Na Slovensku zhabanie vodičského a mastná pokuta, u susedov žiadny problém: Česi vstupujú do novej éry na cestách

  • Jazda bez vodičského a technického preukazu bude legálna
  • V susednom Česku budú vodičov policajné hliadky kontrolovať inak
Policajt na ceste drží značku stop a vodič v aute s úsmevom na tvári
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/@frankiefoto
  • Jazda bez vodičského a technického preukazu bude legálna
  • V susednom Česku budú vodičov policajné hliadky kontrolovať inak

Ako sa zdá, v susednom Česku nebudú musieť vodiči so sebou nosiť vodičský a technický preukaz. Podľa portálu Topspeed.sk bude jazda legálna už aj bez týchto dôležitých dokladov. 

Policajné hliadky by si mali po novom overiť držanie a platnosť spomínaných dokladov v príslušných registroch. S týmto krokom počíta pozmeňovací návrh, ktorý ak poslanci schvália, nadobudne platnosť od januára 2024.

Doba digitalizácie

Digitalizácia a jej neustály rozvoj prinášajú so sebou určité obavy, ako napríklad vyššie náklady a požiadavky na technické vybavenie. Jej výhody sú však nesporné. Ide napríklad o možnosť digitalizovať fyzické dokumenty, doklady a záznamy v registroch, rýchle vyhľadávanie a archiváciu počas potrebného času.

Hoci existuje mnoho prekážok, často technických a legislatívnych, ktoré bránia uplatňovaniu tejto teórie v praxi, postupne sa tieto prekážky odstraňujú a digitalizácia sa stáva realitou. Od začiatku roku 2024 by sa tieto hmatateľné výhody digitalizácie mohli začať uplatňovať aj u českých vodičov.

Hovorca českého ministerstva dopravy František Jemelka uviedol, že zrušenie povinnosti mať pri sebe počas šoférovania technický a vodičský preukaz ministerstvo rieši v súvislosti s novelizáciou zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách.

„Kontrolné orgány si overia držanie a platnosť príslušných dokladov v príslušných registroch,“ uviedol Jemelka, pričom apeloval na to, že vodičovi stále zostáva povinnosť preukázať na výzvu kontrolných orgánov svoju totožnosť.

Medzinárodný vodičský preukaz

Čo sa týka vodičského preukazu, nedávno sme ťa informovali o doklade, na ktorý často zabúda množstvo vodičov. Aj keď ti počas cestovania po Európskej únii stačí vodičský preukaz, ktorý bol vydaný na Slovensku, mimo krajín EÚ to tak nie je. Nemal by si zabúdať na medzinárodný vodičský preukaz.

Ako informuje e15, ide o dokument, ktorý svojho držiteľa oprávňuje k riadeniu motorových vozidiel v zahraničí. Tento dokument sa viaže na národný vodičák a vzhľadom na to, že ide o jeho overenú medzinárodnú kópiu, pri kontrole je potrebné preukázať sa oboma dokladmi naraz. Medzinárodný vodičský preukaz je totiž samostatne neplatný. 

Vypĺňanie papierov potrebných na vodičský preukaz
zdroj: Unsplash/@3mez

Ako sme už uviedli vyššie, tento druh vodičského preukazu sa používa najmä v krajinách mimo Európskej únie. Ide o krajiny, v ktorých so slovenským vodičákom nepochodíš. Mimo krajín Európy je medzinárodný vodičák potrebný napríklad pri návšteve Spojených štátov, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska alebo Thajska. 

Ak sa rozhodneš toto nariadenie ignorovať, v prípade kontroly sa môžeš dostať do poriadnych nepríjemností. Zároveň však môžu medzinárodný doklad pýtať v autopožičovni alebo počas colnej kontroly.

Sú však aj krajiny mimo EÚ, v ktorých ti postačí iba vodičák s logom Únie. Je to napríklad Švajčiarsko, Nórsko, Lichtenštajnsko, Veľká Británia alebo Čierna Hora. Hoci ti v týchto krajinách problémy nehrozia, pred každou cestou by si si mal overiť aktuálne informácie.

Zdroje: Topspeed.sk, SIU, e15

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá