Na svete vyrastie ohromujúca stavba pripomínajúca štadión, v ktorom budú bývať ľudia

  • V glasgowskej štvrti Ibrox vyrastie netradičný bytový komplex, ktorý bude mať tvar futbalového štadióna
  • Bude stáť len o pár metrov ďalej od toho normálneho
štadion glasgow stavba architektúra
Graeme Nicholls Architects
  • V glasgowskej štvrti Ibrox vyrastie netradičný bytový komplex, ktorý bude mať tvar futbalového štadióna
  • Bude stáť len o pár metrov ďalej od toho normálneho

Územie svojho času hostilo chrtie dostihovisko, dnes tu rastie futbalový štadión, teda skoro. V glasgowskej štvrti Ibrox sa plánuje výstavba netradičného bytového komplexu, ktorý bude mať tvar futbalového štadióna, ale v skutočnosti pôjde o bytovky, ktoré navrhol architektonický ateliér Graeme Nicholls Architects.

Zaujímavosťou je, že v jeho blízkosti sa nachádza ďalší futbalový štadión, tentokrát normálny, na ktorý sa chodí kričať a kopať do lopty. 

Architekti sa rozhodli o tradičný obklad z červených tehál, ktorý má odkazovať na bohatú športovú históriu oblasti.

zdroj: Graeme Nicholls Architects

Architektúra s pomalým varením

Po skĺbení s funkčnou náplňou sa ukázalo, že objekty opisujúce jeho tvar sa na územie jednoducho hodia. Dizajnový manuál, tzv. Glasgow Standard, zadefinoval štyri poschodia v oboch blokoch, ktoré budú obsahovať 160 bytových jednotiek.

Monochromatické tehlové fasády sú odkazom na futbalový štadión Ibrox, hostiaci klub Rangers FC, ale tiež na blízke nájomné domy z červeného pieskovca. Z ich modelu sa tiež bude odvíjať vnútorná dispozícia, kde budú na jeden spoločný vchod pripadať dva byty na každom poschodí. Projekt obytného súboru Albion je v súčasnosti v štádiu predbežného plánovania.

To, ako postupoval zakladateľ ateliéru Graeme Nicholls, opísal jednoducho. „Rád pripravujem architektúru s pomalým varením. Aby som do hrnca vložil veľa ingrediencií a nechal objaviť chuť dizajnu. Určite sme brali veľa rôznych nápadov a spájali ich do tohto.“

zdroj: Graeme Nicholls Architects

Koncept ďalej zhrnuli architekti Graeme Nicholls: „Všetky naše dizajny sú inšpirované príbehom, voláme to Form Follows Fiction, čo znamená forma sleduje fikciu.“

„V tomto prípade bolo našou ambíciou vytvoriť rezidenčný komplex, ktorý by bol v súlade s regulatívami a zároveň podčiarkoval históriu oblasti Ibrox. Historické i dnešné asociácie so športom sme preto chceli pretaviť do dizajnu nového developmentu.

zdroj: Graeme Nicholls Architects

Obyčajne neobyčajná

Objekt sa rozdelil na dve hmoty pozostávajúce z blokov v tvare podkovy. Fasády pozostávajú z uniformných červených tehál s opakujúcimi sa oknami pod korunnou rímsou ukončenými zaklenutiami.

Táto forma poukazuje na súdržnosť s okolím. Vo štvrti Ibrox sa nachádza množstvo ďalších historických nájomných blokov, ktorých fasády sú z červených tehál.

Obklad taktiež spomína aj na niektoré staršie architektonické prvky, ktoré sa zvyčajne spájajú so športovými budovami a štadiónmi. 

Aj keď je schéma obytného bloku mimoriadne neobvyklá, za extravagantnú ju architekti nepovažujú. Splnila azda akési náležitosti extravagantného minimalismu.

Verejnosťou už bola porovnaná so známymi budovami v Nemecku, Taliansku, Francúzsku aj Spojenom kráľovstve, ako sú napríklad Hufeisensiedlung Bruna Tauta v Berlíne, Les Espaces d‘Abraxas Ricarda Bofilla v Paríži, Záhrady sv. Andrewsa v Liverpoole a v neposlednom rade aj rímskym Koloseom.

zdroj: Graeme Nicholls Architects
Zdroje: Dezeen, ASB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech