Na svoj biznis upozornila vďaka eko plavkám. Inšpiruje sa láskou k Švédsku a minimalizmom

  • Prinášame rozhovor s majiteľkou značky BEKVÅM, Martinou Kráľovou
  • Plavky, ktoré u nej nájdeš, sú vyrobené zo starých rybárskych sietí vyzbieraných z európskych morí
  • Materiál produkujú v Slovinsku pod názvom ECONYL®
  • Do budúcna chce značka prísť aj s ďalšími 100 % recyklovateľnými kúskami
Bekvåm
Bekvåm
  • Prinášame rozhovor s majiteľkou značky BEKVÅM, Martinou Kráľovou
  • Plavky, ktoré u nej nájdeš, sú vyrobené zo starých rybárskych sietí vyzbieraných z európskych morí
  • Materiál produkujú v Slovinsku pod názvom ECONYL®
  • Do budúcna chce značka prísť aj s ďalšími 100 % recyklovateľnými kúskami

Predstavte nám značku Bekvåm, kto za ňou stojí?

Za značkou BEKVÅM stojí jedna žena, dcéra, mama, manželka, Martina Kráľová, ktorá si dala za cieľ priniesť na trh jednoduché a pohodlné odevné kúsky. Produkty BEKVÅM sú vyrobené iba z certifikovaných kvalitných prírodných tkanín a materiálov. Na zabezpečenie trvalej udržateľnosti sú dizajny šité v spojených veľkostiach a môžu sa preto nosiť aj viac sezón. Výrobky sa ľahko kombinujú, pretože sú navrhnuté minimalisticky.

Čo znamená Bekvåm?

Znamená to po švédsky pohodlné, jednoduché, prirodzené, bezstarostné. Všetky slová definujú ideu, ktorá stála za zrodením značky Bekvåm. Kolekcie sú inšpirované mojou láskou k Švédsku a jeho minimalizmom. Táto krásna krajina ma chytila za srdce hneď od prvého momentu, kedy som do nej vstúpila ešte ako 21-ročná študentka. Keď žijete vo Švédsku, ste neustále obklopený vkusom, krásnymi, ale minimalistickými vecami. A to nielen čo sa týka oblečenia a módy. Krásna je architektúra, krajina aj dizajn. Inšpiráciu čerpám zo severského minimalizmu.

zdroj: Bekvåm

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste založili slovenskú značku udržateľnej módy?

Od 15 rokov som každé leto popri škole brigádovala a vyskúšala som si naozaj rôzne pracovné pozície od recepčnej po letušku a musím povedať, že dodnes na každú spomínam v dobrom.

Ako vznikol nápad na odštartovanie značky BEKVÅM?

Nápad založiť BEKVÅM sa zrodil v mojej hlave omnoho skôr (počas rodičovskej dovolenky s dvomi deťmi), ako reálne vznikla značka. Odvahu som nabrala až potom, ako som sa po ukončení rodičovskej dovolenky v roku 2018 nemohla vrátiť späť na svoje pôvodné pracovné miesto. Pred materskou som pracovala ako trade marketing manager v nadnárodnej kozmetickej firme. Práca ma v tom období veľmi bavila a napĺňala, ale dnes som rada, že mám možnosť ísť za svojimi snami. Zároveň som vďačná za každú predchádzajúcu pracovnú skúsenosť. Veľa z týchto skúseností dnes čerpám pri rozvoji vlastnej firmy a značky.

Prečo ste sa rozhodli venovať sa ekologickej móde?

Keď som zakladala značku BEKVÅM, tak to bolo s cieľom tvoriť produkty, ktoré budú ohľaduplné k životnému prostrediu a nie sú ešte na slovenskom trhu. Chýbali mi jednoduché pončá po kúpaní pre deti. Moje nosili veľmi radi, ale jediné, ktoré sme mali doma, boli s obrázkami, resp. z froté materiálu, takže nasiaknuté vodou boli ťažké a nepraktické. Začala som hľadať ideálneho výrobcu. Kvôli tomu som išla na veľtrh do Paríža, objednala som hromadu vzoriek, až sa mi po istom čase podarilo nájsť vhodného dodávateľa. Pri výbere, ktorý produkt uviesť na slovenský trh, som sa ako mama dvoch malých detí orientovala na tie, aké mi z vlastnej skúsenosti chýbali. Zároveň mám potrebu robiť veci poctivo a na 100 %, a preto chcem tvoriť produkty, ktoré okrem toho, že sú pohodlné, funkčné a minimalistické, sú vyrobené ekologicky.

zdroj: Bekvåm

Na leto 2019 ste si pripravili špeciálnu kolekciu plaviek vyrobenú z recyklovaných materiálov, aké to sú?

V letnej kolekcii 2019 som uviedla na trh plavky ušité z látky, ktorá je vyrobená z regenerovaných vlákien ECONYL®️. ECONYL® sa vyrába z veľkej časti zo starých rybárskych sietí, ktoré dobrovoľní potápači vylovia z morí a oceánov a z iných plastom zamorených oblastí. V roku 2011 ho uviedla na trh talianska firma Aquanyl, ako svoj unikátny vynález. ECONYL® namiesto ropy na produkciu nylónu využíva starý nylón.

V rámci výrobného procesu ECONYL® sa pomocou chemickej regenerácie nylónový odpad, ako sú staré rybárske siete alebo staré koberce, zmení späť na surový materiál – nylón. Vďaka tomuto procesu sa čierna obrovská rybárska sieť alebo červený koberec spracuje na transparentné vlákno, z ktorého sa vyrába napríklad aj látka, z akej šijeme plavky. Každé plavky balím zákazníkom do vrecúška z biobavlny.

Odkiaľ siete pochádzajú a kto ich zbieral?

Dobrovoľní potápači z organizácie Healthy Seas, takéto siete hľadajú, zachránia z nich všetky živé morské živočíchy a potom siete vytiahnu do lodí a pošlú do továrne v Slovinsku, kde sa sieť spracuje na jemné regenerované vlákno ECONYL®. Ďalší odpad, ktorý sa pri procese využíva, sú staré koberce, textilný odpad či plastové komponenty. Rybárske siete sa lovia v európskych moriach (Stredozemné, Severné a Jadranské more), ale postupne aj v iných moriach a oceánoch na celom svete.

zdroj: Bekvåm

Ako ste sa s k týmto materiálom dostali?

Veľa som hľadala, čítala, bola som na medzinárodných výstavách výrobcov látok a postupne som začala spolupracovať s firmou, ktorá v Taliansku z ECONYL® vlákien vyrába látku vhodnú na šitie plaviek – plavkovinu, a spĺňala aj všetky kritériá kvality.

A trvalo vám dlho vyrobiť jedny takéto plavky?

Celý proces od nápadu až ku konečnej výrobe plaviek bol dlhý a náročný, ale tak to býva, keď človek robí niečo prvýkrát. Celý proces zabral zhruba 9 mesiacov.

Koľko teda stoja??

V kolekcii máme detské (6 veľkostí) a dámske plavky (4 veľkosti). Dámske plavky stoja 40 eur, dievčenské 25 a chlapčenské 22 eur.

zdroj: Bekvåm

Pomáha vám niekto s výrobou?

Plavky šijú profesionálne krajčírky v krajčírskych dielňach. Grafiku na vrecúško, do ktorého balím každé jedny plavky a grafické podklady k plavkám, pripravila grafická dizajnérka Zuzana Smolková. Fotky mi fotili Matej Kmeť a Hector Cardenosa.

Čo všetko okrem plaviek v rámci svojich produktov ponúkate?

BEKVÅM ponúka okrem plaviek vyrobených z recyklovaných materiálov aj osušky, dámske kimoná, pončá pre deti a dospelých či osušky pre bábätká, ušité z materiálu, tzv. peshtemal. Pochádza tradične z Turecka, je veľmi tenký a perfektne saje. Tajomstvo nasiakavosti našich osušiek spočíva v jedinečnosti kvalitnej tureckej bavlny. Kvalitná turecká bavlna má veľmi dlhé vlákna a čím viac sa tieto vlákna, teda osušky, používajú, tým viac vlákna zjemnejú a zmäknú. To má za následok, že osuška sa stane veľmi nasiakavá.

zdroj: Bekvåm

Akým spôsobom sa snažíte dosiahnuť udržateľnosť aj v iných kolekciách?

V iných kolekciách využívam látky s certifikátom OEKO-tex alebo GOTS a do budúcna mám viacero nápadov na ďalšie produkty, ktoré by mohli byť vyrobené zo 100% recyklovaných materiálov.

Zatiaľ máte iba e-shop, plánujete do budúcna aj kamenný obchod?

Momentálne o kamennom obchode neuvažujem. Skôr je cieľom do pár rokov zriadiť showroom s kanceláriou, kde by si zákazníci vedeli v istých hodinách prísť aj osobne pozrieť naše výrobky. Dovtedy budú mať takúto možnosť na predajných akciách a trhoch, na ktorých sa zúčastňujem. (napr. Dobrý trh, Kid., Urban market, Trnavský rínek a ďalšie).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech