Na toto Slováci čakali. Ceny benzínu a nafty sa hýbu smerom nadol

  • Ceny pohonných hmôt čoskoro zamieria nadol
  • Krátkodobé zdraženie môžeme zažiť pred sviatkami
benzin
Unsplash/Wassim Chouak
  • Ceny pohonných hmôt čoskoro zamieria nadol
  • Krátkodobé zdraženie môžeme zažiť pred sviatkami

Slováci sa potešia. Benzín a nafta už nebudú až také drahé. Ceny ropy totiž klesli, a tak sa môžeme tešiť na zlacnenie. Podľa analytičky nás však čaká aj mierne zdraženie počas sviatkov. Dôvod je jednoduchý. Väčší dopyt po cestovaní automaticky zvýši dopyt po pohonných látkach. Ak teda máš možnosť, natankuj plnú ešte pred Vianocami.

Ceny ropy klesli

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by mohli v najbližších dňoch ešte klesať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Zlacňovanie na slovenských pumpách predpokladá najmä vtedy, ak ceny ropy budú atakovať 90-dolárovú hranicu, respektíve ju budú podliezať. 

Vývoj na ropnom trhu bude závisieť hlavne od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva, vývoj dopytu, nižšiu produkciu ropy a začiatok zimnej vykurovacej sezóny. Neskôr s príchodom vianočných sviatkov ale môže rásť dopyt po pohonných látok, keďže ľudia budú viac cestovať, čo môže opäť zatlačiť na rast cien,“ dodala Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 45. tohtoročný týždeň sa ceny benzínov na našich pumpách takmer nezmenili. Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,725 eur a v týždňovom porovnaní sa jeho cena v podstate nezmenila. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,921 eur a jeho cena sa oproti predchádzajúcemu týždňu nepatrne zvýšila o 0,2 %. Ceny nafty však výraznejšie klesli, a to o 2,5 % na úroveň 1,869 eur za liter. 

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu stále priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 15 % ako vlani a benzín 98 o približne 13 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 34 % drahšia ako vlani.

Počas minulého týždňa ropa mierne zlacňovala a dostala sa do pásma 98 až takmer 92 amerických dolárov za barel. Aj tento týždeň mierili jej ceny smerom nadol. Ešte začiatkom týždňa sa ropa Brent nachádzala na úrovniach 93 až 94 dolárov za barel, v jeho závere už ale atakovala hranicu 89 dolárov za barel. Pod zlacňovanie ropy sa podľa analytičky podpisovalo hlavne to, že na trhoch vyprchal optimizmus z toho, že čínska vláda bude ustupovať od politiky nulového covidu a uvoľňovať protipandemické opatrenia.

Práve naopak, v Číne sa covid v poslednom období začal výraznejšie šíriť a v niektorých oblastiach bol opäť zavedený lockdown. Trhom teda hýbali informácie o poklese dopytu po rope, keďže Čína je jej najväčším dovozcom. No a dlhodobo je ropa tlačená nadol obavami z recesie globálnej ekonomiky, ktorá by viedla aj k poklesu dopytu po nej,“ konštatovala Glasová.

Čína Covid netoleruje

Čína v nedeľu nahlásila prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 po takmer pol roku. Úmrtie 87-ročného muža v Pekingu je prvé od 26. mája a znamená, že celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 5 227. Informovala o tom čínska Národná zdravotnícka komisia. Predchádzajúce úmrtie nahlásili v Šanghaji, v ktorom veľkú vlnu infekcií zaznamenali počas leta.

Hoci celková miera zaočkovanosti proti koronavírusu aspoň jednou dávkou vakcíny je v Číne na úrovni viac ako 92 percent, zaočkovanosť medzi staršími obyvateľmi je podstatne nižšia, predovšetkým u ľudí vo veku nad 80 rokov. Čínska Národná zdravotnícka komisia neuviedla, či muž, ktorý zomrel v Pekingu, bol zaočkovaný. V Pekingu a po celej Číne v súčasnosti uplatňujú prísne nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá