Na Slovensku vybudovali kultovú gastro značku, teraz ju predávajú za 150-tisíc eur

  • Valerian Hrala je medzi kávičkármi známe meno
  • Tento Slovák odštartoval v našej krajine šialenstvo s výberovou kávou, no aktuálne už pôsobí v Kalifornii
Na snímke je spoluzakladateľ Green Plantation.
archív Green Plantation
  • Valerian Hrala je medzi kávičkármi známe meno
  • Tento Slovák odštartoval v našej krajine šialenstvo s výberovou kávou, no aktuálne už pôsobí v Kalifornii

Valerian Hrala je meno, ktoré veľké množstvo nadšencov výberovej kávy pozná už od nepamäti. V roku 2002 založil firmu Green Plantation so svojím otcom. Teraz svoju firmu predáva a dokonca ponúka novému majiteľovi pomoc s rozbehom a prvotným chodom.

Začalo to roky dozadu

Green Plantation vznikla pred dvadsiatimi rokmi. Dalo by sa povedať, že išlo o úplne počiatky výberovej kávy na Slovensku. Keď sa jeho otec rozhodol odísť zo spoločnosti, dvere sa otvorili pre ďalšieho velikána slovenskej kávovej komunity, ktorým je Peter Ondrejka.

TOP reštaurácie, kaviarne a bary, ktoré žnú úspechy

Valerian sa však rozhodol pre život za veľkou mlákou a vydal sa do Ameriky. Z Ondrejku sa teda stala hybná sila spoločnosti. Odrazu sa z neho stal konateľ, pražiar, rozvozca a vlastne tak nejak všetko, čo k tomu patrí. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Green Plantation (@greenplantation)

Celý čas im išlo o vystopovateľnú kávu. Teda takú, pri ktorej vieš presný pôvod, prípadne meno farmára a poznáš celý proces praženia od spracovania až po dátum balenia. Taktiež chcú mať kávu, ktorá neberie ohľad len na sociálne a ekologické aspekty. Na prvom mieste je vždy kvalita.

Pre Forbes upozornil však na to, že produkt alebo surovina môže byť Fair Trade, no aj napriek tomu chutiť vyslovene zle. Ide o to, že Fair Trade nezaujíma kvalita, berú ohľad len na sociálne a ekologické prostredie.

Ich pražiareň môžeš mať ty

Len pred pár dňami dostali pravidelní zákazníci tejto firmy newsletter, kde Valerian spolu s Petrom oznámili predaj firmy. Následne na facebookovej stránke Green Plantation uverejnili video, kde Valerian odpovedal na všetky otázky ohľadom predaja. 

Hovorí v ňom o tom, že dôvodom predaja nie sú medziľudské vzťahy. Tvrdí, že stále sú a ostávajú rovnakými priateľmi ako na začiatku biznisu. Rozhodujúci faktor bol v réžii Ondrejku. Ten sa rozhodol venovať aj iným projektom. Na Slovensku by teda nemal kto firmu spravovať.

Prišli preto s ponukou pre potenciálnych nadšencov tohto odboru. Je hneď viacero variantov odkúpenia spoločnosti. 

Značku ti predajú za 150-tisíc eur

Táto suma predstavuje priemerný obrat jedného roku, získaš však komplexný balíček. V cene by bola predovšetkým značka, veľkoobchod aj maloobchod. K tomu dostaneš aj konzultácie od Valeriána a Petra. Týkať sa budú praženia, logistiky, no ja celkového know-how. Návratnosť tejto investície odhaduje na približne rok a pol či dva roky.

Je možnosť odkúpiť aj samotný majetok, ktorý sa skladá z nehnuteľností, firemného auta či samotného vybavenia pražiarne. Musíš však rátať, že cena sa tým rapídne navýši, keďže len cenu nehnuteľnosti odhadujú na približne 300-tisíc eur. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Green Plantation (@greenplantation)

Ďalší variant, ktorý Valerian spomína vo videu, je ten, kedy by sám zostal minoritným spoluvlastníkom firmy a ty by si od neho dostával konzultácie k vedeniu.

Pri výbere ďalšieho majiteľa si chcú dať skutočne záležať na tom, aby vybrali toho správneho človeka. Chcú, aby Green Plantation aj naďalej prosperovalo a posúvalo sa vpred. 

Zdroje: Forbes, FB/Green Plantation káva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá