Na streche mrakodrapu postavia bazén snov s úchvatným 360° výhľadom na britskú metropolu

  • Kúpanie v oblakoch znie ako nesplniteľný sen, avšak opak je pravdou
  • V Londýne budú mať prvý bazén tohto typu na svete
  • Projekt myslí aj na prírodu a využíva jedinečný spôsob vstupu do bazéna
compass-pools.co.uk
  • Kúpanie v oblakoch znie ako nesplniteľný sen, avšak opak je pravdou
  • V Londýne budú mať prvý bazén tohto typu na svete
  • Projekt myslí aj na prírodu a využíva jedinečný spôsob vstupu do bazéna

Ak si myslíš, že kombinácia adrenalínu, krásneho výhľadu na veľkomesto a plávanie nejde dohromady, mýliš sa. Presne tieto tri prvky spája najnovší  počin od britskej spoločnosti Compass Pools, ktorá vytvorila na streche mrakodrapu návrh infinity bazénu s 360° výhľadom na londýnske mrakodrapy. Takéto bazény majú podľa správy Compass Pools predpoklad stať sa najnovším architektonickým trendom v Londýne.

Unikátny 600 000 litrový bazén by sa mal nachádzať vo výške 200 metrov na streche 55 poschodového mrakodrapu Infinity London a vďaka neobmedzenému výhľadu a infinity dizajnu by sa mal stať absolútnym svetovým unikátom, informuje CNN.com. Vyrobený bude z liateho akrylu a boky rovnako ako aj dno budú priehľadné, čo umožní návštevníkom budovy nad ich hlavami vidieť plavcov v kontraste oblohy.

zdroj: compass-pools.co.uk

Pre zachovanie nedotknutého výhľadu sa na vonkajšej strane bazéna ani budovy nenachádzajú žiadne schody, ale namiesto toho je vstup vyriešený cez točité schodisko priamo cez vodu, ktorého uzáver bude založený na princípe dvier ponorky (vizualizáciu tohto riešenia zatiaľ spoločnosť neukázala). Okrem toho budú v noci po obvode svietiť svetlá rôznych farieb, čo vytvorí na streche budovy efekt horiacej fakle.

Normálne by stačil jednoduchý rebrík, ale nechceli sme schody na vonkajšej strane budovy alebo v bazéne, pretože by to narúšalo výhľad. A samozrejme nechcete, aby po stenách budovy stekala voda pri vychádzaní z bazéna,“ vysvetľuje Alex Kemsley v tlačovej správe spoločnosti.

Bazén bude vybavený zabudovaným anemometrom na monitorovanie rýchlosti vetra, ktorý bude napojený na počítačom riadený systém. Ten zabezpečí, aby sa vždy udržiavala ideálna teplota vody a taktiež to, aby sa voda pod náporom vetra nevylievala do ulíc pod budovou.

zdroj: compass-pools.co.uk

Bazén by pokojne mohol dostať prívlastok eco-friendly pre jeho systém zohrievania bazénovej vody. O ten sa postará odpadová energia resp. odpadové teplo z klimatizačného systému budovy, ktorý ako vedľajší produkt vytvára horúci vzduch. Ten sa odvedie do výmenníka tepla a ten zohreje vodu v bazéne.

„Architekti k nám často prichádzajú, aby sme navrhli strešný infinity bazén, ale len zriedka máme právo ovplyvniť dizajn budovy, pretože bazén je väčšinou vybudovaný dodatočne.“ uviedol dizajnér a technický riaditeľ spoločnosti Compass Pool, Alex Kemsley a pokračoval „Ale na tomto projekte sme začali dizajnom bazéna a v podstate sme povedali: Ako postavíme budovu pod tento bazén? Keď sme navrhovali dizajn bazéna, jasnou prioritou bol nerušený výhľad nad, ako aj pod vodu,“ dodáva.

zdroj: compass-pools.co.uk

Výstavba by sa podľa odhadov spoločnosti mohla začať už v roku 2020 ale len v prípade, ak sa podarí potvrdiť všetkých partnerov a dodávateľov. V horných poschodiach budovy bude päť hviezdičkový hotel výhradne pre turistov.

zdroje: edition.cnn.com; TS – compass-pools.cu.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech