Na Slovensku vzniká najväčšia mliečna farma v strednej Európe

  • Roľnícke družstvo Bzovík v okrese Krupina sa pustilo do realizácie projektu, ktorý na Slovensko prinesie viac, ako len kvalitné mlieko.
milk
pexels.com
  • Roľnícke družstvo Bzovík v okrese Krupina sa pustilo do realizácie projektu, ktorý na Slovensko prinesie viac, ako len kvalitné mlieko.

Zdá sa, že Slovensko nechce byť len druhoradým hráčom v oblasti mliečnej výroby. So zásahom maslovej krízy prichádza unikátny projekt, vďaka ktorému by sa mal konečne naplno využiť poľnohospodársky potenciál našej krajiny a zúžitkovať úrodná pôda.

Po niekoľkých rokoch, počas ktorých sme počúvali len o stavbe nových logistických skladov či továrni prichádza moderný projekt mliečnej farmy, aká u nás nemá obdobu. Jej realizáciou Slovensko získa dokonca najväčšiu mliečnu farmu v strednej Európe.

Komplex má byť dokončený v januári 2018, a to s kapacitou 700 dojníc, pričom ďalších 700 pribudne v druhej etape projektu. Za touto významnou investíciou presahujúcou 6 miliónov eur stojí Daniel J. Krátký z holdingu Slovenské farmárske, družstvo (SFD).

„Dopady mliečnej krízy počas uplynulých rokov pocítila aj členská spoločnosť nášho holdingu Roľnícke družstvo Bzovík. Po dôkladných analýzach sme sa ale rozhodli pre úplne iné riešenie situácie, a to zefektívnenie výroby a vybudovanie modernej mliečnej farmy s koncentrovaným chovom hovädzieho dobytka. Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu považujeme naše rozhodnutie za jedinečné a správne,“ povedal pre aktualne.atlas.sk Daniel Krátký.

Podobné projekty v uplynulých rokoch vyrástli v krajinách, ako sú Nemecko, Francúzsko, Maďarsko či Poľsko, a do jedného roku sa k týmto krajinám pridá aj Slovensko.

O mliečnej farme sa dnes nediskutuje len v súvislosti s rozvojom slovenského poľnohospodárstva. Mliečna farma takéhoto rázu vie výrazne dopomôcť aj ekonomickej situácií v regióne, v ktorom o poklese nezamestnanosti počuli len v rádiu a pracovných príležitostí je tu ako šafránu.

Nová mliečna farma v Bzovíku si dáva už teraz za cieľ prinášať na slovenských trh kravské mlieko nielen v dostatočnom množstve, ale aj v špičkovej kvalite, za ktorú sa nebudú musieť kompetentní pred spotrebiteľmi hanbiť.

„Optimálny obsah bielkovín a tukov, ale aj nízke hodnoty CPM (celkový počet mikroorganizmov) a PSB (počet somatických buniek), toto všetko ocenia naši odberatelia pri výrobe mliečnych výrobkov s vyššou pridanou hodnotou,“ dodal Krátký pre aktualne.atlas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech