Na Slovensku zrejme úradovalo tornádo. Veľkú trombu sa podarilo zachytiť (VIDEO)

  • V okolí Turca spozorovali veľkú trombu
  • Nie je jasné, či šlo o tornádo, no svedkovia to potvrdili
  • Tromby sme zachytili aj počas predošlých dní
Nad Turcom zachytili tornádo
Reprofoto: Facebook/www.iMeteo.sk
  • V okolí Turca spozorovali veľkú trombu
  • Nie je jasné, či šlo o tornádo, no svedkovia to potvrdili
  • Tromby sme zachytili aj počas predošlých dní

Po dni plnom silných búrok, ktoré spôsobili ničivé záplavy vo viacerých častiach Slovenska, sa nad naším územím vyskytovali aj tromby. Okrem toho však v okolí Turca vzniklo podozrenie, že v oblasti v piatok (9. 6.) zachytili aj tornádo.

Ako píše iMeteo, tromba je jav, ktorým tornádo začína. Ide o útvar v tvare lievika, podobne ako v prípade známych tornád, no nedotkne sa zemského povrchu, a teda nedokáže narobiť škody.

V prípade tornád je to naopak, a to aj pri menších cyklónoch, keď prichádza do kontaktu so zemským povrchom či so strechami budov.

Od utorka – kedy začali silné búrky – sa nad Slovenskom objavilo viacero tromb. U susedov v Maďarsku ich napočítali dokonca až 40 a potvrdili aspoň dve tornáda. Tie však nepriniesli žiadne škody.

Jav z okolia Turca je však špecifickejší a nedá sa ľahko identifikovať. Tromba sa totiž mohla dotknúť aj zeme.

Video od čitateľa iMeteo

Portál iMeteo obdržal video od jedného zo svojich čitateľov. V čase medzi 15:15 a 15:30 prechádzala Turčianskou kotlinou silná búrka a vyskytol sa počas nej zachytený jav. Je podobný lievikom z posledných dní, no tento sa mohol skutočne dotknúť aj zeme.

Spojenie tromby so zemou môže potvrdzovať napríklad pohyb stromov pod lievikom, podotýka portál s tým, že kontakt so zemou potvrdil aj ďalší človek. 

Tromby spozorovali aj pri Hraniske pri Košiciach.

Ako sme ťa informovali, vo štvrtok (8. 6.) spozorovali tromby aj nad Nitrou a neskôr tiež nad Krupinou. Podobné javy bolo možné vidieť aj v stredu.

Búrky nad Slovenskom

Počas dnešného dňa sa naším územím prehnali silné búrky, ktoré spôsobili značné záplavy. Desiatky ľudí dokonca vysídlili, informovali sme. 

Pri vzniku povodne je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok. Ľudia by sa mali riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na to upozornil na sociálnej sieti. Na občanov tiež apeluje, aby v takejto situácii pomohli starým, bezvládnym a deťom bez dozoru.

„Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou,“ zdôraznil úrad.

Zároveň apeluje, aby ľudia počas povodní používali len zdravotne bezpečnú a spoľahlivo overenú vodu. „Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom a bahnom,“ skonštatoval. Upozornil aj na potrebu dôkladnej hygieny.

„Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC,“ doplnil.

Pri sanácii povodňových škôd treba podľa ÚVZ dbať na odporúčané pokyny orgánov verejného zdravotníctva. Pri likvidačných prácach odporúča používanie ochranných prostriedkov, a to najmä gumených rukavíc, gumeného plášťa a pevnej nepremokavej obuvi.

„Okamžite treba ošetriť, predovšetkým vydezinfikovať, každé zranenie a odreniny, pri rozsiahlejšom zranení vyhľadať lekára,“ dodal.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na to, že búrky sa môžu v piatok vyskytnúť na celom Slovensku. Pre všetky okresy vydal výstrahy. Na viacerých miestach platia tiež výstrahy v súvislosti s prívalovou povodňou. Niektoré obce už vyhlásili mimoriadnu situáciu. Problémy evidujú najmä v okolí Banskej Štiavnice.

Výstraha pred búrkami platí aj na sobotu

Výstraha pred búrkami na celom území Slovenska naďalej trvá, do sobotňajšieho (10. 6.) večera je vyhlásený jej najnižší stupeň. Na juhu stredného Slovenska pretrváva výstraha pred povodňami. Vyplýva to z aktualizovaných údajov, ktoré zverejnil na webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Búrky môžu sprevádzať lejaky, nárazy vetra i krupobitie,“ upozorňujú meteorológovia.

Hydrologické výstrahy platia v južnej polovici územia SR, do piatkového večera na juhozápade, Hornej Nitre a v oblasti Košíc, do sobotňajšieho podvečera v okresoch Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Banská Štiavnica a Levice, v týchto lokalitách je stále vyhlásená výstraha pred povodňou 2. stupňa.

Zdroje: iMeteo, archív SIU, archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá