Na Ukrajinu Rusko vystrelilo viac ako 100 rakiet, doleteli až do Ľvova

  • Rusko na Ukrajinu vystrelilo viac ako 100 rakiet
  • Šéf ruskej diplomacie hovorí, že Rusko dosiahne, čo chce
Zničená ukrajinská štvrť po ruskom ostreľovaní. Ruská odpálená navádzaná raketa
Ilustračná snímka, TASR/AP, Nina Lyashonok, Russian Defense Ministry Press Service
  • Rusko na Ukrajinu vystrelilo viac ako 100 rakiet
  • Šéf ruskej diplomacie hovorí, že Rusko dosiahne, čo chce

Ukrajina nemá pokoj ani medzi sviatkami. Ruská armáda, naopak, stupňuje svoje útoky. Rakety tentokrát dopadli ďaleko na západe krajiny.

Nové rozsiahle raketové útoky, ktoré vo štvrtok ráno zasiahli Ukrajinu, postihli aj mesto Ľvov. Informoval o tom starosta mesta Andrij Sadovyj, ktorého citovala webová stránka britskej spravodajskej televízie Sky News.

Sadovyj na Twitteri napísal: „Ľvov zasiahlo päť rakiet. Príslušné (pohotovostné) služby boli vyslané na miesto. Zisťujeme ďalšie informácie.“

Ľvov sa nachádza na západe Ukrajiny približne 65 kilometrov od poľských hraníc a pred bojmi doň ušlo mnoho civilistov, ktorí odtiaľ často pokračujú v ceste do Poľska.

Ukrajina hlásila vo štvrtok ráno nový rozsiahly raketový útok Ruska. Vo viacerých mestách bolo počuť výbuchy, podľa úradov v dôsledku zostreľovania rakiet systémom protivzdušnej obrany. TASR informácie prevzala od agentúr Reuters, AFP a AP.

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč na sociálnej sieti napísal, že na územie krajiny smeruje vo viacerých vlnách vyše 100 striel. Sirény leteckého poplachu zneli podľa neho po celej Ukrajine.

Explózie bolo podľa spravodajcu agentúry Reuters a miestnych médií počuť v Kyjeve i v mestách Žytomyr a Odesa.

Samovražedné drony

Ukrajinská armáda v stredu večer informovala, že čelila novej vlne ruských útokov takzvanými samovražednými dronmi. Ich terčom mali byť ciele na juhu a východe Ukrajiny. Informuje o tom agentúra DPA citujúc z vyhlásenia juhoukrajinskej protivzdušnej obrany na Facebooku.

Podľa ukrajinskej armády bolo päť dronov zostrelených v Dnepropetrovskej oblasti. Lety dronov v skupinách boli podľa jej vyhlásenia spozorované aj v Doneckej, Záporožskej a Charkovskej oblasti. Hlásené boli aj v smere na Odesu.

DPA uvádza, že podľa správ ukrajinskej agentúry Unian mnohé z týchto bezpilotných lietadiel zostrelili.

Rusko má v pláne pokračovať

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je presvedčený, že Moskva dosiahne na Ukrajine svoje ciele vďaka „trpezlivosti a vytrvalosti“. Lavrov sa takto podľa agentúry AFP vyjadril v rozhovore, ktorý v stredu odvysielala ruská štátna televízia.

Som presvedčený, že vďaka našej vytrvalosti, trpezlivosti a odhodlaniu budeme brániť ušľachtilé ciele, ktoré sú životne dôležité pre náš ľud a našu krajinu,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

Zopakoval tiež postoj Moskvy, že ak chce Kyjev obnovenie mierových rozhovorov, mal by uznať ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí. „Našou absolútnou prioritou sú štyri nové ruské regióny… Mali by sa oslobodiť spod hrozby nacifikácie, ktorej čelili po mnoho rokov,“ povedal Lavrov.

AFP pripomína, že Rusko v súčasnosti nemá plnú kontrolu nad zmienenými ukrajinskými regiónmi, a síce Doneckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblasťou, ktorých získanie je, ako potvrdil aj Lavrov, hlavným cieľom Moskvy. Šéf ruskej diplomacie tiež uviedol, že Moskva si želá, aby sa konflikt na Ukrajine skončil, avšak s dosahovaním svojich cieľov sa neponáhľa.

Neponáhľame sa… Chceli by sme čo najskôr ukončiť túto vojnu, ktorú Západ pripravoval… a rozpútal proti nám prostredníctvom Ukrajiny,“ uviedol Lavrov. „Sme trpezlivý národ. Budeme chrániť našich krajanov, občanov a územia, ktoré boli po stáročia ruskými,“ dodal.

Ruský minister zahraničných vecí v televízii podľa agentúry DPA tiež povedal, že ruská armáda pracuje na nových plánoch na dosiahnutie prerušenia dodávok zbraní a munície, ktoré dostáva Ukrajina zo zahraničia. „Pozorujeme, že Ukrajina dostáva stále viac a viac lepších západných zbraní,“ uviedol.

Medzi armádnymi expertmi tak podľa Lavrova zaznievajú výzvy na prerušenie týchto zásobovacích trás. V tejto súvislosti sa podľa neho uvažuje o „železničných tratiach, mostoch či tuneloch“.

Predpokladám, že spravia odborné rozhodnutia ohľadom toho, ako tieto zásielky sťažiť alebo v ideálnom prípade úplne zastaviť,“ uviedol. Ruská armáda na dosiahnutí toho podľa Lavrova do istej miery už pracuje, a to útokmi na ukrajinskú infraštruktúru. Poškodenia energetickej siete tam už teraz podľa ministra sťažujú dodávky nových zbraní.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá