Na východe Slovenska majú miesto, ktoré svojou atmosférou pripomína bratislavskú Starú tržnicu

  • Bardejov má veľa zaujímavých miest, medzi ktoré patrí aj kultúrno-komunitné centrum BAŠTA
  • To ponúka široké spektrum podujatí od cvičenia jógy cez divadlo, koncerty až po diskusné večery alebo charitatívne akcie
  • Svojou atmosférou a rozmanitosťou podujatí pripomína Starú tržnicu v Bratislave
BeFunky-collage
FB BAŠTA - kultúrno-komunitné centrum, Bardejov
  • Bardejov má veľa zaujímavých miest, medzi ktoré patrí aj kultúrno-komunitné centrum BAŠTA
  • To ponúka široké spektrum podujatí od cvičenia jógy cez divadlo, koncerty až po diskusné večery alebo charitatívne akcie
  • Svojou atmosférou a rozmanitosťou podujatí pripomína Starú tržnicu v Bratislave

Ak sa vyberieš na výlet na východné Slovensko, tak určite nezabudni navštíviť Bardejov. Okrem jedného z najkrajších námestí na Slovensku, kúpeľov či neopísateľnej atmosféry počas jarmokov tam nájdeš aj veľa zaujímavých miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Jedným z nich je historická BAŠTA, ktorá v sebe spája modernú architektúru s nádychom minulosti. Počas roka si v nej môžeš vypočuť inšpiratívne prednášky v útulnej kaviarni, vyskúšať svoju tvorivosť na workshopoch alebo zacvičiť jógu.

BAŠTA bola postavená ešte v 15. storočí a slúžila ako obranný štít, v ktorom sa skladovali zbrane a rôzne strelivo. Novšiu podobu centra má stavba od roku 2012, a to vďaka občianskemu združeniu Different. To sprístupnilo zaujímavé priestory niekdajšieho skladu širokej verejnosti.

Pod jednou strechou sa tak organizujú kultúrne a umelecké akcie, tvorivé dielne, workshopy, prednášky a rôzne voľnočasové aktivity. BAŠTA sa snaží podporovať miestnu kultúru,  lokálnych výrobcov či rozvoj turizmu. Zaujíma sa aj o ekologické problémy a dianie v krajine, ktorému sa venuje na rôznych podujatiach.

Gepostet von BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum am Dienstag, 28. Mai 2019

Kaviareň do každého počasia

Centrum ponúka široké spektrum podujatí od cvičenia jógy cez detské hry, divadlo, filmy a koncerty až po diskusné večery, vedecké a cestovateľské večery alebo charitatívne akcie. Bardejovčanov si BAŠTA získala nielen históriou, ale aj rozmanitým týždenným programom a novou kaviarňou.

„V našej kaviarni ponúkame skvelú kávu, ktorú praží miestny špecialista. Na predaj máme i bio kávy z malých juhoamerických komunít, ktorú pražia v nemeckom Hamburgu. V ponuke máme tiež remeselné pivá a vína z Bardejova a okolia regiónu. Kaviareň nám pokryje vo veľkej miere chod budovy a zaplatí niekoľkých našich pracovníkov. Pre chod centra je to najväčšia pomoc. Popri našich podujatiach chceme, aby si ľudia mohli aj posedieť pri dobrom občerstvení. Snažíme sa, aby BAŠTA bola miestom, kam ľudia radi chodia,“ doplnil František Maxin.

Priestor pre lokálnych výrobcov a zaujímavé workshopy

BAŠTA sa snaží socializovať a pritiahnuť spoločenský život naspäť do mesta medzi turistov, ale aj domácich. O tom svedčí i cena od Nadácie Orange za systematický komunitný a kultúrny rozvoj. Medzi veľmi obľúbené patria aj workshopy, ktoré majú širšie zameranie. Návštevníci si môžu vyskúšať výrobu keramiky, dozvedieť sa viac o remeslách, gazdovaní či životnom prostredí. Denne ich navštívi okolo sto ľudí, a to najmä kvôli zaujímavým podujatiam z oblasti kultúry, umenia a spoločenského života.

Príď si opáčiť vytočiť svoj vlastný krčiažok 🙃Ako modelovať a ako točiť na hrnčiarskom kruhu sa naučíš na skvelom…

Gepostet von BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum am Dienstag, 13. August 2019

Už štyri roky sa v Bašte organizujú i bazáre, kde si ľudia navzájom vymieňajú a predávajú rôzne veci.  Okrem toho miestna Komunitná nadácia Komunitné trhy dáva priestor na zviditeľnenie sa domácim predajcom a lokálnym gazdovstvám. Tieto trhy bývajú na námestí vždy druhú sobotu v mesiaci.

Čo by chcela BAŠTA zlepšiť?

Skvalitniť ponuku podujatí a pracovať na tom, aby bola centrom, ktoré navštívi množstvo ľudí rôzneho veku.

zdroj: bastakulturcentrum.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech