Na východné Slovensko prichádza nový bikesharing, ktorý využiješ za symbolickú cenu

  • Spoločnosť Antik rozširuje svoju flotilu zdieľaných bicyklov okrem Košíc, už aj do Popradu
  • Popradčania sa tak môžu tešiť na desiatky verejných bicyklov, ktoré môžu využívať aj mimo mesta
bagg
pexels.com,wikipedia.org-Jozef Kotulič
  • Spoločnosť Antik rozširuje svoju flotilu zdieľaných bicyklov okrem Košíc, už aj do Popradu
  • Popradčania sa tak môžu tešiť na desiatky verejných bicyklov, ktoré môžu využívať aj mimo mesta

Už toto leto pribudne v centre Popradu projekt bikesharingu, ktorý zastreší spoločnosť Antik Telecom, s.r.o., Košice. Informovala TASR.

Bicykle budeš môcť využívať v hlavnej sezóne približne od marca do októbra. Služba by mala byť spustená už tento rok a to v auguste. V teréne bude v prvej fáze nasadených spolu 65 bicyklov.

Antik Bikesharing – "Verejny bicykel" je spustený! Viac info na www.verejnybicykel.sk.

Gepostet von ANTIK Telecom s.r.o. am Freitag, 3. Mai 2019

Primátor Popradu Anton Danko prezradil, že zastávky pre bicykle budú napríklad pri Aréne Poprad, pri zimnom štadióne, obchodnom centre na námestí, pri akvaparku a v ďalších mestských častiach. Spoločnosť bude mať okrem iného na starosti aj opravu bicyklov, pravidelnú údržbu a rozvoj potrebného softvéru.

Ako to funguje?

Po rýchlej registácii v aplikácii „Verejný bicykel” odomkneš bicykel načítaním QR kódu na riadidlách bicykla. Jazdiť môžeš kdekoľvek, aj mimo mesta. Podmienka je bicykel odparkovať v rámci mesta na viditeľnom mieste, aby nezavadzal na chodníku alebo neblokoval cestu.

Po skončení jazdy odparkuješ bicykel na vhodnom mieste a zamkneš ho mechanickým potiahnutím páčky na zámku zadného kolesa. Bicykel jedenkrát pípne a v aplikácii uvidíš info, že tvoj bicykel je úspešne vrátený a pripravený pre ďalšieho cyklistu.

👍Woow! Najväčší bikesharing na Slovensku je čoskoro tu! Prvá – len časť bicyklov dorazila do KE práve dnes! Budeme…

Gepostet von ANTIK Telecom s.r.o. am Freitag, 29. März 2019

Koľko za bicykel zaplatíš? V prípade, ak budeš bicykel využívať menej ako hodinu, cena je 1 euro. Ak budeš jazdiť do 30 dní s denným limitom jednej hodiny, zaplatíš 10 eur. Ak chceš jazdiť celú sezónu s maximálnym limitom jednej hodiny za deň, zaplatíš 30 eur. Okrem toho, že je využívanie bicyklov ekologické, je v meste i praktickejšie a umožňuje dostať sa z jedného bodu do druhého rýchlejšie, bez státia v zápchach a problémov s parkovaním. 

Na východe sa dá bicyklovať aj za dobré skutky

Vďaka dobrovoľnej pomoci občianskym združeniam venujúcim sa ekológii či marginalizovaným skupinám, môžu ľudia v Prešove získať špeciálne kredity. Tie následne môžu využiť na zapožičanie originálnych bicyklov, ktoré nadizajnovali lokálni umelci. Za týmto pilotným projektom stojí skupina aktívnych Prešovčanov.

🚴‍♀️ UNIKÁTNY BIKESHARING V PREŠOVE 🚴‍♂️ Krásny projekt z dielne Bicykluj za dobré skutky vám okrem ekologickej formy…

Gepostet von Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešovská univerzita v Prešove am Donnerstag, 30. Mai 2019

Partnerom projektu je aj miestna recyklačná spoločnosť Fecupral. Tá chce docieliť „vynulovanie“ emisií, ktoré v uplynulom roku spracovaním nebezpečných odpadov uvoľnila do ovzdušia. Bicykle tak budú na základe GPS údajov počítať aj objem CO2, ktorý cyklista ušetrí.

Gepostet von Bicykluj za dobré skutky am Samstag, 25. Mai 2019

Bicykle od spoločnosti Fecupral budú priebežne dopĺňať bicykle, ktoré darujú obyvatelia mesta prostredníctvom výzvy „Daruj bicigeľ“. Ak si cyklisti vyberú z ponuky dobrý skutok, uskutočnia ho a centrum združenia im ho potvrdí, dostanú na svoj účet kredit, za ktorý si môžu „kúpiť“ paušál na bicyklovanie.

Svoj bikesharing má okrem Popradu či Prešova aj Prievidza (Zelený bicykel), Nitra (arriva.bike), Bratislava (Slovnaft BAjk), Trnava (Arboria bike), Žilina (BikeKIA) či Košice (Verejný bicykel).

zdroj: verejnybicykel.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech