Náboje s ryžou: Muníciu na útok na Izrael pašovali rafinovaným spôsobom

  • Náboje mali byť v 50 ryžových vreckách
  • Munícia je schopná dosiahnuť 3 000 °C
Vojna v Izraeli, Izrael, zničené budovy
Podľa záverov izraelských vyšetrovateľov použil Hamas vrecia s jedlom na prepašovanie nábojov pred útokom na Izrael zo 7. októbra, TASR/AP, Fatima Shbair
  • Náboje mali byť v 50 ryžových vreckách
  • Munícia je schopná dosiahnuť 3 000 °C

Útok Hamasu na Izrael 7. októbra, ktorý rozpútal ďalšiu vlnu násilia, bol nečakaný, zo strany palestínskeho Hamasu pravdepodobne veľmi dlho pripravovaný a Izrael totálne zaskočil. Čo je o to prekvapujúcejšie, že jeho tajné služby majú povesť jedných z najlepšie informovaných spravodajských služieb sveta.

Britský The Telegraph v tejto súvislosti píše o zaujímavých zisteniach izraelských vyšetrovateľov týkajúcich sa pôvodu zbraní, respektíve nábojov, ktoré príslušníci Hamasu použili pri ataku takmer spred dvoch mesiacov. 

Zásterka humanitárnej pomoci

Podľa nich totiž Hamas prepašoval náboje v jedálenských vrecúškach určených na humanitárnu pomoc. Vyšetrovatelia našli po nemilosrdnom vraždení až 50 vriec ryže, ktoré podľa nich slúžili ako muničné vrecká do zbraní, ako sú AK47, ostreľovacie pušky Dragunov a guľomety MPK.

Počas pondelkového vystavenia vzoriek arzenálu zbraní a vybavenia získaných zo zdevastovaných miest a kibucov neďaleko Gazy, ktoré sa odohralo v tichom kúte rozľahlej vojenskej základne Tzrifin pri Tel Avive, izraelskí predstavitelia uviedli, že vrecia poukazujú na „pašerácku cestu prostredníctvom humanitárnej pomoci“.

Podplukovník Idan Sharon-Kettler, zástupca veliteľa jednotky na získavanie nepriateľského vybavenia, povedal, že je nepravdepodobné, že by kilogramové vrecia s ryžou boli recyklované na teroristické účely, keďže sa najprv legálne použili na prinesenie potravín.

„Nie sú to efektívne vrecká na muníciu – nie je ľahké vytiahnuť náboje a niektoré náboje je potrebné použiť v reťazi, takže ich vloženie trvá nejaký čas. Okrem pašovania neexistuje žiadny dobrý dôvod na zadržiavanie nábojov v týchto vreciach. Namiesto pomoci obyvateľom sa munícia takýmto spôsobom dostala do Gazy,“ vysvetlil.

Sharon-Kettler zároveň pre portál First Post dodal: „Toto nie je niečo, čo sa uvarilo u niekoho na dvore. Ide o roky trvajúce plánovanie, veľa financií, obrovské peniaze.“ Je nutné podotknúť, že Izrael už predtým obvinil Hamas z využívania zásielok humanitárnej pomoci na pašovanie zbraní.

Munícia schopná dosiahnuť 3 000 °C

The Telegraph zdôrazňuje, že medzi použitými zbraňami boli aj oveľa nebezpečnejšie, smrteľné zbrane, vrátane mín, mínometov, ťažkých guľometov a rakiet.

Podplukovník Sharon-Kettler sa snažil poukázať na „termobarickú“ muníciu, a to vo forme špeciálnej rakety na odpálenie z raketometu, ako aj špeciálneho veľkého granátu vyrobeného v Gaze. Tvrdil, že to boli zbrane, ktoré sa používali na upálenie celých rodín ukrývajúcich sa vo svojich domovoch a pohotovostných miestnostiach.

„Preto používate termobarické zbrane. Boli privedení cez hranice, aby ich hodili do miestností, kde sa skrývali ľudia. V Nahal Oz, v Be’eri a na iných miestach ľudia takýmto spôsobom zomierali. Termobarická munícia ich privádzala na 3 000 °C.“

Zároveň sa potvrdila aj ďalšia dôležitá informácia ohľadom konfliktu medzi Hamasom a Židovským štátom. Voice of America poukazuje na to, že Izrael v nedeľu zverejnil video, na ktorom popisuje tunel vykopaný palestínskymi militantmi pod nemocnicou Shifa v pásme Gazy, ktorá je zameraná na pátracie a ničivé misie proti militantom Hamasu.

Izraelská armáda uviedla, že jej inžinieri odkryli tunel hlboký 10 metrov, ktorý vedie 55 metrov k nevýbušným dverám. „Tento typ dverí používa teroristická organizácia Hamas na blokovanie izraelských síl vo vstupe do veliteľských centier a podzemných majetkov patriacich Hamasu,píše sa vo vyhlásení izraelskej armády.

Hoci Hamas tieto obvinenia odmieta, aj novinári BBC v posledných dňoch potvrdili pravosť izraelského videa, čím zároveň potvrdili, že teroristi z Hamasu na svoje ničivé akcie používali tunely aj pod nemocnicami.  

Zdroje: The Telegraph, BBC, First Post, Voice of America

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá