Naber odvahu a zavri sa do úplnej tmy aspoň na 8 dní. Je to terapia srdca a mysle

  • Nazývajú to terapia srdca či mysle
  • Koľko v tme ostaneš záleží len na tebe, no menej, ako 8 dní sa neodporúča
  • Nazývajú to terapia srdca či mysle
  • Koľko v tme ostaneš záleží len na tebe, no menej, ako 8 dní sa neodporúča

Stredoveká tibetská metóda sebapoznania – terapia tmou sa stala ospevovanou a žiadanou aj v našich končinách. Ak máš potrebu usporiadať si myšlienky a dostatok odvahy, možnosti sa ti naskytujú hneď za rohom. Lokalita Riečky Ovocný les – Modrý Kameň sa nachádza len kúsok od Veľkého Krtíša. Dostaneš tam každý deň skvelé raw jedlo a pokoj od všetkého.

Ako to vlastne na Slovensku funguje

Vyberieš si, koľko času si tam ochotný stráviť. Odporúčaná doba však zaručene presahuje týždeň. Všetko má svoj čas, a preto si určite vytvor dostatok priestoru aj na spracovanie zážitkov z tmy.

Ideálne je prísť na 8 dní a viac. Prax ukázala, že ľudia ktorí boli týždeň, postrádali ešte aspoň jeden deň v tme, kým ľudia, ktorí boli 8 dní a viac si pobyt v tme pochvaľovali. Ak túžite po hlbšom spirituálnom zážitku, potom treba prísť na 13 dní a viac, kedže zhruba od 12. dňa produkuje telo DMT vo väčšej miere (duchovná molekula, ktorá umožňuje lucidné snenie, mimotelové zážitky, atď.), uvádza Juraj Nedorost, organizátor a majiteľ pobytov v tme na svojom portáli.

Ako bude vyzerať tvoj dom a čo si potrebuješ priniesť

Budeš obývať dom z prírodných materiálov, v ktorom veľa neuvidíš, no zaručene tam bude sprcha a toaleta. To, čo si so sebou prinesieš, závisí od dĺžky pobytu. Stačí ti zopár tričiek, nejaké papuče, uterák, a dokonca si so sebou môžeš zobrať malú maškrtu, ak by si bol veľmi hladný, či hudobný nástroj. Takto bude vyzerať tvoja skromná izba, v ktorej stráviš pobyt.

zdroj: Pobytyvtme/fotogaleria

V domčeku sa kúri, no nezabúdaj, že značne obmedzíš pohyb, a preto je potrebné ostať v teple. Ako sme už spomínali, stravu ti zabezpečí majiteľ priamo zo svojho poľa, môžeš sa s ním však pred začatím pobytu dohodnúť, ako bude tvoj jedálniček vyzerať.

Za deň pobytu zaplatíš 50 eur, v sume je zahrnuté aj jedlo. Všetky informácie, ktoré by si mohol postrádať, nájdeš na portáli Pobyty v tme.

Čo hovoria výskumy, a ako sa na pobyt pripraviť

V 60. rokoch 19. storočia prinavrátil a našim končinám predstavil túto metódu nemecký antropológ Holger Kalweit. Záujem rýchlo rástol aj v Poľsku, Českej Republike a na Slovensku.

Český psychológ Mgr. Marek Malůš, Ph.D., ktorý sa terapiou tmou zaoberá aj ako jeden z autorov katamnestickej štúdie Terapia Tmou, vysvetľuje, a zároveň upozorňuje: „Odporúčam nezisťovať si veľa dopredu. Hlavne nie skúsenosti iných ľudí, pretože to zväzuje očakávania. Naša skutočnosť môže byť iná, a to môže viesť k frustrácii, sklamaniu a uzavretiu sa pred priebehom a prínosom nášho pobytu.

Na základe vedeného výskumu Malůš dopĺňa: „Po pobyte v tme sme namerali u ľudí napr. nárast životnej zmysluplnosti, sebahodnotenia a všímavosti. Tiež sme po týždňových pobytoch zaznamenali zmiernenie psychopatologických či psychiatrických symptómov. Nutné je však zdôrazniť, že tieto žiaduce posuny boli zaznamenané u viac-menej zdravej populácie, a teda nie pri psychiatrických pacientoch,hovorí pre portál Celostní medicína.

Prečo s pobytmi v tme Juraj vôbec začal

Ako na tmu reagujú ľudia, ktorí z nej vyšli

Ak máš o tmu záujem, určite si preštuduj svoje možnosti na Slovensku, no aj v zahraničí. Neboj sa však reakcií tvojho okolia. Názory ľudí sa rôznia, veľa z nich môže byť proti, môžu sa spočiatku báť, nerozumieť tejto potrebe a metóde. Konečné rozhodnutie je však len na tebe, a možno ti v ňom pomôže aj toto video, v ktorom môžeš počuť vyjadrenia ľudí, ktorí pobyt práve ukončili.

Viacerí jednotlivci po pobyte referovali, že okrem dostatočného spánku a oddychu začali vnímať inak. Napríklad, svoje telo začali vidieť aj v tme, no skôr ako výboje, než obvyklý obraz za denného svetla. Myšlienky sa utlmením vonkajších stimulov stali hlasnejšie, prišli spomienky z detstva či rôzne nevysporiadané zážitky.

Zdroje: Pobyty v tme, Healthline, The Atlantic, Celostni Medicina 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá