Na Slovensku už môžeš naskočiť na mimoriadny letný vlak. Povezie ťa do obľúbených destinácií

  • ZSSK a Ministerstvo dopravy SR podporia domáci turizmus a ekológiu mimoriadnymi letnými vlakmi
  • Medzi nimi bude aj 8 medzištátnych sezónnych vlakov
vlaky
Ilustračný obrázok, Unsplash/Ankush Minda, Unsplash/@anete_lusina
  • ZSSK a Ministerstvo dopravy SR podporia domáci turizmus a ekológiu mimoriadnymi letnými vlakmi
  • Medzi nimi bude aj 8 medzištátnych sezónnych vlakov

Mimoriadne letné vlaky budú aj tento rok. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) po rokovaní s objednávateľom dopravných výkonov Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MDV SR), národným portálom cestovného ruchu Slovenska Slovakia Travel, ako aj Vyššími územnými celkami (VÚC) spustí už po tretíkrát prevádzku letných sezónnych spojov, aby tak podporila domáci cestovný ruch.

Návnada na turistov

Pri príprave harmonogramu vychádzali zo skúseností z predchádzajúcich rokov, kedy sa po minulé roky letné vlaky tešili obľube najmä do Banskej Štiavnice či Starej Ľubovne.

„Slováci minulý rok znovuobjavili Slovensko a rozcestovali sa po ňom. Od podpory letných vlakov si sľubujeme, že pritiahnu turistov do rôznych domácich destinácií. Cestovné poriadky sme nastavovali tak, aby mali dovolenkári dostatok času na pobyt na kúpalisku, cyklovýlet, plavbu po Dunaji alebo čokoľvek iné, čo daný región ponúka,povedal generálny riaditeľ Slovakia Travel Václav Mika.

vlak
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

„Slovensko je atraktívna krajina, do ktorej nie je ďaleko odkiaľkoľvek z Európy, a ponúka nevšedné zážitky bez toho, aby museli ľudia podniknúť cestu do exotickej krajiny,“ pokračoval Mika.

Obľúbený spôsob dopravy

Letné vlaky, t. j. spoje so sezónnym obmedzením, budú premávať od 11. 6. do 11. 9. 2022. Tento rok si pre cestujúcich pripravili novinku v podobe spojenia na juh krajiny – zo Zvolena do Štúrova a späť. Okrem toho ZSSK, ako už tradične, ponúka spojenia do Muráňa, na Červenú Skalu či do obľúbenej Banskej Bystrice. 43 letných vlakov, ktoré podporia turizmus na Slovensku, obohatí aj 8 medzištátnych sezónnych vlakov do Poľska a pravidelný autovlak do Splitu.

To, že sú sezónne letné vlaky u cestujúcich obľúbené a čoraz viac vyhľadávané, nasvedčujú aj čísla prepráv. V priebehu minuloročnej letnej turistickej sezóny sa letnými vlakmi ZSSK prepravilo bezmála 42 000 spokojných cestujúcich. Rok predtým to bolo viac ako 23 000 cestujúcich.

Objednávateľom dopravných výkonov je MDV SR, ktoré zároveň tieto spojenia finančne zastrešuje. Vo vlakoch platí štandardný cenník ZSSK vrátane všetkých druhov zliav i bezplatnej prepravy. Vo vlakoch je možné využiť cenník REGIONAL v zmysle platného Prepravného poriadku ZSSK (tak ako vo vlakoch Os a REX).

muž, vlak, slovensko, cestovanie
zdroj: Unsplash/alex jumper

Tohtoročná letná sezóna

Po dvoch rokoch pandemických obmedzení na cestovanie majú ľudia však enormný záujem o letné dovolenky. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Romana Berkesa je chuť ľudí cestovať porovnateľná s predpandemickým rokom 2019, neovplyvnili ju ani vojna na susednej Ukrajine či zvyšovanie cien pohonných hmôt.

Cestovné kancelárie už majú pred tohtoročnou letnou sezónou dôvod na lepšiu náladu, pandémiu im pomohla prekonať aj štátna pomoc z ministerstva dopravy a výstavby.

„Ponúk last minute, na ktoré boli Slováci v minulosti zvyknutí, bude v letnej sezóne podstatne menej,“ informoval vo štvrtok Berkes na spoločnej tlačovej besede poisťovne Union a SACKA. Tieto ponuky podľa neho budú vypredané skôr ako zvyčajne.

„Chceli by sme upozorniť cestujúcich, aby si pred kúpou dovolenky overili, či je ich cestovná kancelária riadne poistená pre prípad úpadku, a to na stránkach Slovenskej obchodnej inšpekcie alebo našej asociácie,“ uviedol prezident SACKA.

letisko
zdroj: Pexels/danylenko

V súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou potvrdil Union zvýšený záujem aj o cestovné poistenie, k čomu napomáhajú zlepšená epidemická situácia a uvoľňovanie opatrení v jednotlivých krajinách.

„O dovolenkové pobyty je túto sezónu záujem najmä v Turecku, Egypte, Grécku, na Cypre, v Taliansku, ale aj v autom ľahko dostupnom Chorvátsku,“ priblížil generálny riaditeľ Unionu Michal Špaňár. 

„Záujem vzrástol aj o exotickejšie destinácie, napríklad Spojené arabské emiráty, Maurícius či Thajsko,“ dodal.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá