Na tvárach známych bratislavských sôch sa objavili rúška s dôležitými odkazmi

  • Bod obratu je skupina ľudí, ktorá upozorňuje na ekologické hrozby
  • Na deň Zeme rozmiestnili po sochách v Bratislave rúška
  • Stoja aj za štrajkami za budúcnosť klímy
Bod obratu
Bod obratu
  • Bod obratu je skupina ľudí, ktorá upozorňuje na ekologické hrozby
  • Na deň Zeme rozmiestnili po sochách v Bratislave rúška
  • Stoja aj za štrajkami za budúcnosť klímy

Veľkonočný pondelok 22. apríla nebol iba o šibačke a výslužkách. Presne na tento dátum spadá aj Deň Zeme, ktorý má upozorniť na vážne environmentálne témy a v ľuďoch vzbudiť pocit zodpovednosti za ekologické problémy. Pôvodne tento sviatok oslavovali iba v USA a to od roku 1971, neskôr v roku 1990 sa k nim pridal aj zvyšok sveta a 22. apríl sa oficiálne stal Medzinárodný deň zeme.

Presne v tento dátum sa sochy v centre Bratislavy zahalili rúškami, tie zdobili nápisy s rôznymi ekologickými heslami. Ak si sa včera prechádzal po uličkách hlavného meta a pohľad na zamaskované sochy ťa prekvapil, za všetkým stojí skupina ľudí s názvom Bod obratu.

Klimatické zmeny považujú za jednu z najväčších hrozieb, akým dnes čelí moderná spoločnosť. Budovaním svojho hnutia chcú presvedčiť zodpovedných, aby začali konať a došlo k systémovým nápravám v prístupe k životnému prostrediu.

„Práve dnes sa na mnohých sochách v Bratislave objavili rúška, ktoré upozorňujú na klimatickú krízu ako na jeden z najzávažnejších a najkomplexnejších problémov súčasnosti. Mnohí politici a političky či ľudia, ktorí majú moc meniť veci, však klimatickým zmenám a hroziacemu environmentálnemu kolapsu nevenujú dostatočnú pozornosť. Považujeme preto za dôležité robiť všetko preto, aby sa zo záchrany klímy stala prvoradá politická priorita,“ píše skupina na svojej facebookovej stránke.

Ako ďalej dodáva, rúška na sochách majú symbolizovať, že ak sa tak nestane, ohrození budeme všetci. „Nachádzame sa uprostred šiesteho masového vymierania a každý deň dochádza k úhynu ďalších druhov i celých ekosystémov. Na celom svete, od New Yorku, cez Berlín, Nairobi až po Sydney sa však organizujú ľudia, ktorým nie je budúcnosť ľahostajná. Budujeme spoločne globálne hnutie za klimatickú spravodlivosť a pridať sa môžeš aj ty,“ vyzývajú. 

Okrem protestu vo forme rúšok pomáha skupina organizovať aj štrajky za budúcnosť klímy. Najbližší sa uskotoční 26. apríla na Námestí SNP v Bratislave.

Zdroj: Facebook Bod obratu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá