Na Ukrajine našli tisíce tiel ruských vojakov, vrátane podplukovníka Gerasimova

  • Azovstaľ je „oslobodený“ a Mariupol padol, tvrdí Rusko
  • Zelenskyj povedal, že Rusko by malo zaplatiť za všetko zničené
irpiň ukrajina bombardovanie
Irpiň po bombardovaní. Ilustračná snímka., TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Azovstaľ je „oslobodený“ a Mariupol padol, tvrdí Rusko
  • Zelenskyj povedal, že Rusko by malo zaplatiť za všetko zničené

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom video príhovore k národu v piatok večer vyslovil názor, že Rusko by malo niesť finančnú zodpovednosť za škody, ktoré jeho armáda spôsobuje na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP.

Ako uviedol, len v piatok Rusi odpálenou raketou zničili kultúrne centrum v meste Lozova na severovýchode Charkovskej oblasti. Ďalšie raketové útoky zaznamenali aj v mestách Odesa, Poltava a Žytomyr.

Na východe Donbasu podľa prezidenta ruské jednotky premenili mestá Rubižne a Volnovacha na ruiny, a o to isté sa pokúšajú aj v meste Severodoneck.

Zelenskyj povedal, že Rusko by malo zaplatiť za každý dom, školu, nemocnicu a podnik, ktorý zničí. Vyjadril presvedčenie, že by sa mal vytvoriť právny mechanizmus, prostredníctvom ktorého by každý, kto utrpel škody v dôsledku ruských akcií, mohol byť odškodnený.

Toto sledovanie online sme ukončili.

22:00 Rusi nemajú o telá svojich vojakov záujem, napospas nechali aj telo podplukovníka Gerasimova

Ukrajina exhumovala telá Rusov, vrátane vysokopostaveného ruského dôstojníka, z hrobov vykopaných miestnymi obyvateľmi v Charkovskej oblasti. V sobotu o tom informoval portál americkej televízie CNN.

Našli aj telo Vitalija Gerasimova, podplukovníka, ktorý je menovcom známejšieho Valerija Gerasmova, náčelníka ruského generálneho štábu, ktorého prezývajú aj Mäsiar zo Sýrie. Nájdený podplukovník je len menovcom, rodinne spriaznení nie sú. Vitalij Gerasimov padol na Ukrajine ešte pred dvomi mesiacmi, píše Guardian. Rusi však podľa Ukrajincov nemajú o telá žiadny záujem.

Ukrajinskí predstavitelia vybrali telá najmenej šiestich príslušníkov ruskej armády, vrátane podplukovníka, pochovaných miestnymi obyvateľmi v uvedenej oblasti, informoval na Facebooku v sobotu predstaviteľ oblastnej polície Serhij Bolvinov.

Telá boli uložené do hrobov a označené len ručne vyrobenými krížmi, napísal Bolvinov. Miestni obyvatelia ich pochovali z úcty k náboženstvu, dodal. Polícia odkryla hroby v obci Zoločiv, „aby identifikovala pochovaných a prepravila ich v súlade s medzinárodnými postupmi“, vysvetlil Bolvinov.

Ukrajinci už od prvých dní ruskej invázie vravia, že ruská armáda necháva obrovské počty svojich padlých vojakov opustených a nepochovaných.

Rusko mlčí o počtoch svojich vojakov zabitých v bojoch na Ukrajine, pričom naposledy zverejnilo takýto údaj v marci – údajne ich padlo 1 300. Spojené štáty, Ukrajina a NATO odhadujú, že straty ruských vojakov sú oveľa vyššie, odhady sa šplhajú k 30 000 mŕtvych.

CNN nemá možnosť nezávisle overiť tento počet obetí konfliktu, ktorý trvá takmer tri mesiace. Už po mesiaci invázie Ruska poradca ukrajinského ministerstva vnútra Viktor Andrusiv pre CNN povedal, že „problém s ruskými telami je naozaj obrovský. Sú ich tisíce“.

Andrusiv v marci vyhlásil, že tento problém sa ešte zhorší, pretože nastalo oteplenie. „Naozaj neviem, čo budeme nasledujúce týždne robiť s ich telami,“ dodal Andrusiv. (TASR)

21:16 VIDEO: Posledný deň v Azovstali

20:59 Ruský zákonodarca: Diskutujeme o výmene zajatých bojovníkov z Azovstaľu

Moskva zvažuje výmenu bojovníkov zajatých v oceliarňach Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol, vyhlásil v sobotu ruský zákonodarca Leonid Sluckyj. TASR prevzala správu od tlačovej agentúry DPA.

Ruský odborník na zahraničnú politiku Sluckyj povedal, že prebieha diskusia o prípadnej výmene ukrajinských bojovníkov zajatých v Azovstale za proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka.

Preskúmame túto možnosť výmeny Medvedčuka za bojovníkov z pluku Azov,“ vyhlásil Sluckyj, ktorého citovala ruská tlačová agentúra Interfax.

Jeho tvrdenie je rovnaké, aké pred niekoľkými týždňami o Medvedčukovi vyslovil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Medvedčuka zatkli Ukrajinci v polovici apríla a obvinili ho z vlastizrady a sprenevery. Pokladajú ho za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. (TASR)

19:33 Kremeľ sa zmieta v chaose, Putin stráca moc, tvrdí bývalý britský špión

Christopher Steele je bývalý agent MI6. V rozhovore pre LBC uviedol, že má informácie o tom, že v Kremli prakticky nik nevládne. Zdravotný stav ruského prezidenta je podľa neho dosť zlý a tak čoraz častejšie takpovediac „chýba v práci“.

Tvrdí, že na každom kroku ho sprevádzajú lekári a čoraz častejšie vynecháva stretnutia bezpečnostnej rady, alebo ich robí s prestávkami. „Stretnutia bezpečnostnej rady majú trvať asi hodinu, no v skutočnosti sú rozdelené do kratších úsekov a počas prestávok podstupuje liečenie,“ hovorí Steele s tým, že nepozná Putinov presný zdravotný stav.

Očividne je vážne chorý. Nemáme však istotu, či je to smrteľné alebo či sa to dá vyliečiť,“ pokračuje. „Ale určite to má vážny dopad na vládnutie,“ dodal.

V Kremli narastá neporiadok a chaos, vlastne ani nevieme, kto vlastne v Kremli vládne, keďže Putinov zdravotný stav sa zhoršuje. Vojenské veliace štruktúry nefungujú, ako majú,“ tvrdí bývalý špión. Naznačil pritom, že Kremľu dochádza para.

18:59 Zelenskyj: Ukrajina sa musí stať členom EÚ. Iná alternatíva neexistuje

Ukrajina sa musí stať plnohodnotným členom Európskej únie a nepotrebuje žiadne alternatívy v podobe „európskeho politického spoločenstva“, ktoré navrhuje Francúzsko. V sobotu v Kyjeve to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii s portugalským premiérom Antóniom Costom. TASR prevzala správu od agentúry AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň načrtol vytvorenie širšieho politického spoločenstva demokratických štátov okolo Únie, ktorého členom by sa mohli stať Ukrajina, Moldavsko i Gruzínsko. Podľa jeho slov je naliehavou záležitosťou, aby mali tieto štáty svoje miesto vo vnútri Európy. Do radov tohto spoločenstva by mohlo zavítať napríklad aj Spojené kráľovstvo, dodal.

Nepotrebujeme žiadne alternatívy k žiadosti Ukrajiny o členstvo v Európskej únii, nepotrebujeme takéto kompromisy,” povedal Zelenskyj.

Macron tvrdí, že môže trvať celé „desaťročia“, kým sa Ukrajina stane členom EÚ. Ukrajina by totiž pred prijatím do EÚ musela spĺňať prísne kritéria v oblasti správy vecí verejných, boja proti korupcii či uplatňovania zásad právneho štátu.

Zelenskyj však v sobotu trval na tom, že Ukrajine by malo byť umožnené začať proces smerujúci k plnohodnotnému členstvu v EÚ. „Verte mi, nebude to kompromis pre Ukrajinu v Európe, bude to ďalší kompromis medzi Európou a Ruskom. Som si tým úplne istý,“ pokračoval Zelenskyj.

Podľa ukrajinského prezidenta ide o „politický a diplomatický tlak ruských predstaviteľov a lobistov na rozhodnutie určitej európskej krajiny, či podporiť Ukrajinu, alebo nie“.

Európska rada preskúma ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ na svojom júnovom zasadnutí. Do úvahy podľa Macrona zoberie názor Európskej komisie a bude sa riadiť  „duchom vyjadreným na summite vo Versailles všetkými členskými štátmi, ktoré vyhlásili, že Ukrajina je súčasťou európskej rodiny“.

Litovský prezident Gitanas Nauséda a britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová Macronov nápad na vytvorenie „európskeho politického spoločenstva“ nepodporili. (TASR)

18:20 Festival v Cannes narušil protest polonahej ženy. „Prestaňte nás znásilňovať!“ hlásil nápis na jej tele

17:40 Ukrajina spustila telefonickú linku pre ruských vojakov, ktorí sa chcú vzdať

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) spúšťa telefonickú linku pre vojakov ruskej armády, ktorí sa chcú vzdať. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

SBU učinila toto rozhodnutie po tom, ako zachytila mnoho telefonátov ruských vojakov na okupovaných územiach Ukrajiny, ktorí svoju službu prirovnávajú k „otroctvu“, označujú ju za porušovanie ľudských práv a sú pripravení dezertovať.

„Dávame tip pre útočníkov, ktorí chcú zostať nažive. Zavolajte 2402 a vzdajte sa. Táto ´horúca linka´ je špeciálne vytvorená pre takéto prípady. Pomôže vám,“ uvádza sa v odkaze SBU pre ruských vojakov. (SITA)

17:00 Prezident Zelenskyj mal „zmysluplné“ stretnutie s portugalským premiérom Costom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu v Kyjeve stretol s portugalským premiérom Antóniom Costom a stretnutie označil ako „dôležité a zmysluplné“. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram uviedol, že s portugalským premiérom Costom diskutoval o ďalšej obrannej pomoci, šiestom balíku sankcií Európskej únie proti Rusku, trestnom stíhaní vojnových zločincov, európskej integrácii a povojnovej obnove Ukrajiny. „Ďakujem, priateľské Portugalsko, za tvoju podporu!“ napísal prezident.

Costa na Twitteri uviedol, že Portugalsko „jednoznačne“ stojí pri Ukrajine a je „odhodlané ďalej prehlbovať svoju humanitárnu, finančnú a vojenskú podporu“ tomuto štátu napadnutému Ruskom. (TASR)

16:21 Ukrajina upozorňuje na zvýšené riziko útokov z Bieloruska

Ukrajina upozorňuje na riziko leteckých útokov z Bieloruska, ktoré sa zatiaľ do vojny na Ukrajine oficiálne nezapojilo. V sobotu to v správe o vývoji situácie v krajine uviedol ukrajinský generálny štáb, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Moskva svoje útoky naďalej sústredí na východ Ukrajiny, kde ukrajinská armáda nedávno odrazila 11 útokov, uviedol generálny štáb. Lode ruského námorníctva sa presúvajú do Čierneho a Azovského mora na bojové a prieskumné operácie, píše sa v správe. (TASR)

16:08 CERN obmedzuje dodávky aj spoluprácu s Ruskom

Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) obmedzuje po vojne na Ukrajine dodávky aj spoluprácu s Ruskom. Inštitút rešpektuje rozhodnutia členských štátov. K embargu, uvalenému na Rusko pristupuje rovnako. CERN zatiaľ spoluprácu s ruským inštitútmi nezrušil, rozhodnutie má padnúť na zasadnutí hlavného orgánu v júni. Dotknúť sa to môže vyše 1000 ruských vedcov. Pre médiá to v sobotu v Ženeve uviedol fyzik a zástupca koordinátora pre riadiaci systém detektora ALICE Peter Chcochula. CERN v sobotu navštívila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Obmedzovanie spolupráce označil Chochula za škodu. „Desiatky rokov sme si budovali systém spoluprác a bude dlho trvať, kým to dostaneme na pôvodnú úroveň,“ podotkol vedec. Dodal, že akákoľvek agresia je kontraproduktívna proti všetkým ich princípom a ideálom.

Hlavnými činnosťami CERN-u je prehlbovanie vzťahov medzi národmi a šírenie mieru prostredníctvom vedy a poznania. Chochula verí, že mier na Ukrajine sa môže šíriť aj cez inštitúciu.

Zastrašovanie ruského prezidenta Vladimíra Putina použitím jadrových zdraní je podľa neho neprijateľné. „My sme boli založení s myšlienkou vývoja jadrových technológií pre mierové využitie,“ poznamenal.

V CERN-e má najbližšie roky vzniknúť nový urýchľovač. Slovensko v súčasnosti nie je na jeho stavbe veľmi zastúpené. „Máme technológie, máme znalosti a máme potenciál, ktorý môžeme využiť,“ poukázal Chochula. Na súčasnom LHC urýchľovači sa SR podieľala napríklad priamou výrobou kryostatov, doplnil.

Ústav je založený na medzinárodnej spolupráci, čisto slovenský experiment tam podľa fyzika hľadať ťažko. V CERN-e je však niekoľko projektov, ktoré vedú Slováci. „Máme tu napríklad spektrometer, ktorý sa nazýva Tatra, vyvinutý na Slovensku,“ povedal Chochula. (TASR)

15:01 Rusko sa najbližších niekoľko rokov nepostaví na nohy, hovorí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina „zlomila chrbtovú kosť“ jednej z najsilnejších armád sveta. Dodal, že Rusi sa „v najbližších niekoľkých rokoch nepostavia na nohy“. Varoval však pred veľkými očakávaniami o tom, čo môže Ukrajina dosiahnuť na bojisku. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Zelenskyj zdôraznil, že návrat k stavu z 23. februára, čiže spred začiatku ruskej invázie, by pre Ukrajinu predstavoval „víťazstvo“. Znamenalo by to podľa neho koniec „prvej fázy vojny“. Podotkol, že konflikt možno úplne vyriešiť iba diplomaciou.

V približne 75-minútovom vopred nahranom videu po boku svojej manželky Oleny Zelenskej ukrajinský prezident poznamenal, že Ukrajina bola na inváziu dostatočne pripravená a naznačil, že Rusko to podcenilo. „O viacerých veciach nevedeli,“ skonštatoval Zelenskyj. (SITA)

14:50 Joe Biden a ďalších 900 Američanov dostalo zákaz vstupu do Ruska

Rusko zakázalo vstup na svoje územie viac ako 900 Američanom vrátane prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena či riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williama Burnsa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Vplyv tohto opatrenia bude z prevažnej časti symbolický, no ide o ďalšiu známku zhoršovania vzťahov Ruska a Spojených štátov od začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu z 24. februára, konštatuje Reuters.

Zákaz cestovania celkovo 963 občanov USA do Ruska oznámili krátko po tom, ako americký prezident Biden podpísal zákon o poskytnutí vojenskej, ekonomickej a ďalšej pomoci Ukrajine za takmer 40 miliárd dolárov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v oznámení na svojej webovej stránke uviedlo, že čierna listina je reakciou na sankcie a nepriateľské kroky Washingtonu voči Moskve. (TASR)

14:00 Rusi kradnú Ukrajine obilie. Loď s ním otočili „vo dverách“ dve krajiny

13:01 Ukrajina dostane tučný balík peňazí od USA

Prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý garantuje Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc vo výške 40 miliárd dolárov. 20 miliárd má predstavovať vojenskú pomc a 8 miliárd pôjde na všeobecnú ekonomickú podporu. Informuje o tom AFP.

12:40 Príbehy Ukrajincov, ktorí čelia útokom

Oksana Balandina má iba 23 rokov a pri bombardovaní prišla o obe nohy a prsty na ľavej ruke. Na fotografii ju nesie jej manžel, obaja sú z Ľvova. Útok sa odohral 27. marca. „Bol tam výbuch. Hneď potom som cítila, ako moje nohy padajú do prázdnoty. Snažila som sa porozhliadnuť a nohy tam už neboli. Len kosti, mäso a krv,“ hovorí.

11:34 Putin sa vysmial sankciám: Pripravovali sme sa na to roky dopredu

Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí Bezpečnostnej rady uviedol, že sankcie a kybernetická vojna Západu proti Rusku zlyhali. Informuje o tom ruská štátna agentúra TASS.

Môžeme povedať, že kybernetická agresia proti nám, ako aj celý sankčný nátlak na Rusko, sú zlyhaním. Celkovo sme boli na tento útok pripravení, je to výsledok systematickej práce, ktorú sme odvádzali v uplynulých rokoch,“ uviedol Putin.

Povedal tiež, že Rusko zaznamenalo veľký počet kybernetických útokov najmä po zahájení „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Vyslovil tiež domnienku, že nešlo o útoky hackerov či skupín, ale o koordinované akcie štátnych agentúr Západu.

V podstate sa proti Rusku rozpútala naozajstná agresia, vojna v informačnom priestore. V podstate je to počin štátnych štruktúr,“ povedal ruský prezident s tým, že v niektorých krajinách sú kybernetické jednotky súčasťou ozbrojených síl. 

11:07 Rusi mali zničiť veľkú zásielku zbraní zo Západu

Ruské jednotky mali zničiť „veľkú“ dodávku zbraní zo Západu na severozápade Ukrajiny, informuje AFP s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

10:55 Zelenskyj: Vojnu na Ukrajine môže ukončiť len diplomacia

Vojnu na Ukrajine možno ukončiť len prostredníctvom diplomacie, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyjadril sa v čase uviaznutých rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou, informuje agentúra AFP.

Vojna „bude krvavá, bude sa bojovať, ale definitívne sa skončí len prostredníctvom diplomacie„, povedal Zelenskyj pre ukrajinskú televíziu.

Sú veci, ktoré možno dosiahnuť iba za rokovacím stolom,“ zdôraznil prezident. „Chceme, aby sa všetko vrátilo (tam, ako to bolo predtým)… ale Rusko to nechce,“ dodal.

Hlavný vyjednávač Kyjeva Mychajlo Podoľak v utorok uviedol, že rozhovory s Moskvou sú „pozastavené“. Hovorca Kremľa deň na to obvinil predstaviteľov v Kyjeve, že nechcú v rozhovoroch o ukončení bojov pokračovať.

V predošlých fázach vojny rokovali predstavitelia oboch strán pravidelne, no bez zásadných výsledkov, pripomína AFP. Posledné rozhovory sa podľa ruských tlačových agentúr konali 22. apríla. (TASR)

10:37 Slovensko-ukrajinské hranice v smere na Slovensko prekročilo v piatok viac ako 3 200 osôb

Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 3 266 osôb, z toho 737 mužov, 2 049 žien a 480 detí. O dočasné útočisko požiadalo 209 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu hraničnými priechodmi prešlo 3 828 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 69 hasičov, 106 colníkov, 156 vojakov, 116 dobrovoľníkov, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 12 autobusov, ktoré prepravili 184 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 27 osôb.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu prekročilo viac ako 442-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 77-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 185-tisíc osôb. (SITA)

9:49 Rusko pri Chersone „útočí“ samo na seba a zostreľuje vlastné rakety

Ukrajinské operačé veliteľstvo hlási vývoj bojov na sociálnej sieti Facebook. Veliteľ uvádza, že Rusko v Chersonskej oblasti ostreľuje osady, ktoré už obsadilo. Má ísť o provokáciu a snahu vyrobiť dôkazy o ukrajinskej agresii.

Nepriateľ pokračuje v provokačnej paľbe na ním okupované sídla. Nasadzuje zbrane napodobňujúce smer paľby ukrajinských síl. Používa aj protivzdušnú obranu a zostreľuje vlastné rakety,“ uvádza operačné veliteľstvo.

Nejde pritom o ojedinelý prípad provokácie, ruskí vojaci sa často objavujú v ukradnutých, či ušitých ukrajinských uniformách, aby mohli zinscenovať provokácie voči civilnému obyvateľstvu.

9:09 Mariupol je dobytý, hlási Rusko

Rusko vyhlásilo, že v piatok dobylo juhoukrajinské mesto Mariupol na pobreží Azovského mora, čo by bolo dosiaľ najväčšie víťazstvo Moskvy vo vojne na Ukrajine. Udialo sa tak po takmer trojmesačnom obliehaní, ktoré zmenilo strategické prístavné mesto na ruiny, v ktorých by sa podľa odhadov mohlo nachádzať až 20-tisíc mŕtvych civilistov.

Ukrajina zatiaľ nepotvrdila správy z Ruska. Ako v piatok uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov, ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina o „úplnom oslobodení“ mariupoľskej oceliarne Azovstaľ, poslednej bašty ukrajinského odporu, i mesta ako celku. Šojgu paradoxne prišiel s rovnakými informáciami k Putinovi už pred mesiacom.

Ako uviedla ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ministerstvo obrany, od pondelka sa v oceliarni vzdalo 2 439 ukrajinských bojovníkov. Korešpondent ruskej štátnej televízie na Telegrame uviedol, že medzi tými, ktorí sa vzdali v piatok, bol i veliteľ bataliónu Azov Denys Prokopenko. Niektoré správy však naznačujú, že ruské čísla o počte ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdali, sú nadsadené. (SITA)

8:42 USA rozmiestnia v európskych krajinách až 100 000 vojakov

Spojené štáty zrejme v dohľadnej dobe ponechajú v európskych krajinách svojich 100.000 vojakov. Ak by však došlo k eskalácii napätia zo strany Ruska a prípadného ohrozenia Švédska, Fínska či členských krajín NATO, mohli by tento počet ešte zvýšiť. Uvádzajú to viacerí nemenovaní americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

USA po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zvýšili počet svojich vojakov nasadených do európskych krajín z približne 60.000 na zhruba 100.000. Vojakmi, zbraňami a vojenskou technikou pritom posilnili najmä krajiny ležiace na tzv. východnom krídle Aliancie. USA zároveň prispeli tisíckami svojich vojakov aj do tzv. síl rýchlej reakcie NATO, ktoré boli po začiatku ruskej invázie vôbec prvýkrát uvedené do pohotovosti a čiastočne aj nasadené. (TASR)

8:00 Chodorkovský a Kasparov sú „zahraniční agenti“

Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo v piatok na zoznam tzv. zahraničných agentov prominentnú dvojicu kritikov Kremľa – šachového veľmajstra Garriho Kasparova a bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. (TASR)

Prehľad správ:

  • Ruská armáda tvrdí, že „úplne oslobodila“ oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. 
  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok diskutoval s holandským premiérom Markom Ruttem o svojich námietkach voči žiadostiam Fínska a Švédska o členstvo v Severoatlantickej aliancii. Uviedol to samotný Erdogan s tým, že v sobotu bude na túto tému hovoriť s lídrami Británie a Fínska.
  • Nemecko dodá Ukrajine v júli prvých 15 samohybných protilietadlových systémov typu Gepard. V piatok to oznámila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová po rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Olexijom Reznikovom.
  • Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady vyzval, aby sa Rusko usilovalo dosiahnuť suverenitu v oblasti počítačových technológií. Takisto žiadal, aby sa pri digitalizácii ruskej ekonomiky zohľadnili riziká spojené s používaním zahraničného softvéru a vybavenia.
Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá