Na Ukrajine to vrie. USA poslali zbrane, Nemci poľnú nemocnicu

  • Nemecko pomôže Ukrajine, pošle poľnú nemocnicu a zabezpečí zaškolenie personálu
  • Spolková vláda chce urobiť všetko pre to, aby zmiernila konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou
  • Zbrane dodali USA
SITA/AP, TASR/AP
  • Nemecko pomôže Ukrajine, pošle poľnú nemocnicu a zabezpečí zaškolenie personálu
  • Spolková vláda chce urobiť všetko pre to, aby zmiernila konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou
  • Zbrane dodali USA

Nemecko nebude dodávať Ukrajine zbrane, vo februári tam však pošle kompletnú poľnú nemocnicu a zabezpečí školenie personálu. Táto operácia si vyžiada náklady 5,3 milióna eur, uviedla spolková ministerka obrany Christine Lambrechtová v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag.

„Rozumiem želaniu podporiť Ukrajinu, a to je presne to, čo už robíme,“ povedala Lambrechtová. Pripomenula, že Nemecko už dodalo Kyjevu pľúcne ventilácie a v nemocniciach Bundeswehru sa liečia ťažko zranení ukrajinskí vojaci.

Zbrane by nepomohli zmierniť konflikt

Spolková vláda musí podľa ministerky urobiť všetko pre deeskaláciu krízy medzi Ruskom a Ukrajinou. „Dodávky zbraní by momentálne neboli nápomocné — na tom sa spolková vláda zhoduje,“ zdôraznila Lambrechtová, ktorá je členkou Sociálnodemokratickej strany Nemecka.

Aj nový nemecký kancelár Olaf Scholz je proti dodávaniu smrtiacich zbraní do oblastí konfliktov. Lambrechtová tiež podporuje postoj, že v prípade útoku Ruska na Ukrajinu neprichádza do úvahy sprevádzkovanie plynovodu Nord Stream 2 vedúceho z Ruska do Nemecka.

„Predstava, že by v strede Európy vypukla vojna iniciovaná Ruskom a zároveň by bola nadviazaná hospodárska spolupráca, je úplne absurdná,“ povedala.

USA dodávajú zbrane

Vojenský materiál však Ukrajine začali dodávať USA. V noci na sobotu pristálo v hlavnom meste Kyjev americké nákladné lietadlo, ktoré priviezlo 90 ton nákladu vrátane munície „na frontovú obranu“. Informovalo o tom na Twitteri veľvyslanectvo USA na Ukrajine s tým, že o dodávke rozhodol americký prezident Joe Biden.

Pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva chcú Ukrajine poslať protitankové strely a protilietadlové systémy americkej výroby. S ostrou kritikou Kremľa sa stretli avizované dodávky ľahkých protitankových zbraní z Veľkej Británie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá