Na trh prichádza revolučný liek, ktorý pomáha pri prevencii migrény

  • Nový liek na migrénu v po klinických testoch získal v Amerike povolenie na predaj.
  • Tento liek môže pomôcť miliónom ľudí, ktorí trpia migrénou.
  • Z jej ceny ťa však môže začať bolieť hlava.
m1
Pixabay
  • Nový liek na migrénu v po klinických testoch získal v Amerike povolenie na predaj.
  • Tento liek môže pomôcť miliónom ľudí, ktorí trpia migrénou.
  • Z jej ceny ťa však môže začať bolieť hlava.

Injekcie proti migréne na mesačnej báze podávania získali v Spojených štátoch súhlas na predaj a o mesiac neskôr boli prezentované výsledky klinických štúdií na výročnej schôdzi Americkej Neurologickej Akadémie. Bohužiaľ, ich cena by mohla vyvolať bolesti hlavy u tých, ktorí nemajú zdravotné poistenie.

Pulzujúca bolesť, nevoľnosť a citlivosť na svetlo, ktoré sú symptómami migrény, postihujú viac ako 10 percent ľudí európskeho pôvodu, pričom viac ako jedno percento nimi trpí najmenej každé tri dni. Hoci niektorým pomáhajú bezpečné, ľahko dostupné lieky proti bolesti, neliečiteľné migrény predstavujú jednu z hlavných príčin invalidity v rozvinutom svete.

Aimovig, všeobecne známy ako Erenumab, skôr zabraňuje vzniku migrény, ako ju lieči po jej vypuknutí. Blokuje molekulu, ktorá prenáša signály bolesti migrény, známy ako peptid súvisiaci s génom kalcitonínu (CGRP). Účinok je natoľko trvácny, že liečba môže byť realizovaná vo forme 70 alebo 140 miligramových injekcií na mesačnej báze namiesto bežných tabliet.

Výrobca Erenumabu, spoločnosť Amgen, oznámila, že náklady na injekciu budú v Spojených štátoch predstavovať 575 amerických dolárov, pričom cena ročnej dávky je 6 900 amerických dolárov. Erenumab je pod dohľadom Európskej agentúry pre liečivá a v prípade schválenia bude cena závisieť od rokovaní medzi Amgenom a systémami verejného zdravotníctva. Cena menšej, ale aj väčšej dávky bude rovnaká, čo odzrkadľuje skutočnosť, že výrobné náklady sú malé v porovnaní s nákladom na identifikáciu potenciálu Erenumabu a jeho úspešným absolvovaním klinických testov.

Spoločnosť Amgen má na náklady iný pohľad a vo vyhlásení tvrdí:

„Cena lieku Aimovig odráža hodnotu, ktorú prináša pacientom a spoločnosti, vrátane finančného dopad na pacientov, opatrovateľov a zamestnávateľov, a zároveň sa zaoberá kritickými otázkami, ako je dostupnosť pacienta a spravodlivý a včasný prístup.“

Existujú, samozrejme, aj iné lieky na prevenciu a liečbu migrény, tie však majú veľa nežiaducich účinkov. Vedľajšie účinky Erenumabu sú podľa klinických štúdií veľmi malé. Vzhľadom na desiatky miliónov ľudí, ktorí trpia migrénami, by zníženie jej výskytu mohlo výrazne ovplyvniť globálnu kvalitu života.

Zdroj: Iflscience

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie