Na Ukrajine zadržali alkohol Atomik, ktorý by doslova rozžiaril tvoje zmysly. Vyrobený bol totiž v okolí Černobyľu

  • Ukrajinské úrady zadržali prvé fľaše remeselného liehu
  • Je vyrobený z jabĺk, ktoré rastú v blízkosti atómovej elektrárne Černobyľ
  • Poľnohospodárska činnosť tu je stále prísne zakázaná
  • Ukrajinské úrady zadržali prvé fľaše remeselného liehu
  • Je vyrobený z jabĺk, ktoré rastú v blízkosti atómovej elektrárne Černobyľ
  • Poľnohospodárska činnosť tu je stále prísne zakázaná

Ukrajinské úrady zadržali prvé fľaše remeselného liehu vyrobeného z jabĺk vypestovaných v blízkosti odstavenej atómovej elektrárne Černobyľ. Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Spoločnosť Chernobyl Spirit Company uviedla, že 1500 fliaš alkoholického nápoja Atomik bolo zhabaných 19. marca a následne odvezených na kyjevskú prokuratúru. Polícia zásielku objavila v pálenici nachádzajúcej sa v Karpatoch.

Černobyľ, Ukrajina, alkohol
zdroj: AP Photo/Yaroslav Yemelianenko

Prvý černobyľský spotrebný tovar od katastrofy

Nápoj je prvým černobyľským spotrebným produktom od jadrovej katastrofy v roku 1986, tvrdia jeho výrobcovia. Tí teraz čakajú na výsledok vyšetrovania ukrajinskej bezpečnostnej služby, ale nevedia, prečo došlo k zadržaniu tejto zásielky, ktorá smerovala do Británie.

Na čele spoločnosti, ktorá vyrába Atomik, stoja vedci pôsobiaci v uzavretej zóne černobyľskej atómovej elektrárne s rozlohou 4000 štvorcových kilometrov – na území, ktoré bolo po katastrofálnej havárii opustené.

Ich štúdie zahŕňajú pestovanie experimentálnych plodín s cieľom zistiť, či by sa obilie a ďalšie plodiny vypestované v tejto zóne mohli použiť na výrobu potravín bezpečných pre konzumáciu.

Myslíš si, že je výroba alkoholu z jabĺk v okolí Černobyľu bezpečná?

Časť zo zisku chcú použiť na pomoc komunitám na Ukrajine

Jablká pre inkriminovaný destilát rastú v bývalom rajóne Narodyči – v oblasti, ktorá leží v bezprostrednej blízkosti danej zóny, kde je poľnohospodárska činnosť stále prísne zakázaná.

Spoločnosť plánuje použiť časť svojich ziskov na pomoc komunitám na Ukrajine – vrátane rajónu Narodyči -, ktoré sú stále postihnuté ekonomickými dôsledkami jadrovej katastrofy. Černobyľská atómová elektráreň, bývalé zariadenie zo sovietskej éry, sa v apríli 1986 stalo dejiskom dosiaľ najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva.

Počas záťažovej skúšky vybuchol jeden z reaktorov a veľkú časť Európy zasiahol rádioaktívny mrak. Z okolia elektrárne evakuovali desaťtisíce obyvateľov. Areál je odvtedy spustnutý, tak ako neďaleké mesto Pripjať.

Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli niekoľkokrát aj nad územím bývalého Československa.
Vyšetrovanie katastrofy v Černobyli oficiálne uzavreli s tým, že pracovníci elektrárne nedodržali potrebné bezpečnostné predpisy, pričom riaditeľ elektrárne a hlavný inžinier boli odsúdení na desať rokov odňatia slobody.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech