Na svete vznikne prvá štvrť postavená 3D tlačiarňou. Ubytuje ľudí v núdzi

  • V mexickom štáte Tabasco vyrastie prvá štvrť 3D domov
  • Stavba by mala byť dokončená ešte v roku 2020
  • Obrovská 3D tlačiareň Vulcan II dokáže postaviť 2 domy za 24 hodín
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V mexickom štáte Tabasco vyrastie prvá štvrť 3D domov
  • Stavba by mala byť dokončená ešte v roku 2020
  • Obrovská 3D tlačiareň Vulcan II dokáže postaviť 2 domy za 24 hodín

New Story je nezisková organizácia prinášajúca revolúciu v bývaní. Ako informovalo CNN, strechu nad hlavou chcú poskytnúť chudobným rodinám po celom svete. Pomocou obrovskej 3D tlačiarne dokážu postaviť lacné bývanie za oveľa menší čas ako tradičné spoločnosti. Ich najnovší projekt vzniká v Mexiku, kde vyrastie prvá štvrť 3D domov.

Tabasco je mexický štát nachádzajúci sa na juhovýchode krajiny. Práve tu leží jedna z ohrozených záplavových a seizmicky aktívnych oblastí, kde žije množstvo chudobných rodín. Tie bývajú v zlých podmienkach, odkázaní na minimálny príjem a v domoch, ktoré sa skôr podobajú na chatrče.

View this post on Instagram

This joy = Our motivation 💙 🙌 Happy Sunday

A post shared by New Story (@newstorycharity) on

Kvalitné bývanie tieto rodiny potrebujú nielen pre zvýšenie ich životnej úrovne, ale aj ako ochranu pred častými zemetraseniami a záplavami. Na tieto riziká myslela konštrukčná technologická spoločnosť ICON, ktorá s New Story na projekte spolupracuje. Ako základný stavebný materiál si preto zvolila betónový mix. Ten je pevnejší a odolnejší než tradičný betón. S ICON a New Story pracuje aj mexická nezisková organizácia ÉCHALE pomáhajúca chudobným nájsť bývanie.

„Tieto rodiny sú najzraniteľnejšie a majú najnižší príjem. Žijú asi z 3 dolárov na deň. Bývajú v doslova pozliepaných chatrčiach, ktoré počas obdobia dažďov zaplavuje. Niektoré ženy dokonca tvrdia, že voda im siaha až po kolená, občas to trvá aj celé mesiace,“ hovorí pre CNN CEO a spoluzakladateľ New Story Brett Hagler.

Desiatky nových domov

Novú štvrť by autori projektu chceli vybudovať v priebehu budúceho roka. Steny domov stavia vrstvu po vrstve obrovská 3D tlačiareň s názvom Vulcan II. Domy budú mať 46 metrov štvorcových, na ktorých sa budú nachádzať 2 spálne, obývačka, kúpeľňa a kuchyňa. Vulcan II dokáže naraz vytlačiť 2 domy v priebehu 24 hodín.

„Sme desaťkrát rýchlejší ako pred rokom. Som na to naozaj hrdý. Je veľmi ojedinelé, že bratia a sestry v núdzi budú prví, ktorí dostanú prístup ku pokrokovým a prelomovým technológiám v materiálnej vede,“ povedal ICON CEO a spoluzakladateľ Jason Ballard.

Symbolický poplatok

New Story chce, aby mali ľudia v novovznikajúcej komunite pocit vlastníctva. Preto im bude predávať domy za symbolickú sumu predstavujúci 20 – 30 % z ich celkových príjmov. Novostavby sú zatiaľ neobývané, autori projektu sa totiž obávajú, že život na stavenisku by bol riskantný a nové rodiny sa sem nasťahujú až po jeho dokončení.

Zdroje: CNN, NewStory, ICON

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK