Na UFO by si mal byť hrdý. Závidia nám ho aj v zahraničí a patrí medzi najodvážnejšie stavby na Slovensku

  • 32-metrová kupola skrýva podľa Trendu najlepšiu reštauráciu na Slovensku
  • Z ikonickej vyhliadky vo výške 95 metrov vidno až do rakúskych Álp
  • Prominencia UFO rastie, čoraz viac firiem si reštauráciu prenajíma na súkromne účely
nahlad
  • 32-metrová kupola skrýva podľa Trendu najlepšiu reštauráciu na Slovensku
  • Z ikonickej vyhliadky vo výške 95 metrov vidno až do rakúskych Álp
  • Prominencia UFO rastie, čoraz viac firiem si reštauráciu prenajíma na súkromne účely

Veža UFO s reštauráciou a vyhliadkou je kultúrnym monumentom a prakticky aj legendou Bratislavy. Slovensko má len málo symbolov natoľko známych ako veža na Moste SNP, preto ju nájdeš aj v každej turistickej príručke.

Návšteva samotnej reštaurácie a vyhliadky je veľký zážitok, aj napriek tomu však väčšina Bratislavčanov netuší, čo sa vo veži vlastne nachádza.

Most SNP aj s vežou majú na svedomí architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň. Postavený bol v štýle architektonickej moderny a dodnes je považovaný za najodvážnejšie konštrukčné dielo na Slovensku.

Veľkolepá veža UFO je po niekoľkomesačnej pauze opäť otvorená – od 6. mája je sprístupnená vrchná vyhliadka a výhľad na prázdne mesto v pandémii stojí rozhodne za to.

zdroj: Ivan Krč

Stavba bola do prevádzky uvedená v roku 1972 a dodnes je zachovaná takmer v autentickej podobe. Aj napriek tomu, že na prvý pohľad pôsobí ľahko a vzdušne, pri výstavbe bolo použitých 11 000 ton materiálu.

Most s vežou zožal vo svete taký úspech, že sa ním inšpirovali napríklad v lotyšskej Rige či rakúskom Hainburgu.

Majestátna veža je dokonca hrdým členom World Federation of Great Towers, rovnako ako Eiffelova veža v Paríži, Burj Khalifa v Dubaji či Empire State Building v New Yorku. UFO je tak povinnou zastávkou každého turistu, veď ani ty by si sa nezastavil v Paríži bez fotky s legendárnou Eiffelovkou.

zdroj: UFO – Vo výške 95 metrov môžu návštevníci zažiť neopakovateľný pohľad na hlavné mesto.

Zážitok na celý život

UFO je známe predovšetkým vyhliadkovou vežou, ktorá sa nachádza na úplnom vrchole, nad reštauráciou, až vo výške 95 metrov. Vo výstavbe bola až 5 rokov – stálo to však za to.

Vďaka dohľadnosti vyše 100 kilometrov je možné z ikonickej siluety na Dunaji vidieť napríklad Viedeň, Štiavnické vrchy či rovno začiatok rakúskych Álp.

Vyhliadka na veži je pritom vybavená ďalekohľadom. Počas Hviezdnej noci na Dunaji sa UFO dokonca spája s Astronomickým klubom, ktorý na vyhliadku prinesie špeciálne pozorovacie ďalekohľady, s ktorými je možné pozorovať Slnečnú sústavu či Mliečnu dráhu.

Výťah sa na vrchol dostane rýchlosťou 3 m/s len za 45 sekúnd. Osobitným zážitkom je aj výstup po 430 schodoch.

zdroj: UFO – Nočná návšteva vyhliadky je spojená s nádherným pohľadom na hviezd.y

Je UFO najlepšou reštauráciou na Slovensku?

Okrem vyhliadky však za návštevu definitívne stojí aj samotná reštaurácia. Zážitkové menu s vysokou úrovňou servisu patrí medzi najlepšie na Slovensku, čo potrzdujú aj ocenenia Najlepšia prémiová reštaurácia od Gurmán Awards a Najlepšia reštaurácia na Slovensku v roku 2019 od Trendu.

V ponuke nájdeš napríklad delikátny srnčí tatarák, prepracované drinky či 7-chodové degustačné menu od špičkového slovenského šéfkuchára Jozefa Masaroviča.

Reštaurácia s dvomi barmi je otvorená už od roku 2005, kedy prebehla rozsiahlou modernizáciou. Minimalistický a funkčný dizajn interiéru kladie dôraz na veľkolepý výhľad a zaujímavú gastronómiu, ktorá pre UFO už roky zaručuje miesto medzi najprestížnejšími slovenskými reštauráciami.

Toto všetko si navyše návštevníci vychutnávajú na unikátnom mieste, vo výške 85 metrov nad hladinou Dunaja, s nádherným výhľadom na panorámu mesta.

Kvalitu zážitkového jedla a cateringu v UFO si však mnohé firmy cenia natoľko, že sa celý priestor, vrátane vyhliadky, častokrát mení na prestížny a originálny domov tlačových konferencií, recepcií, teambuildingov, firemných obedov či večierkov. Výnimkami nebývajú ani svadby či predstavenia nových produktov.

Vďaka UFO sa tak najdôležitejšie momenty v životoch firiem môžu diať vo výške 85 metrov nad Dunajom.

Celková kapacita veže UFO je 130 osôb na sedenie a ďalších 250 na státie, s miestom teda problém nie je. Dostupnosť je jednoduchá od parkovania pri Dunaji až po MHD dostupnosť a veža je tiež blízko ku všetkým hotelom v centre mesta.

zdroj: UFO – Špičková zážitková reštaurácia s pohľadom priamo na Bratislavský hrad.
zdroj: UFO – Prémiové menu od šéfkuchára Jozefa Masaroviča patrí medzi najlepšie na Slovensku.

Adrenalín na streche Bratislavy

UFO bolo vždy v centre Bratislavy, preto v roku 2017 navyše spustilo aj adrenalínovú atrakciu Skywalk, teda prechádza po vonkajšom obvode UFO na úzkej lávke.

Návštevníci sú samozrejme istení dvomi bezpečnostnými systémami, prítomný je aj inštruktor a prejdú celých 360 stupňov obvodu. Návštevníci tak zažijú nielen veľký adrenalín, no tiež neopakovateľný výhľad na Bratislavu ako na dlani, ktorému nemôže nič konkurovať.

zdroj: UFO – Skywalk neponúka len adrenalín, no tiež hlavné mesto z vtáčej perspektívy.
 
zdroj: UFO – Vyhliadková veža je dominantou Bratislavy. Vidno ju na každej pohľadnici.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech