Na svete je nová turistická aplikácia z dielne Slovákov. Vďaka nej môžeš spoznať tisícku pamiatok

  • Od 1. júna je na svete nová turistická aplikácia, ktorá ťa prevedie po tisícke slovenských a českých pamiatok
  • Zaži, zdieľaj, zbieraj a pomôž, to sú štyri hlavné atribúty, ktoré ponúka
  • Šikovný projekt nie je financovaný žiadnym grantom či z príspevkov, ale zo súkromných zdrojov
xplór
Unsplash
  • Od 1. júna je na svete nová turistická aplikácia, ktorá ťa prevedie po tisícke slovenských a českých pamiatok
  • Zaži, zdieľaj, zbieraj a pomôž, to sú štyri hlavné atribúty, ktoré ponúka
  • Šikovný projekt nie je financovaný žiadnym grantom či z príspevkov, ale zo súkromných zdrojov

Od soboty, 1. júna je možné na Slovensku aj v susednom Česku využívať nového virtuálneho sprievodcu po turistických pamiatkach. Aplikácia Xplór z dielne Róberta Hlaváča z OZ Diery ponúka takmer tisícku turistických cieľov. Nájdeš tu základné informácie o pamiatkach, otváracích hodinách, vstupoch a aj tipy, kam v okolí vyraziť.

zdroj: Xplór

Odkiaľ prišiel nápad vytvoriť túto pomôcku pre cestovateľov?

Občianske združenie Diery od roku 2012 úspešne získavalo zdroje na obnovu Jánošíkových dier. Po piatich rokoch skúseností sme chceli toto know-how posunúť ďalej. Róbert Hlaváč ako iniciátor založenia OZ Diery bol aj autorom  myšlienky aplikácie, ktorá bude vedieť podobným spôsobom, ako sa to deje v Dierach fyzicky, získavať zdroje na ďalšie projekty na Slovensku v 21. storočí.

Keďže však veľká časť prispievateľov do OZ Diery sú vďaka suvenírom českí hostia Jánošíkových dier, od začiatku sme uvažovali o spustení projektu aj pre Českú republiku. Róbert oslovil pár ľudí s myšlienkou aplikácie na princípe „zaži, zdieľaj, zbieraj a pomôž“ na základe toho sme vytvorili tím, ktorý počas dvoch rokov zabezpečil financie, know-how a realizáciu projektu Xplór ako mobilnej aplikácie, webstránky a fyzické suveníry, z ktorých výťažok poputuje na finančnú podporu zmysluplných projektov v cestovnom ruchu. Marta Povalová mala na starosti dať dokopy predovšetkým veľmi prácny obsah aplikácie a Zuzana Liptáková spolupracovala na dizajne aplikácie.

  • ZAŽI znamená prehľadnú mapu, detailné popisy zaujímavých miest a odporúčania, ktoré miesta sa oplatí vidieť. Užívateľ tu môže nahrať vlastnú fotografiu alebo hodnotiť miesto. Farba mince sa zmení zo striebornej na zlatú.
  • ZDIEĽAJ znamená, že sa o všetko môžete podeliť s vašimi priateľmi, známymi či ďalšími turistickými nadšencami. V profile aplikácie si nastavíte úroveň súkromia a svoje výlety či získané mince môžete sprístupniť  ďalším ľuďom a pochváliť sa, kde všade ste boli, čo všetko ste podporili. Okrem toho je možné v aplikácii každé zaujímavé miesto zdieľať cez všetky aplikácie, ktoré to vo vašom mobile umožňujú.
  • ZBIERAJ znamená, že do aplikácie na svoju virtuálnu chladničku alebo reálne na svoju domácu chladničku môžete zbierať virtuálne aj fyzické mince, alebo oboje, okrem toho zbierate do aplikácie evidenciu svojich výletov, fotografie z výletov a podobne. Ku každej fyzickej minci kúpenej v suvenírovom obchode prináleží kód, ktorým si užívateľ uplatní virtuálnu mincu v aplikácii zdarma. V aplikácii sú prvé tri mince zdarma, ďalšie mince zdarma je možné získať pozvaním priateľov cez referenčný program v profile užívateľa v aplikácii.
  • POMÔŽ je najpodstatnejšia časť celého projektu. Z každej zakúpenej mince, či už virtuálnej alebo fyzickej, ide podstatná finančná čiastka na podporu projektov nadácie Xplór. Na projektoch spolupracujeme s miestnymi organizáciami cestovného ruchu, občianskymi združeniami či inými neziskovými spoločnosťami, vďaka ktorým vieme finančné prostriedky smerovať adresne a efektívne.

Kto konkrétne na nej pracoval?

Autorom myšlienky bol Róbert Hlaváč, manažérom projektu je Peter Šimčák, grafické práce mal na starosti ateliér Petra Lišku, na obsahu aplikácie pracovalo viac ako 10 ľudí, finančné zabezpečenie a know-how celý tím súkromných investorov projektu, na vývoji aplikácie pracovali developeri troch firiem počas dvoch rokov. Vymenovať všetkých ľudí, ktorí sa podieľali na na projekte za dva roky, by zabralo veľa času (úsmev).

Odkiaľ ste čerpali financie na jej spustenie?

Celý projekt je financovaný zo súkromných zdrojov fyzických osôb, teda spoločníkov Xplór s.r.o.

zdroj: Xplór

Aké plánujete jej vylepšenia, resp. zmeny v budúcnosti? Budú pribúdať jazyky, destinácie?

Samozrejme. Aplikácia ešte zďaleka nie je dokonalá, v prvom rade pracujeme ešte na dopĺňaní zaujímavých miest najmä z ČR, ale aj Slovenska, pracujeme aj na webovej platforme Xplór, ktorá by mala mať podobné funkcie ako appka, pripravujeme anglickú jazykovú mutáciu. Už dnes vieme o zopár „chybičkách krásy“, ktoré chceme do leta ešte vyladiť.

Pokiaľ projekt uspeje na Slovensku a v Čechách, budeme uvažovať o doplnení ďalších krajín, regiónov. Už dnes máme nápady na desiatky vylepšení aplikácie a feedback očakávame, samozrejme, aj od užívateľov, ktorých pripomienky budeme postupne zapracovávať do nášho projektu.

Aplikácia Xplór – turistický sprievodca – má tiež implementované množstvo funkcií, ktoré nie sú možno na prvý pohľad jasné a užívateľ na ne príde až postupne. Plánujeme teda pripraviť akéhosi sprievodcu aplikáciou a vylepšiť tiež UX aplikácie ako takej.

Ako a kam je možné zasielať feedback k prípadným chybám či nápady na spomínané vylepšenia?

Zatiaľ je možné nás kontaktovať na Facebooku alebo e-mailom na [email protected], ale čoskoro plánujeme do aplikácie aj na webovú stránku doplniť prehľadnejší kontaktný formulár na pripomienky, otázky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK