Na tieto značky áut si daj pozor! Jazdia na nich tí najagresívnejší vodiči

  • Už sa nám pravdepodobne stalo viacerým, že ak sme na ceste uvideli nejaký model auta, v hlave sa nám zasvietila kontrolka
  • Tvoje myšlienky pritom vôbec nemuseli byť iracionálne
  • Ako ukázala štúdia, naozaj existujú typy áut, ktoré si kupujú agresívnejší vodiči
b3-2048x1365
BMW/Audi
  • Už sa nám pravdepodobne stalo viacerým, že ak sme na ceste uvideli nejaký model auta, v hlave sa nám zasvietila kontrolka
  • Tvoje myšlienky pritom vôbec nemuseli byť iracionálne
  • Ako ukázala štúdia, naozaj existujú typy áut, ktoré si kupujú agresívnejší vodiči

Agresívne rozhadzovanie rukami, trúbenie, nebezpečné obiehanie či vulgárne gestá. Javy s ktorými sa stretli už všetci vodiči. Predstavíš si takého šoféra sedieť v športovom rýchlom aute či luxusnom sedane? Takáto predstava vôbec nemusí byť ďaleko od pravdy. Naše predsudky k vodičom týchto áut sa ukazujú ako čiastočne opodstatnené. Charakter vodiča môže naozaj súvisieť s tým, po akom modeli siaha.  Agresívni vodiči majú naozaj tendenciu kupovať športové modely s výkonnými motormi. Nemusí pritom nutne ísť o autá, ktorých cena sa štverá do astronomických výšok.

Štúdiu realizovala americká spoločnosť Insurify. Tá sa v povahových vlastnostiach šoférov naozaj vyzná, keďže sa zameriava na poisťovníctvo áut, čiže charaktery vodičov má dobre zmapované a disponuje obrovským množstvom dát.

Považuješ vodičov športových áut za agresívnejších?

Pred uzatvorením poistenia musia ich klienti okrem iného vypísať aj model auta a predošlé dopravné priestupky, ktorých sa dopustili. Zo získaných informácií spoločnosť analyzovala, ktorí vodiči nedávajú prednosť v jazde, nepúšťajú chodcov, ignorujú červenú a stopku, prechádzajú cez zákaz či poriadajú pouličné závody.

Z dát vyhodnotili niekoľko modelov, pri ktorých je pravdepodobnejšie, že za ním bude sedieť agresívny vodič.

Audi A4

Počet vodičov s agresívnym správaním: 44,8 z 1 000

Sedan strednej triedy sa nachádza na konci zoznamu. Vodiči jazdiaci na Audi A4 sa najčastejšie správali neohľaduplne k chodcom. Oproti vodičom ostatných áut, nedávajú chodcom prednosť 4-krát častejšie.

auto
zdroj: Audi

Honda Element

Počet vodičov s agresívnym správaním: 45,4 z 1 000

Jediné SUV, ktoré sa ocitlo v zozname. Jeho vodiči však aj napriek tomu, že nejde o športové vozidlo, ako si zabúdajú dávať prednosť ostatným účastníkom cestnej premávky. Tieto tendencie majú dokonca dvakrát väčšie ako iní vodiči.

auto
zdroj: Honda

Hyundai Veloster

Počet vodičov s agresívnym správaním: 46 z 1 000

Rovnako zabúdajú dať prednosť ostatným vodičom aj tí, ktorí šoférujú kórejský Hyundai Veloster. Okrem toho ešte s obľubou prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť. Vodiči týchto áut sú v Amerike na šiestom mieste v počte pokút za rýchlosť. Porušenie cestných predpisov je pri tomto aute 2,3-krát vyššia ako pri iných.

auto
zdroj: Hyundai

Toyota Celica

Počet vodičov s agresívnym správaním: 47,6 z 1 000

Posledný model Toyota Celica bol síce vyrobený v roku 2005, no aj napriek tomu má toľko agresívnych vodičov, že sa ocitol v zozname. V súčasnosti sa v Amerike považuje za spoľahlivé a dostupné prvé auto pre mladých vodičov. To môže vysvetliť, prečo sa auto radí do top 5 na tomto zozname. Mladí vodiči majú totiž tendenciu správať sa k ľahkomyseľnejšiemu a agresívnejšie ako starší.

auto
zdroj: Wikipedia/Ezhiki

Subaru WRX

Počet vodičov s agresívnym správaním: 49,7 z 1 000

Vodiči Subaru WRX sa ukázali ako číslo jedna v počte blokových pokút za prekročenie rýchlosti a tretí v počte dopravných nehôd. Okrem iného ich majitelia 2,5- krát častejšie zle obiehaj, či predbiehajú aj počas zákazu, ako ostatní.

auto
zdroj: Subaru

Audi A5

Počet vodičov s agresívnym správaním: 54,3 z 1 000

Ak stojíš na prechode pre chodcov a uvidíš model Audi A5, radšej zbystri pozornosť. Značka Audi sa síce už v tomto zozname ocitla, avšak majitelia výkonnejšieho, rýchlejšieho a aj drahšieho modelu A5 ešte častejšie nedávajú prednosť chodcom (8,8-krát), nerešpektujú semafory ani dopravné značenie (1,5 – krát).

auto
zdroj: Audi

BMW rady 7

Počet vodičov s agresívnym správaním: 56,2 z 1 000

Nemecká limuzína sa ocitla na druhom mieste v počte agresívnych vodičov. Ich bezohľadnosť k ostatným účastníkom cestnej premávky je dokonca dvojnásobne vyššia.

auto
zdroj: BMW

BMW rady 4

Počet vodičov s agresívnym správaním: 58,9 z 1 000

Vyzerá to tak, že po značke BMW siaha najväčší počet agresívnych vodičov. Ak odteraz budeš pozornejší, keď na prechode zbadáš Audi 45, pri BMW radu 4 by si radšej na cestu ani nemal v stupovať. Ich vodiči majú totiž tendenciu nedať chodcom prednosť až skoro 10 násobne vyššiu ako iní vodiči. Okrem toho, čas tiež neplytvajú ani zastavením na stopkách (1,9-krát ) či semaforoch (1,7-krát).

zdroj: BMW
 Zaujímavým zistením štúdie tiež bolo, že naopak, vodiči ktorí sú najmilší a najviac dodržujú predpisy siahajú po väčších autách. Najčastejšie sú to Nissan X-Terra, Honda Ridgeline a Land Rover a Range Rover. Tieto autá šoféruje o polovicu menej agresívnych vodičov ako tie v predchádzajúcom zozname. 

Zdroj: Insurify

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK