Na účte 2 miliardy, no nebola ochotná zaplatiť ani poštovú známku. Ide o najbohatšiu držgrošku všetkých čias

  • Hetty Green sa o svoje peniaze, ktorých rozhodne málo nebolo, delila veľmi nerada
  • Súčasťou jej majetkov bolo niekoľko nehnuteľností aj obrovský obnos peňazí
Hetty Green
commons.wikimedia/Hollinger & Rockey, Instagram/all_thats_interesting
  • Hetty Green sa o svoje peniaze, ktorých rozhodne málo nebolo, delila veľmi nerada
  • Súčasťou jej majetkov bolo niekoľko nehnuteľností aj obrovský obnos peňazí

Hetty Green alebo Čarodejnica z Wall Street. Aj tak nazývali Henriettu Howlandovú Greenovú. Dodnes je tiež považovaná za najväčšiu finančníčku všetkých čias.

Narodila v roku 1834 a so svetom investícií sa stretla prvý raz, keď mala 6 rokov. Už v tomto veku totiž svojmu starému otcovi čítala finančné správy. V ôsmich si zas otvorila prvý bankový účet a v trinástich začala pôsobiť ako rodinná účtovníčka.

Keď mala 21 rokov, odmietla si zapáliť sviečky na svojej narodeninovej torte. Uvedomila si totiž, že aj zo šetrnosti môže profitovať. Na druhý deň ich šla vrátiť do obchodu a vypýtala si za ne peniaze.

V roku 1865 po otcovi zdedila niekoľko miliónov a mužov si držala od tela práve kvôli presvedčeniu, že o ňu majú záujem len kvôli získanému majetku. Vydávať sa bola ochotná len pod podmienkou, že sa jej nastávajúci muž vzdá všetkých nárokov na jej peniaze.

Tak sa aj stalo a vydala sa za boháča Edwarda H. Greena. Nakoľko bola Hetty prehnane šetrnou, podobný postoj vyžadovala aj od svojho muža. Ten však podľa nej viedol príliš hýrivý život, a z tohto dôvodu ho opustila.

So svojimi deťmi sa neustále sťahovala z jedného penziónu do ďalšieho. Chcela tak uniknúť pred daňovými úradníkmi.

Hetty Green
zdroj: commons.wikimedia/Hollinger & Rockey

Všetkého veľa škodí

Aj napriek tomu, že sa svojou šetrnosťou pokúšala udržať si stálu hodnotu majetku, jej správanie bolo pri najmenšom skúpe.

Na verejnosti sa neustále objavovala v starých a zanedbaných šatách a roztrhaných rukaviciach. Umývala sa zásadne studenou vodou, nakoľko bola lacnejšia. Neustále odtrhávala od úst nie len sebe, ale aj svojim deťom.

Udivení boli všetci, ktorí s Hetty prišli do kontaktu.

Keď raz do banky priniesla dvestotisíc dolárov, pokladník sa jej spýtal, ako sa ku nim dostala. Na otázku neodpovedala a iba objasnila, že s nimi prišla vlakom a zo stanice konskou železnicou.

Bankár sa vraj na ňu udivene pozrel a podotkol, že ísť s takým obnosom peňazí podobným druhom dopravy je riskantné a mala ísť vraj kočom. Hetty vraj pobúrene dodala: „Vy možno máte toľko peňazí, aby ste si mohli dovoliť cestovať takto po New Yorku, ale ja nie!“

Takú ju poznalo celé okolie. Svoje deti bola schopná zobudiť kvôli tomu, aby jej pomohli v noci hľadať dvojcentovú stratenú známku. Také finančné straty si predsa nemohla dovoliť.

Keď si tiež z príbalového letáku prečítala, že v cene lieku je zahrnutý aj 5 centový príplatok za fľaštičku, nosila si svoju nádobku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Big Onion Walking Tours (@bigoniontours)

Najlakomejšia milionárka

Svojou skúposťou pripravila o nohu vlastného syna. Keď si jej dieťa počas sánkovačky poranilo nohu, odmietla s ním vyhľadať lekársku pomoc. Zastávala názor, že podobná záležitosť stojí veľký obnos peňazí. Liečila ho teda sama.

V momente, keď videla, že nie je v jej kompetencii situáciu dostať pod kontrolu, zašla do charitatívnej polikliniky. Nakoľko už bola svojou lakomosťou známa z bulváru, personál nemocnice ju spoznal. Žiadali teda od nej, aby za služby zaplatila.

Aj napriek tomu, že v tom čase mala na konte 50 miliónov, s hnevom odišla a liečbu odmietla zaplatiť. V dôsledku tohto rozhodnutia jej syn neskôr dostal gangrénu (odumretie časti ľudského tkaniva) a nohu mu museli amputovať.

Zapísaná do Guinessovej knihy rekordov

Ako sme už uvádzali vyššie, Hetty sa k majetkom dostala nielen vďaka dedičstvu, ale aj dokonalému obchodovaniu s dlhopismi.

Taktiež vlastnila podiely na železničných aj iných akciách. Čarodejnica z Wall Street, ako ju prezývali kvôli čiernym ošarpaným šatám, zomrela vo veku 81 rokov. Utrpela vraj mozgovú mŕtvicu. Stalo sa tak počas hádky so slúžkou.

Zanechala za sebou 100 miliónový majetok, ktorý by dnes predstavoval hodnotu 2-miliárd dolárov.

Tie zdedili jej deti. Počas svojho pôsobenia sa tiež dostala ku vlastníctvu 6-tisícov nehnuteľností, vrátane bánk, divadiel, cintorínov aj mrakodrapov.

V Guinessovej knihe rekordov sa zas zaslúžila o titul najskúpejšej ženy sveta.

Zdroje: hnonline.sk, Kniha Absurdity dejín, kingfinancialcorp

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech