Na svete existujú 4 typy introvertov. Ktorým z nich ste vy?

  • Nedávne štúdie dokázali, že introvertov možno rozdeliť do 4 skupín.
will-broomfield-193353
  • Nedávne štúdie dokázali, že introvertov možno rozdeliť do 4 skupín.

Introverti sa od extrovertov rozlišujú mnohými povahovými vlastnosťami i nazeraním na svet. Tak, ako však nenájdete dvoch rovnakých extrovertov, tak nenájdete ani dvoch rovnakých introvertov. Vedci sa tak rozhodli uskutočniť isté štúdie, na základe ktorých sa im podarilo introvertné typy ľudí rozdeliť do 4 skupín. Ak patríte k introvertom, do ktorej skupiny sa radíte vy?

Sociálni introverti

K všeobecnej a najznámejšej charakteristike intovertov má najbližšie práve táto skupina ľudí. Preferujú malé skupinky a v dave ľudí sa cítia vyslovene nepríjemne. Najradšej však majú absolútnu samotu. Túto ich preferenciu si však netreba mýliť s plachosťou – sociálni introverti sa spoločnosti neboja, ani v nej nepociťujú úzkosť, len ju jednoducho nevyhľadávajú. Ak nemajú na výber, zvyčajne sú výbornými rečníkmi či spoločníkmi. Nemajú radi hluk, práve naopak – nadovšetko milujú ticho a pokoj.

zdroj: unsplash.com

Zádumčiví introverti

Ide o ľudí, ktorí nemajú rovnaké sociálne preferencie, ako sociálni introverti. Tiež majú radi samotu, no nevyhľadávajú ju až tak často. O to častejšie vyhľadávajú úzku spoločnosť ľudí, ktorá ich niečím inšpiruje. Zádumčiví introverti sú veľmi sebareflexívni, introspektívni a – ako vyplýva z názvu – zádumčivý. Trávia veľa času vnútornými dialógmi a sú nezvyčajne kreatívni. Veľakrát sa o nich hovorí, že “žijú vo svojim svete”, ale v dobrom zmysle slova. Často sú napríklad umelcami.

Úzkostliví introverti

Zvyčajne ide o ľudí, ktorých vnímame ako plachých či hanblivých. Myslia si totiž, že nemajú dostatok sociálnych zručností nato, aby zapôsobili na okolitú spoločnosť. Väčšie skupiny ľudí a davy im spôsobujú úzkostné stavy. Často premýšľajú nad všetkými možnými najhoršími scenármi, ktoré by sa mohli udiať (aj keď sa väčšinou neudejú). Z toho dôvodu sa väčšinou vyhýbajú akémukoľvek kontaktu s ostatnými. Boja sa totiž, že by sa zosmiešnili.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unsplash.com

zdroj: unsplash.com

Rezervovaní introverti

Mohli by sme ich označiť aj za “zdržanlivých”. Zvyčajne im všetko trvá tak trocha dlhšie, majú pomalšie pracovné tempo a dlhšie im trvá aj to, kým sa k niečomu odhodlajú. Nie sú to príliš entuziastické typy, ktoré ráno vstanú s úsmevom na tvári a s cieľom zmeniť svet. Ak sa však pre niečo definitívne rozhodnú, svoje slovo dodržia.

Zdroj: psych.interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK