Na vlastnenie prevádzky McDonald’s na Slovensku nemusíš mať prax. Stačí ti pár stoviek tisíc eur

  • McDonald's bude na Slovensku po dlhšom čase otvárať nové reštaurácie
  • Pomerne výnimočnú situáciu môžu využiť aj tí podnikatelia, ktorí by sa radi stali franšízantmi tejto značky
  • Prax v odbore nie je podľa spoločnosti nutnosťou, no na účte by si mal mať najmenej 400-tisíc eur
mekacc
unsplash.com, McDonald's
  • McDonald's bude na Slovensku po dlhšom čase otvárať nové reštaurácie
  • Pomerne výnimočnú situáciu môžu využiť aj tí podnikatelia, ktorí by sa radi stali franšízantmi tejto značky
  • Prax v odbore nie je podľa spoločnosti nutnosťou, no na účte by si mal mať najmenej 400-tisíc eur

Na Slovensku má McDonald’s aktuálne 30 reštaurácií, z toho 10 je v rukách franšízantov. V priebehu nasledujúcich rokov má spoločnosť v pláne postupne predávať existujúce reštaurácie novým franšízantom, informovala o tom v tlačovej správe.

„V pláne je aj otváranie reštaurácií v nových lokalitách v závislosti od nastavenej stratégie rozvoja trhu. Stratégia nových lokácií zohľadňuje okrem iného dôležitý aspekt, že snahou McDonald´s je, aby každá reštaurácia bola profitabilná,“ vyjaril sa riaditeľ franšízovej siete McDonald’s pre Slovensko a Českú republiku Radim Foltýn. Základom pre novú McDonald’s franšízu je vstupný kapitál.

zdroj: unsplash.com

„Kto má záujem o prevádzkovanie našej franšízy, musí byť kapitálovo silným jedincom. Záujemca by mal disponovať finančnými prostriedkami alebo aktívami v objeme minimálne 400 000 eur. Čím v lepšej finančnej kondícii je, tým väčšie možnosti má pre rýchlejší rozvoj,“ hovorí R. Foltýn.

zdroj: McDonald's

Financie však podľa spoločnosti nemusia nových záujemcov odrádzať. Nový franšízant má napríklad možnosť vykryť väčšiu časť počiatočnej investície aj úverovou formou. Ide o 60-percentnú časť, čo nie je v tomto segmente bežné. Návratnosť investície do franšízy sa pohybuje na úrovni 15 až 20 percent a v praxi ide zhruba o obdobie 5 až 7 rokov.

zdroj: archív Startitup

Franšíza McDonald’s je dlhodobou investíciou. Zmluva sa uzatvára na 20 rokov, pričom je možné previesť ju na potomkov druhej generácie.

„V Čechách franšízanta druhej generácie už máme. V ostravskej franšíze odkúpil syn licenciu od otca pred 5 rokmi a pokračuje v úspešnom biznise ďalej v troch prevádzkach,“ dopĺňa.

O franšízu sa môže uchádzať prakticky ktokoľvek. Radim Foltýn vysvetľuje, že skúsenosti v gastro segmente nie sú nutné.

„Skôr ide o to, aby záujemca o franšízu bol vyzretý po osobnostnej či charakterovej stránke. Mal by mať podnikateľského ducha, mal by byť orientovaný na zákazníkov, mal by byť zdatný v komunikácii aj vo finančných záležitostiach, mal by mať záujem o každodennú prevádzku reštaurácie a mal by dobre viesť svojich zamestnancov,” hovorí.

zdroj: archív Startitup

Podmienkou pre získanie licencie je, aby záujemca absolvoval tzv. prevádzkový tréning. Ten trvá zhruba 9 až 12 mesiacov, v rámci ktorého získa všetky potrebné informácie a zručnosti na prevádzku vlastnej reštaurácie. Záujemca za tréning neplatí. Dostáva však regulárne mzdu ako bežný zamestnanec reštaurácie.

Až po absolvovaní tréningu ponúkne McDonald’s potenciálnemu franšízantovi konkrétnu reštauráciu a podmienky jej odkúpenia. Celý proces až po ukončenie výberového konania tak trvá 12 – 14 mesiacov.

zdroj: unsplash.com

Podľa Foltýna je investícia do franšízy McDonald’s cestou „na istotu“. „Každý franšízant má v našej značke obrovské zázemie. Pre podnikateľské otázky má k dispozícii nášho konzultanta, ktorý mu je každý deň nápomocný pri riešení problémov prevádzky. Franšízant nemusí riešiť žiadny marketing či propagáciu značky. To všetko preňho zabezpečuje materská firma,“ uvádza.

V priebehu trvania licenčnej zmluvy platí franšízant materskému McDonald’s mesačné poplatky, ktoré predstavujú objem zhruba 10 až 20 percent z celkových tržieb reštaurácie (podľa atraktivity lokality a trhového potenciálu reštaurácie), ďalej to je 5-percentný poplatok za používanie značky a 5-6 percent z tržieb za marketingové služby. 

zdroj: Mcdonalds.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech