Na týchto miestach Slovenska je ohňostroj prísne zakázaný. Hrozí ti pokuta až v tisícoch eur

  • V Bratislave platí zákaz hlučnej pyrotechniky aj počas osláv Nového roka
  • Hasiči vydali odporúčania, ako s pyrotechnikou zaobchádzať
Petarda, ohňostroj
TASR/Roman Hanc
  • V Bratislave platí zákaz hlučnej pyrotechniky aj počas osláv Nového roka
  • Hasiči vydali odporúčania, ako s pyrotechnikou zaobchádzať

V hlavnom meste platí celoročný zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Nezmení sa to ani počas silvestrovských osláv.

Ako informujú agentúra TASR a bratislavská mestská polícia, výnimka na Silvestra platí len v prípade ohňostrojov, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.

Muži zákona avizujú výrazné zvýšenie hliadkovania v uliciach mesta.

„Zameriavame sa najmä na oblasti, ako je napríklad bratislavská ZOO či okolie útulku Slobody zvierat, ale aj miesta v blízkosti mestských lesov, ktoré ľudia využívajú na odpaľovanie pyrotechniky,“ uviedla polícia.

Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o používaní pyrotechnických výrobkov bude udeľovať na mieste pokutu. V správnom konaní sa môže jej suma vyšplhať až do výšky 500 eur.

„Zvukové efekty ubližujú spoločenským i voľne žijúcim zvieratám. Rovnako aj zvieratám v ZOO Bratislava,“ podotkli policajti.

Za pyrotechniku v chránených oblastiach hrozí podstatne vyššia pokuta

Ako informuje agentúra SITA, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR spolu so správami národných parkov aj v tomto roku posilní kontroly stráže prírody, ktoré budú zamerané na nelegálne používanie zábavnej pyrotechniky.

ŠOP SR preto vyzýva všetkých obyvateľov, návštevníkov, ako aj podnikateľov, ktorí vyvíjajú svoje podnikateľské aktivity v chránených územiach a okolí, aby s príchodom nového roku nepoužívali zábavnú pyrotechniku.

Na mieste totiž môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v odôvodnených prípadoch môže byť vysoká až do 3-tisíc eur. Odporúča sa tiež zdržať sa používania zariadení, ktoré sú založené na svetelných a hlukových efektoch. V tlačovej správe o tom informovala ŠOP SR.

V územiach 3. a vyššieho stupňa ochrany je v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny zakázané používanie zariadení spôsobujúcich svetelné a hlukové efekty, najmä ohňostroj, laserové zariadenie a reprodukovanú hudbu mimo uzavretých stavieb.“

„Na území ochranného pásma a v 2. stupni ochrany sa s výnimkou vyhradených miest, ako napríklad zastavané územia obcí v ochrannom pásme národného parku, vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody,“ vysvetlila ŠOP SR.

Ochrancovia dodávajú, že nadmerný hluk spôsobený výbuchmi a svetelné efekty môžu chráneným aj nechráneným živočíchom spôsobovať stres, čo môže mať za následok nekontrolované správanie.

ŠOP SR vysvetlila, že napríklad u medveďa hnedého môže dôjsť k prerušeniu zimného spánku a samice môžu dokonca následne opustiť mláďatá.

Hasiči varujú pred odpaľovaním pyrotechniky

Zábavnú pyrotechniku by ľudia nemali zapaľovať priamo v ruke či v blízkosti tváre. Vyvarovať by sa mali aj jej odpaľovaniu v sklenených fľašiach či iných nádobách. Pripomínajú to hasiči, ktorí v súvislosti s novoročnými oslavami apelujú na opatrnosť pri používaní zábavnej pyrotechniky.

Pripomínajú, že každoročne počas Silvestra a Nového roka evidujú nárast výjazdov práve v dôsledku neodborného používania a manipulovania so zábavnou pyrotechnikou.

„Na prelome rokov 2021 a 2022 vzniklo až 39 požiarov, ktoré boli spôsobené zábavnou pyrotechnikou,“ spresnila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.

V rámci súboru odporúčaní, ako prežiť bezpečný Silvester, HaZZ zdôrazňuje, aby ľudia nevyhadzovali zapálenú pyrotechniku z okien, balkónov či terás.

„Mohol by vzniknúť požiar bytu, poprípade zaparkovaných vozidiel,“ upozornila Križanová. Zabrániť by mali tiež jej priamemu styku s deťmi či zvieratami.

Ak pyrotechnika nevybuchne, hasiči radia zaliať ju dostatočným množstvom vody, neodporúčajú ju opätovne zapaľovať. „Nevykonávajte neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky,“ doplnili.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá