Na strednom Slovensku vyrábajú hodinky, ktoré od nich kupujú milionári z celého sveta

  • Mladí šperkári Michal Molnár a Igor Fábry vyrábajú vo svojej dielni v Banskej Bystrici hotové klenoty. Luxusné hodinky robia ručne a strojčeky si nechávajú dovážať zo samotného Švajčiarska. Šikovní Stredoslováci sa tak môžu pýšiť záujmom mnohých exkluzívnych klientov či spoluprácou s jedným z najlepších hodinárov súčasnosti.
fikk
Archív Molnár Fábry
  • Mladí šperkári Michal Molnár a Igor Fábry vyrábajú vo svojej dielni v Banskej Bystrici hotové klenoty. Luxusné hodinky robia ručne a strojčeky si nechávajú dovážať zo samotného Švajčiarska. Šikovní Stredoslováci sa tak môžu pýšiť záujmom mnohých exkluzívnych klientov či spoluprácou s jedným z najlepších hodinárov súčasnosti.

Obaja ste na strednej škole študovali odbor zlatník-klenotník. Kam smerovali vaše kroky po skončení školy?

M: Už na druhý deň po skončení školy som bol zamestnaný v zlatníctve v Banskej Bystrici a Igor (Fábry), keďže je mladší, sa o dva roky neskôr po mne zamestnal v tom istom zlatníctve, kde sme sa vlastne zoznámili.

Creating new designs for our movements

Gepostet von Molnar Fabry am Donnerstag, 11. Januar 2018

Ako ste sa dostali od tvorby šperkov až k hodinárskemu remeslu?

M: Už pár rokov po škole, asi v roku 2000, som sa snažil doma v dielni vyrobiť hodinkové puzdro zo striebra podľa hodiniek, ktoré sa mi v tej dobe veľmi páčili a, samozrejme, som si ich nemohol dovoliť kúpiť. Jedného dňa sme s kolegom videli zaujímavé video o nezávislých hodinároch, a to nás oslovilo do takej miery, že sme si povedali, prečo by sme aj na Slovensku nemohli vyrábať jedinečné hodinky.

Gepostet von Molnar Fabry am Montag, 26. Februar 2018

V súčasnosti vlastníte v Banskej Bystrici dielňu, ktorej klenoty sú známe už po celom svete. Ako si spomínate na svoje začiatky?

M: Začiatky boli veľmi ťažké, v septembri 2005 som sa rozhodol, že si otvorím vlastné zlatníctvo, a o mesiac už u mňa pracoval aj Igor. Musel som si požičať peniaze, a po zariadení obchodu mi ostalo len na jeden nájom. Prvých par mesiacov sa to pomaly začalo rozbiehať, no prišla zima, bolo veľmi chladno (-25 stupňov) a ľuďom sa veľmi nechcelo chodiť po obchodoch, návštevnosť bola 1 človek za týždeň. Tak sme len čakali, kedy príde jar. Na výplatu som si dával 1000 Sk. Ešteže som býval u rodičov.

2 layers blue lacqued silver dial

Gepostet von Molnar Fabry am Montag, 27. November 2017

Vaše hodinky sú luxusné aj vďaka postupom, ktoré pri ich tvorbe využívate. O aké ide?

MF: Snažíme sa používať techniky, ktoré sme sa naučili pri výrobe šperkov, a tradičné hodinárske úpravy. Všetky dekorácie robíme ručne, postupne sme začali vyrábať aj jednotlivé súčiastky strojčekov, keďže sme chceli dosiahnuť lepšie technické parametre a krajší dizajn. Medzi najkomplikovanejšie a najoceňovanejšie techniky, ktoré používame, patrí zrážanie a leštenie všetkých hrán na strojčeku, mikrogravírovanie aj na miesta o šírke 0,9 mm, ktoré by sme bez mikroskopu a správneho ryteckého vybavenia nedokázali dekorovať.

MF – Invertum

Gepostet von Molnar Fabry am Dienstag, 18. Juli 2017

Zaujímavosťou v niektorých vašich modeloch je tzv. tourbillon. Čím je tento strojček výnimočný?

MF: Tourbillon je komplikácia, ktorá bola pôvodne vymyslená na elimináciu zemskej gravitácie vo vreckových hodinkách, ktoré boli stále v jednej polohe. Tento mechanizmus pozostáva z takzvanej „klietky“, v ktorej je umiestnený celý krokový mechanizmus a oscilátor. Cela klietka tourbillonu sa otáča jedenkrát za minútu okolo svojej osi. To je takzvaný minútový tourbillon. V našich hodinkách používame Tourbillon od renomovaných výrobcov, ako napr. Christophe Claret. V neposlednom rade je to aj esteticky veľmi pekná komplikácia.

Gepostet von Molnar Fabry am Donnerstag, 1. Juni 2017

Odkiaľ pochádzajú súčiastky, z ktorých tvoríte vaše hodinky?

MF: Prevažne zo Švajčiarska, Francúzska, Nemecka, Českej republiky a Slovenska. Ako som už spomenul, veľa súčiastok si vyrábame aj my sami.

To, že ste vyučení klenotníci, je viditeľné na mnohých vašich modeloch, ktoré často pripomínajú umelecké diela. Čo vás inšpiruje pri tvorbe dizajnu?

MF: Pri tvorbe dizajnu nás inšpiruje architektúra, historické hodinky, rôzne umelecké predmety z obdobia secesie a v neposlednom rade aj požiadavky našich zákazníkov.

Práca vo dvojici si vyžaduje maximálnu súhru. Stane sa aj vám, že sa nie vždy na všetkom zhodnete?

MF: Pred tvorbou našich hodiniek si vždy spolu sadneme ku káve a spoločne nájdeme riešenie, na ktorom sa nakoniec zhodneme. :)

O vaše hodinky prejavili záujem aj mnohí exkluzívni klienti. Môžete spomenúť aspoň niektorých z nich?

MF: Konkrétne mená našich zákazníkov nikdy nezverejňujeme. Môžeme spomenúť krajiny – Slovensko, Česká republika, Taiwan, Austrália, Spojené Arabské Emiráty…

Do akej miery máte pri výrobe vašich modelov voľnú ruku?

MF: Niektorí zákazníci nám dajú úplnú voľnosť a niektorí majú úplne jasnú predstavu o svojich hodinkách.

 

Ak by ste sa obzreli do minulosti, na ktorý doterajší úspech by ste boli najviac hrdí?

MF:  Asi najviac sme hrdí na našu spoluprácu s Christopheom Claretom. Je to jeden z najlepších hodinárov súčasnosti.

Finished piece unique Timepiece.Molnar Fabry – Art Gallery

Gepostet von Molnar Fabry am Donnerstag, 25. Juni 2015

Prezradíte nám, na akom kúsku momentálne pracujete? :)

MF: Momentálne pracujeme na veľmi zaujímavom projekte, prerábame vreckové hodinky s minútovou repetíciou (odbíjanie presného času) na náramkové. Repetícia patrí medzi najzložitejšie komplikácie v hodinkách.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech