Nabíjanie elektromobilov zadarmo? Slováci získali investíciu 1,2 milióna eur a len rok od vzniku valcujú Európu

  • Nabíjanie elektromobilov zadarmo je bližšie než kedykoľvek predtým
  • Postarať sa o to môže slovenský startup, ktorý dostáva výraznú finančnú injekciu
AgeVolt
  • Nabíjanie elektromobilov zadarmo je bližšie než kedykoľvek predtým
  • Postarať sa o to môže slovenský startup, ktorý dostáva výraznú finančnú injekciu

Slovenský startup AgeVolt získal investíciu vo výške 1,2 milióna eur. Postaral sa tak o jednu z najväčších investícií do začínajúcej firmy, ktorá sa venuje elektromobilite. Len niečo vyše rok po založení sa mladí Slováci dostali do TOP 10 firiem v Európe, ktoré riešia problémy s nabíjacími stanicami pre elektromobily.

O významnú investíciu sa postarali investori zo známeho InoBat, IPM Group, spolu s fondom Venture to Future. Riešenie od AgeVolt je vskutku revolučné, keďže funguje na základe už vytvorených energetických staníc budov a samotné zdieľanie nabíjacích staníc je výzvou pre celú Európu. 

Inovatívne riešenie

Startup AgeVolt prepája nabíjanie elektromobilov s energomanažmentom budovy, čím monitoruje aktuálnu spotrebu budovy a optimálne rozhoduje o výkone nabíjania. Podľa slov zakladateľov firmy prináša nová technológia obrovské možnosti využitia systému pre podnikateľov.

„Táto zdieľaná zelená ekonomika nielen že naštartuje akceleráciu elektronickej mobility v EÚ, ale podporí aj udržateľnosť energie,“ hovorí Ján Zuštiak, ktorý je jeden zo zakladateľov spoločnosti.  

Riešenie je postavené na prepájaní s interným dochádzkovým, zákazníckym, parkovacím či účtovným systémom. Len v tomto roku spúšťa AgeVolt vlastnú sieť verejných nabíjacích staníc.

Používatelia tak získajú prehľadné dáta o svojom nabíjaní, aplikáciu však plánujú postupne rozšíriť o množstvo ďalších nástrojov. Vo firme pracujú na vybudovaní mohutnej nabíjacej infraštruktúry na Slovensku a vo svete na princípe zdieľania súkromných nabíjačiek, čím sa stávajú jednými z mála v celej Európe, ktorí sa vydali podobnou cestou inovácie elektromobility. 

Majitelia elektrických áut tak nielenže konečne prestanú riešiť dojazd, ale vďaka systému AgeVolt získajú popri nabíjaní množstvo výhod. „Smerujeme k cieľu umožniť aktívnym členom našej siete nabíjať svoj elektromobil prakticky zadarmo,“ hovoria zakladatelia startupu. 

zdroj: AgeVolt

Investori vidia budúcnosť

AgeVolt podporili známe mená v oblasti energetiky a startupov. Tí vidia v podobnom riešení niekoľko zaujímavých príležitostí a investícia 1,2 milióna len svedčí o dôvere jednak firme, ale aj celému segmentu elektromobility. 

„Veríme, že toto riešenie prispeje k širšiemu a rýchlejšiemu rozšíreniu nabíjacích bodov a k rozvoju zdieľaného nabíjacieho ekosystému. Sme radi, že sme súčasťou tohto príbehu,“ vysvetľuje Matej Říha, predseda predstavenstva fondu Venture to Future.

V tomto roku bol AgeVolt navyše zaradený do prestížneho zoznamu # SET100 ako jeden zo 100 najinovatívnejších startupov v sektoroch energetiky a mobility.

AgeVolt spolupracuje s Národným batériovým centrom a Slovenskou akadémiou vied na vývoji nových technológií a inováciách elektronickej mobility v strategických partnerstvách so spoločnosťami DXC Technology, ABB a Engie Slovakia.

zdroj: InoBat Auto

Známe mená v hre

Do startupu investoval aj známy InoBat, ktorý je taktiež špičkou vo svojom segmente. Vo Voderadoch chce firma vyrábať nabíjačky na mieru nielen pre elektromobily, ale aj pre letecký priemysel či autobusy. Aktuálne začal so svojou prestavbou haly a do vývoja investujú milióny eur ročne. 

V top manažmente sedí aj známy Faysal Sohail, ktorý má bohaté skúsenosti z USA a viac ako 30 rokov pracoval v Sillicon Valley.

Za firmou stojí aj Marián Boček, ktorý je prepojený s ďalším investorom do AgeVolt, skupinou IPM Group. Tú Boček spolu zakladal a dnes IPM spravuje aktíva v hodnote jednej miliardy dolárov. 

Zdroj: AgeVolt

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech