne, pre niektorých ľudí cez deň skoro necítiteľne. Dôležitou zmenou bude, že dusno zmizne alebo bude veľmi slabé vďaka suchšiemu vzduchu. Od pondelka 24.6. budú nočné teploty klesať pod 20 °C.

Maximálne teploty sa počas ďalšieho týždňa vyšplhajú na 24 až 26 °C na severe a 29 až 32 °C na juhu. To znamená, že bude o 3 až 4 °C chladnejšie ako tento týždeň. V dlhodobejšom výhľade tiež nehrozí výrazné ochladenie.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar

Najnovšie videá

Trendové videá