Nad Nitrou videli „zárodok tornáda“. Slovensko čaká séria búrok

  • Neďaleko Nitry bola spozorovaná tzv. tromba
  • Meteorológovia predpovedajú na najbližšie dni zrážky a búrky
  • Pri búrke je dôležité dodržať niekoľko zásad
Neďaleko Nitry bola spozorovaná tzv. tromba
Tromba zachytená nad Nitrou, Facebook/iMeteo.sk
  • Neďaleko Nitry bola spozorovaná tzv. tromba
  • Meteorológovia predpovedajú na najbližšie dni zrážky a búrky
  • Pri búrke je dôležité dodržať niekoľko zásad

Ako dnes informoval SHMÚ, na Slovensku sa dnes môžu objaviť búrky, ktoré má sprevádzať aj silný vietor, poprípade intenzívne zrážky. Aktuálne sa búrky začínajú formovať nad väčšinou územia, no západnému Slovensku sa naskytol o čosi desivejší pohľad.

Mini-tornádo

Ako informuje portál iMeteo, nad Nitrou a neskôr aj nad Krupinou sa podarilo zachytiť „zárodok tornáda“, tzv. trombu. Neďaleko Nitry nad obcou Jelenec pozorovali trombu. Ide o prvú trombu dnešného dňa, ktorú sa podarilo zachytiť. Podobné javy bolo vidieť aj včera, informovali meteorológovia na sociálnej sieti.

Neskôr portál informoval aj o spomínanej Krupine. „Podarilo sa zachytiť lievik v Krupine, ktorý podľa autora snímky aj rotoval,“ píše iMeteo. Tromba je vzdušný vír, ktorý sa nedotýka zeme. Ak dôjde ku kontaktu s povrchom Zeme, už hovoríme o tornáde.

Búrky sa nad Slovenskom zdržia

S búrkami treba počítať na celom Slovensku počas štvrtka a aj piatka, upozornil ďalej Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Podľa meteorológov sa môžu vyskytnúť búrky, intenzívne prehánky i výdatnejší dážď. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 65 až 75 kilometrov za hodinu a s krúpami.

„Pri prehánkach alebo daždi sa ojedinele očakáva úhrn zrážok 35 až 50 milimetrov za každých 24 hodín,“ konštatuje SHMÚ.

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov).

„Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov),“ uviedli meteorológovia.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku. Výstrahy platia predbežne do sobotnej (10. 6.) polnoci.

Ako sa počas búrky nezraniť

V súvislosti s početnými búrkami, ktoré sa v poslednom období často vyskytujú na území Slovenska, uverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR súbor rád a odporúčaní.

Počas búrky je dôležité si čo najskôr nájsť bezpečný úkryt. Ideálne v budove chránenej bleskozvodom, prípadne v aute. Preventívne sa odporúča vypnúť elektronické zariadenia ako mobil, rádio či televízor.

Pokiaľ sa osoby nachádzajú vo voľnom priestranstve, radí vyhľadať znížené miesto alebo priehlbinu, podľa možností so suchou pôdou. „Zaujmite zníženú polohu, nohy držte čo najbližšie,“ doplnili odborníci.

búrka
zdroj: Unsplash/Max LaRochelle

Pri pobyte v prírode zároveň odporúča vyhýbať sa okoliu vodných plôch i vrcholom či hrebeňom hôr. „Postupujte do nižších polôh a dolín, vzdiaľte sa od vysokých stromov, stožiarov, kovových reťazí, plotov či zábradlí,“ odporúča ÚVZ SR. Radí tiež nezdržiavať sa pri vodivých predmetoch ako dáždnik či turistické palice.

Počas turistiky by mali ľudia vyhľadať a prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. „Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny,“ podotkol úrad.

V prípade väčšej skupiny ľudí radí rozptýliť sa na vzdialenosť aspoň tri metre. „Pri ústupe pred búrkou sa snažte robiť menšie kroky a ruky držte pri tele, aby ste minimalizovali riziko krokového napätia,“ doplnili odborníci.

ÚVZ upozorňuje aj na riziká spojené s krupobitím. „Chráňte si predovšetkým povrch hlavy, napríklad taškou, batohom, rozprestretou bundou alebo aspoň rukami, pokým sa dostanete do bezpečia,“ odporučil.

Zdroje: iMeteo, TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá