Na Srí Lanke ma okradli, no aj tak sa viac bojím v Prahe, hovorí cestovateľ Bača

  • Miro Bača je videomejker, youtuber, influencer a cestovateľ, ktorého preslávil najmä projekt Fenomény sveta
  • V podcaste ZmUPované hovoril o Srí Lanke, ktorá si veľmi rýchlo získala jeho srdce
  • V krajine strávil mesiac, počas ktorého sa stretol s príjemnými, no aj s menej príjemnými situáciami
Instagram/Thebacis
  • Miro Bača je videomejker, youtuber, influencer a cestovateľ, ktorého preslávil najmä projekt Fenomény sveta
  • V podcaste ZmUPované hovoril o Srí Lanke, ktorá si veľmi rýchlo získala jeho srdce
  • V krajine strávil mesiac, počas ktorého sa stretol s príjemnými, no aj s menej príjemnými situáciami

Mladý Popradčan je známy pod pseudonymom The Bača a od iných slovenských youtuberov sa líši jednou dôležitou vecou. Ako jeden z mála sa snaží nielen zabávať, ale prostredníctvom videí aj vzdeláva. Náučný projekt má názov Fenomény sveta a vznikol v roku 2018. Jeho úlohou je pomáhať učiteľom zaujať žiakov. Vďaka projektu Miro precestoval kus sveta a vo svojich videách žiakom ukázal to, o čom sa učia na hodinách. „Na tento projekt som nesmierne hrdý. Stále, keď so mnou niekto robí rozhovor, hovorím o tom. V podstate som počas posledných rokov nič iné neurobil,“ začína Miro. 

Učiteľom stačia knihy a osnovy

Na projekte Miro pracoval s neziskovou organizáciou EduLab, ktorú tvoria ambiciózni ľudia, ktorí chcú zmeniť školstvo. „Ak by sme si slovenský vzdelávací systém porovnali s biednejšími krajiny, zistili by sme, že to nie je také zlé. Nemôžeme však porovnávať s niečím, čo je horšie. Fenomény sveta si berú projekt z krajín, kde je školstvo na vysokej úrovni. To je napríklad Nórsko, Fínsko alebo Švédsko,“ hovorí youtuber. 

Tím tvoril projekt rok. Mysleli si, že musia zaujať žiakov, aby sa chceli učiť. „Potrebovali sme im dať niečo zaujímavé, na základe čoho sa budú do školy tešiť,“ opisuje Miro. Tím však neskôr zistil, že problémom neboli žiaci, ale rodičia a učitelia. Mnoho učiteľov projekt nadchol, no našli sa aj takí, ktorí chceli ostať pri svojom systéme. „Väčšinou to bola tá staršia generácia, ktorej stačia knihy a osnovy,“ tvrdí Miro.

Cesty vlakom ako z indického filmu

Návšteva Srí Lanky bola pre Mira prvou návštevou Ázie vôbec. V krajine strávil mesiac a zo zážitkov čerpá dodnes. „Čím je tá krajina nebezpečnejšia, tým je to pre mňa lepšie. Som dement, pretože sa nebojím,“ smeje sa. Mira v krajine okradol neznámy muž a stratil sa v džungli uprostred noci, no strach nepociťoval. „Viac sa bojím v takej Prahe. je to síce krásne miesto, no mám pred ním obrovský rešpekt.“

Cesty vlakom na Srí Lanke Miro prirovnáva k indickým filmom. „Jediný rozdiel tam bol ten, že ľudia neboli na streche vlaku. Vlaky väčšinou nemali dvere, a ak nejaké náhodou mali, tak boli vkuse otvorené. Ľudia do nich naskakovali ešte pred tým, než vlak zastavil, aby si našli nejaké miesto na sedenie. Často to však vyzeralo tak, že ľudia z vlakov trčia. Ja som tak trčal tiež,“ spomína Miro. Jeho cesta vlakom trvala približne 8 hodín a zaplatil za ňu 1,3€. 

Práve vlak Miro využil, aby sa dostal k svojmu ubytovaniu. Počas pobytu v krajine bol ubytovaný v domácnosti, ktorú zdieľal aj s domácimi. „Keď sme tam prišli, bola tam žena, staršia žena a malé dieťa. Bola to rodina domáceho, ktorá tam žila. Dom patril jeho matke. Prirovnal by som to k chalupe niekde na východnom Slovensku,“ opisuje cestovateľ ubytovanie.

Prezidentský servis

„Veľmi ma prekvapilo jednanie domácich, pretože sa ku nám správali ako ku prezidentom. Manželka domáceho nám často priniesla raňajky, čaj alebo ovocie zo záhrady. To sa nedá porovnať s tým, čo si môžeme kúpiť na Slovensku,“ spomína Miro. Aj pobyt v domčeku priniesol niekoľko (už teraz) úsmevných príhod.

„Kúpeľňa bola riešená tak, že tam bol záchod, umývadlo, diera v zemi a hadica. Dovtípil som sa, že to je sprcha. Keďže sa mi večer po ceste sprchovať nechcelo, išiel som na to ráno. Keď som sa začal sprchovať, všimol som si, že z toho odtoku niečo vychádza. Panikáriť som začal, až keď som si všimol, že to má veľa nôh,“ hovorí so smiechom.

„Z odtoku vyšiel veľký, čierny a chlpatý pavúk, na aké zo Slovenska nie som zvyknutý. Hneď som išiel za domácim, či by ho mohol zlikvidovať. On bol, samozrejme, ochotný, no nechcel ho zabiť. Keď pavúka našiel, začal sa veľmi smiať. Vraj to je len mláďa. Mláďa, ktoré bolo veľké ako moja ruka,“ pokračuje v rozprávaní.

„Hneď po zlikvidovaní toho pavúka som mu dal krátku prednášku o európskych pavúkoch a ich veľkosti.“ Podľa Mirových slov žijú obyvatelia Srí Lanky v harmónii s prírodou. Domáci pavúka nezabil, len ho vyhodil von. „S tými tvormi sa naučili žiť, keď nájdu pavúka doma, nechajú ho tam,“ tvrdí Miro. 

Chodiace bankomaty

Aj napriek tomu, že Srí Lanka patrí medzi krajiny, v ktorých veľa peňazí neminieš, nájdu sa tam obchodníci, ktorí chcú z turistov vytiahnuť čo najviac peňazí. „Mýlia si nás s Nemcami, ktorí im tie peniaze dajú. Nechápu však, že som slovenský študent, ktorý je chudobný. Vnímajú nás ako chodiace bankomaty,“ smeje sa Miro. 

„Niektoré ceny sú prispôsobené turistom. Respektíve turista za službu zaplatí viac ako domáci. Tie rozdiely síce nie sú veľké, no keď sa takto začnete rozhadzovať, čoskoro ostanete bez peňazí,“ hovorí. 

Všade dobre, doma najlepšie

Aj napriek tomu, že Miro precestoval časť sveta, rád cestuje aj po Slovensku. Práve jedna časť projektu Fenomény sveta sa venuje práve našej rodnej vlasti. „Máme tu nádherné miesta, ktoré sú jedinečné a dôležité. Ak Slovák nemá dôvod mať rád Slovensko, mal by sa pozrieť okolo seba a uvedomiť si, čo všetko tu máme. Je tu veľa miest, ktoré stoja za pozretie.“ uzatvára rozprávanie Miro. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá