Útok na Izrael: Vo veľkom ostreľujú objekty Hamasu v Gaze. Prinášame prehľad za prvý deň bojov

 • Útok na Izrael trvá od skorého rána
 • Teroristi nemilosrdne prenikajú do miestnych komunít
 • Opoziční predstavitelia vyzývajú na jednotný front
Útoky na Izrael, Palestínčania obsadili izraelský tank. Izrael ostreľuje objekty v Pásme Gazy.
Útok na Izrael stále pretrváva TASR/AP, Fatima Shbair, Hatem Ali
 • Útok na Izrael trvá od skorého rána
 • Teroristi nemilosrdne prenikajú do miestnych komunít
 • Opoziční predstavitelia vyzývajú na jednotný front

Útok na Izrael trvá od soboty 5:30 hod nášho času. Ráno sme ťa informovali, že islamistické hnutie Hamas začalo s novou teroristickou operáciou. V sobotu skoro ráno vypálili smerom na izraelské územie tisíce rakiet, uviedol vodca organizácie Muhammad Dajf.

Izrael takmer okamžite vyhlásil stav vojnovej pohotovosti. Startitup monitoruje situáciu v krajine. Okrem pretrvávajúcich raketových útokov obliehali teroristi aj niekoľko južných miest. Izrael v reakcii na útoky spustil rozsiahlu akciu „Železné meče“. Situáciu sme sledovali ONLINE.

Počet obetí:

Teroristický útok organizácie Hamas si doteraz vyžiadal najmenej 200 obetí v Izraeli. Medzi nimi je aj záchranár. V krajine hlásia približne 1 100 zranených. Medzi zranených Izrael ráta aj teroristov Hamasu, ktorí prenikli do krajiny.

Na strane Palestíny tamojšie médiá informujú o 232 zabitých. Počet zranených presahuje 1 600 osôb. Uvedené čísla pravdepodobne zahŕňajú osoby, ktoré sa stali cieľom náletov izraelskej armády, ako aj osoby zabité počas stretov s jednotkami v južnom Izraeli. 

Údaje aktualizujeme.

Dnešný ONLINE sme uzavreli. Situáciu počas druhého dňa bojov sledujeme v novom článku.

Zhrnutie dňa: Izrael bojuje s ostatkami teroristov, nasadil jednotky v pásme Gazy

 • V sobotu (7. 10.) o 5:30 hod nášho času začala teroristická organizácia Hamas ostreľovať izraelské územie. Rakety vypálila z pásma Gazy, ktoré spadá pod správu obmedzene autonómnej Palestíny.
 • Izraelu vyjadrili podporu USA aj Európska únia. Tieto teroristické útoky odsúdili aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský či prezidentka Zuzana Čaputová.
 • Hamas dokázal zaskočiť nesmierne vyspelú izraelskú armádu, ktorá sa radí medzi najsilnejšie na svete. Hovorí sa o obrovskom zlyhaní informačných služieb.
 • Teroristi zaútočili zo vzduchu, vody, ale aj po súši. Na viacerých miestach sa im podarilo preraziť silný pohraničný plot.
 • Útočili v menších usadlostiach a komunitách. Podarilo sa im do Gazy previesť desiatky rukojemníkov, čo potvrdila aj izraelská armáda. Médiá hovoria o začiatku rukojemníckej krízy.
 • Izrael v rýchlej odpovedi Hamasu odkázal, že teroristi „otvorili brány pekiel“. Izraelská armáda spustila operáciu „Železné meče“, v rámci ktorej začala v pásme Gazy ostreľovať objekty spájané s Hamasom. Správy a videá naznačujú zničenie budovy ministerstva vnútra či ďalších dôležitých budov. Armáda podotýka, že viaceré objekty Hamasu sa nachádzajú v civilných zónach, civilistov pred ostreľovaním preto vyzýva na evakuáciu.
 • Po vyše 12 hodinách bojov Izrael odhadoval, že na jeho územie preniklo 200 až 300 teroristov. Armáda sa zamerala na ich likvidáciu, v tom čase ich údajne ostávali už iba desiatky, ktoré sa skrývali pred jednotkami.
 • Podľa analytika situácie na Blízkom východe môže táto akcia znamenať koniec Hamasu. „Myslím si, že chceli uniesť pár ľudí a vyjednávať o nich. A nie dostať sa do blízkosti hrozby svojho kolapsu a konca, ktorý tento koordinovaný útok jednoducho prinesie,“ hovorí Issacharoff.
 • Akékoľvek predchádzajúce snahy spolupracovať s touto teroristickou organizáciou už podľa neho viac „nie sú relevantné“. Myslí si, že po tomto útoku sa rokovania konať nebudú a Izrael sa pokúsi s Hamasom skoncovať.
 • Americký prezident Joe Biden premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi v dnešnom telefonáte povedal, že jeho krajina je pripravená ponúknuť vláde a ľudu Izraela všetky vhodné prostriedky podpory. „Izrael má právo brániť seba a svoj ľud,“ opakovali mnohí západní predstavitelia vrátane Európskej únie.
 • Podľa správ k 21:00 nášho času pokračuje ostreľovanie stredného Izraela. Krajinu však chráni sofistikovaný systém Iron Dome, ktorý zostreľuje množstvo rakiet.

20:39 V Izraeli naďalej znejú sirény, Hamas ostreľuje, Izrael útočí na vojenské ciele v Gaze

Sirény znejú v desiatkach komunít po celom Izraeli vrátane Tel Avivu. Z Gazy vystrelili množstvo rakiet. Izrael chráni sofistikovaný systém Iron Dome, ktorý množstvo striel zneškodňuje.

Izraelské obranné sily (IDF) potvrdzujú, že uskutočňujú nové vlny náletov v pásme Gazy. Útočia na ciele patriace k teroristickej skupine Hamas. (The Times of Israel)

20:31 Počet obetí na strane Palestíny stúpol na 232

Tamojšie médiá informujú o 1 697 zranených.

20:30 Počet obetí Izraela stúpol na viac ako 200

Viac ako 1 100 osôb sa zranilo. Medzi zranených Izrael ráta aj teroristov Hamasu, ktorí prenikli do krajiny.

19:15 Počet obetí Izraela stúpol na viac ako 150

Štátni zdravotnícki predstavitelia Izraela informovali médiá, že počet obetí presiahol 150. Počet zranených momentálne predstavuje 1 104 osôb vrátane teroristov Hamasu, ktorí prenikli do Izraela.

Očakáva sa, že počet obetí ešte narastie. (The Times of Israel)

19:05 Izrael údajne zbombardoval dom šéfa Hamasu. Gaza je bez elektriny

Izraelský minister energetiky podpísal príkaz pre izraelské elektrárne na prerušenie dodávok elektriny do Gazy.

Pásmo Gazy je do veľkej miery v oblasti energetiky vrátane paliva a plynu závislé od Izraela.

Palestínske médiá uvádzajú, že izraelské letectvo bombardovalo dom Jahyaa Sinwara, šéfa teroristickej skupiny Hamas v pásme Gazy. Izrael tieto informácie nepotvrdil. (The Times of Israel)

18:42 Izraelská armáda tvrdí, že už zabila stovky teroristov

Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že počas posledných hodín zabili stovky palestínskych teroristov na juhu Izraela a v pásme Gazy.

IDF tiež vykonala niekoľko útokov bezpilotnými lietadlami na vojenské objekty Hamasu. (The Times of Israel)

18:38 FOTO: Teroristi Hamasu odvádzajú Izraelčanov ako svojich rukojemníkov

Rukojemník z Izraela v rukách Hamasu
zdroj: TASR/AP, Hatem Ali

Palestínski militanti odvážajú zajatú izraelskú seniorku
zdroj: TASR/AP, Hatem Ali

Hamas odvádza rukojemníkov na motorke
zdroj: TASR/AP, Hatem Ali

18:13 Bývalý izraelský premiér sa pridal k armáde

Naftali Bennett, bývalý premiér Izraela, ktorý na tomto poste pôsobil v roku 2022, sa pridáva k armádnym rezervám svojej krajiny.

Na sociálnych sieťach sa objavil záznam zachytávajúci moment, keď Bennett dorazil medzi rezervy.

18:02 Hamas hovorí o počte rukojemníkov

Hamas oznámil, že má 53 „vojnových zajatcov“ – t. j. rukojemníkov. Izraelské obranné sily (IDF) presnejšie informácie nekomentujú. Objavili sa správy, podľa ktorých teroristi uniesli aj izraelského generálmajora. Izraelskí predstavitelia to popierajú. (TASR)

17:55 Civilisti nesmú byť terčom útoku. Nikdy

Medzinárodní lídri odsúdili bezprecedentný vpád palestínskych militantov do južného Izraela. Viaceré vlády na Blízkom východe vyzvali po útoku na zdržanlivosť.

„Tento útok má strašný dopad na izraelských civilistov,“ uviedol vo vyhlásení vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. 

Izrael vyzval, aby sa vo svojej reakcii vyhýbal civilným obetiam.

„Civilisti nikdy nesmú byť terčom útoku,“ povedal. (The Guardian)

17:45 Izraelská armáda koná v pásme Gazy

Izraelské obranné sily (IDF) informovali o náletoch na dve výškové veže v pásme Gazy. Hamas v nich uskladňoval svoj majetok.

„Teroristická organizácia Hamas zámerne umiestňuje svoje vojenské prostriedky do srdca civilného obyvateľstva v pásme Gazy,“ hovoria izraelské sily.

„Pred útokom IDF vopred varovali obyvateľov budovy a požiadala ich, aby sa evakuovali,“ dodávajú.

17:40 Izrael má podporu USA

Americký prezident Joe Biden premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi v dnešnom telefonáte povedal, že jeho krajina je pripravená ponúknuť vláde a ľudu Izraela všetky vhodné prostriedky podpory.

„Terorizmus nie je nikdy ospravedlniteľný. Izrael má právo brániť seba a svoj ľud. Spojené štáty varujú pred akoukoľvek inou stranou nepriateľskou voči Izraelu, ktorá by v tejto situácii hľadala výhodu. Podpora bezpečnosti Izraela zo strany mojej administratívy je pevná a neochvejná,“ uviedol Biden vo vyhlásení odsudzujúcom dnešný ranný útok Hamasu na južný a stredný Izrael. (The Times of Israel)

Zajtra (8. 10.) sa má stretnúť Bezpečnostná rada OSN.

Generálny tajomník OSN António Guterres útok Hamasu odsúdil a vyzval na „všetko diplomatické úsilie“, aby sa zabránilo zhoršeniu situácie. (The Guardian)

17:15 Prinášame fotočlánok k dianiu v Izraeli

Na tomto odkaze nájdeš fotografie z Izraela spolu s ich príbehmi.

17:05 Do Izraela vstúpili stovky teroristov, ostávajú desiatky

Policajný zdroj pre izraelské médiá uviedol, že do krajiny vstúpilo odhadol 200 až 300 teroristov. Armáda pokračuje v ich likvidácii, desiatky z nich sa naďalej skrývajú. (The Guardian)

17:00 Odborník: Toto až Hamas zrejme nechcel, prinesie to jeho koniec

Analytik diania na Blízkom východe Avi Issacharoff v sobotu pre The Times of Israel povedal, že útok Hamasu na Izrael môže mať podobné následky ako teroristický útok na USA 11. septembra 2001.

„Myslím si, že chceli uniesť pár ľudí a vyjednávať o nich. A nie dostať sa do blízkosti hrozby svojho kolapsu a konca, ktorý tento koordinovaný útok jednoducho prinesie,“ hovorí Issacharoff.

„Každý vie, že Gaza zaplatí veľmi vysokú cenu“.

Akékoľvek predchádzajúce snahy spolupracovať s touto teroristickou organizáciou už podľa neho viac „nie sú relevantné“. Myslí si, že po tomto útoku sa rokovania konať nebudú a Izrael sa pokúsi s Hamasom skoncovať.

„Je to akoby 11. september pre Izrael. A ak sa z toho nestane rozsiahla pozemná operácia, bude to znamenať politický koniec súčasnej (izraelskej) vlády,“ hovorí Issacharoff.

16:43 Izraelská armáda potvrdila, že teroristi zadržiavajú rukojemníkov

Hovorca izraelských obranných síl potvrdil, že teroristi v Gaze zadržiavajú izraelských civilistov a vojakov ako rukojemníkov.

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) uviedol, že je „extrémne znepokojený alarmujúcim zintenzívnením ozbrojeného násilia v Izraeli a na okupovaných územiach“.

„Správy týkajúce sa zajatia alebo zadržania ľudí evidujeme,“ povedal Fabrizio Carboni, regionálny riaditeľ MVČK pre Blízky a Stredný východ.

„Chcem objasniť, že vykonávanie alebo vyhrážanie sa vykonaním činu zajatia rukojemníkov je podľa medzinárodného humanitárneho práva zakázané. S každým zadržaným, vrátane bojovníkov, sa musí zaobchádzať ľudsky a dôstojne.“

„V našej úlohe neutrálneho sprostredkovateľa sme pripravení navštíviť každého zadržaného, aby sme mohli skontrolovať jeho stav a poskytnúť správy jeho blízkym,“ dodal. (The Guardian)

16:25 Netanjahu: Bude to trvať dlhšie

Prezident USA Joe Biden telefonoval izraelskému premiérovi. Zdôraznil, že Spojené štáty stoja na strane Izraela a plne podporujú jeho právo brániť sa.

Netanjahu v reakcii Bidenovi oznámil, že vojenská kampaň sa tentoraz predĺži. Čaká ich intenzívna akcia, ktorú „Izrael vyhrá“, podotkol.

16:17 VIDEO: Zo severu sa pokúsili zaútočiť teroristi ďalšej organizácie. Do Izraela chceli vstúpiť na motorkách

Vojaci izraelskej armády spustili paľbu aj na teroristov Hizballáhu. Ide o libanonskú organizáciu, ktorá spolu s Iránom podporila útoky Hamasu na Izrael. Jej teroristi sa pokúsili prejsť severné hranice Izraela na motorkách, informovali izraelské médiá. (The Jerusalem Post)

16:15 Hrozivé videá na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach sa uverejňujú hrozivé videá zhotovené teroristami či prívržencami Hamasu. Mnohé zachytávajú zverstvá páchané na izraelských civilistoch. Hamas sa okrem iného chválil bombardovaním záchranárov, spomínali sme.

Pozor, videá obsahujú zábery, ktoré nie sú vhodné pre citlivé povahy a mladistvých.

16:05 Na strane Izraela stúpol počet obetí na 100

Izrael oznámil, že momentálne eviduje najmenej 100 obetí na svojej strane. Okrem toho pribúdajú zranení.

15:50 Prehovoril zástupca šéfa Hamasu

Zástupca šéfa Hamasu Saleh al-Arouri uviedol, že organizácia spustila „totálny boj“.

„Očakávame, že boje budú pokračovať a front sa rozšíri,“ povedal. Teroristi Hamasu tvrdia, že bojujú za svoju slobodu a slobodu svojich svätých miest. 

15:44 Od začiatku útokov na Izrael prešlo 10 hodín – prinášame zhrnutie situácie

 • Približne 10 hodín od vypálenia rakiet z pásma Gazy, ktoré patrí pod správu obmedzene autonómnej Palestíny, sa teroristi stále nachádzajú vo viacerých izraelských komunitách. Ostreľovanie sa začalo približne o 5:30 hod nášho času.
 • Krajinu naďalej sužuje nepretržitá raketová paľba. Počas prvých hodín ostreľovania sa stal terčom stred krajiny. V súčasnosti rakety mieria hlavne k južným mestám. Izraelské územie chráni nesmierne sofistikovaný obranný systém Iron Dome (železná kupola), ktorý zostrelil veľké množstvo rakiet.
 • Izraelská armáda adresovala Hamasu temné slová. V reakcii na útok spustila operáciu „Železné meče“. V rámci nej ostreľuje viaceré vojenské objekty pod správou Hamasu.
 • Na oboch stranách autority evidujú desiatky až stovky mŕtvych a množstvo zranených. Očakáva sa, že ich počet narastie.
 • Izraelské médiá informujú o začiatku rukojemníckej krízy. Teroristi podľa mnohých svedkov odvádzajú zajatých civilistov i vojakov z pohraničných oblastí. Izraelská vláda sa k situácii ešte nevyjadrila, Európska únia volá po prepustení rukojemníkov.
 • Na sociálnych sieťach sa uverejňujú hrozivé videá zhotovené teroristami Hamasu. Mnohé zachytávajú zverstvá páchané na izraelských civilistoch.
 • Teroristi organizácie Hamas sa údajne dostali aj na jednu z izraelských základní.

15:29 Ako sa to vlastne Hamasu podarilo. Veľké zlyhanie uznávanej izraelskej armády

Hamas dokázal zaskočiť svetovo uznávanú, vyspelú a silnú armádu Izraela. Dokázali zničiť silné hraničné ploty, zaútočiť zo vzduchu, vody aj po zemi. Ako sa im to podarilo?

Startitup sa otázke venuje v tomto článku.

15:20 Irán a libanonskí partneri Hamasu podporujú útok Hamasu na Izrael

Irán podporuje útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, oznámil v sobotu vplyvný poradca najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Tento prekvapivý útok označil za „veľkolepú operáciu“.

„Podporujeme veľkolepú operáciu Búrka al-Aksá,“ povedal Chameneího poradca Rahím Safaví v iránskej metropole Teherán na stretnutí, ktoré sa konalo na pomoc palestínskym deťom.

„Podporujeme túto operáciu a sme si istí, že front odporu proti sionistickému režimu túto vec tiež podporí,“ dodal. (TASR)

Hamas útok na Izrael. Palestínčania obsadili tank
zdroj: TASR/AP, Yousef Masoud

15:01 Hamas odvádza izraelských rukojemníkov

Zatiaľ čo izraelské úrady formálne nepotvrdili, že Hamas uniesol do pásma Gazy rukojemníkov, mnohé miestne médiá pripravujú obyvateľstvo na rukojemnícku krízu. Šéf Európskej únie pre zahraničné veci Josep Borrell na sociálnych sieťach uviedol, že sú potrebné „rokovania a oslobodenie rukojemníkov“.

Napísal to po rozhovoroch s ministrami zahraničných vecí z regiónu Blízkeho východu.

Jeden Izraelčan pre miestny verejný rozhlas uviedol, že jeho rodina je nezvestná. Telefón jeho manželky ukazuje geografickú polohu v meste Khan Yunis v pásme Gazy. (The Guardian)

14:57 Prezidentka Zuzana Čaputová silno odsúdila útok na Izrael

Prezidentka SR Zuzana Čaputová „dôrazne“ odsúdila útoky teroristickej organizácie Hamas na Izrael.

„Naša solidarita je so všetkými obeťami tejto agresie,“ napísala slovenská hlava štátu na platforme X.

14:50 Na strane Palestíny hlásia množstvo obetí. Izrael odpovedal na útok teroristickej organizácie Hamas

Po útoku teroristov došlo k stretom v Gaze a Izrael podnikol nálety na vojenské objekty Hamasu.

Palestínske médiá informujú o 160 zabitých a vyše 1 000 zranených, ktoré od dnešného rána zaznamenali nemocnice v pásme Gazy.

Údaje pravdepodobne zahŕňajú osoby, ktoré sa stali cieľom náletov izraelskej armády, ako aj osoby zabité počas stretov s jednotkami v južnom Izraeli. (The Times of Israel)

14:47 Slovenská polícia monitoruje situáciu na celom Slovensku

Polícia Slovenskej republiky na Facebooku informuje, že v súvislosti s dianím v Izraeli situáciu podrobne monitoruje. V prípade potreby prijme adekvátne opatrenia.

„Jednotlivé krajské riaditeľstvá Policajného zboru mapujú objekty v rámci každého kraja a taktiež po svojej línii analyzujú a vyhodnocujú situáciu a prijímajú potrebné riešenia. Taktiež sme v úzkom spojení so zahraničnými partnermi, aby sme získali ďalšie informácie,“ píšu muži zákona.

Podotýkajú, že situáciu nepodceňujú, kroky polície však nekonkretizovali z taktických dôvodov. 

„Verejnosť ubezpečujeme, že aktuálne je situácia na Slovensku pokojná a nie je dôvod na znepokojenie,“ dodávajú.

14:44 Otrasné videá teroristov na sociálnych sieťach

Na platforme X sa teroristi organizácie Hamas chvália otrasnými videami. Prinášame ti ich na tomto odkaze.

Pozor, článok obsahuje zábery, ktoré nie sú vhodné pre citlivé povahy a mladistvých.

Pravdivosť videí je ťažké nezávisle overiť.

14:20 Počet obetí predstavuje najmenej štyridsať. Očakáva sa, že bude stúpať

Od začiatku masívneho a nečakaného útoku teroristickej skupiny Hamas zahynulo na strane Izraela najmenej 40 ľudí a 740 bolo zranených. Autority sa obávajú, že nejde o konečný údaj. (The Times of Israel)

14:12 Zahraniční predstavitelia, ktorí útok na Izrael odsúdili

Okrem slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského teroristický útok organizácie Hamas na Izrael odsúdilo množstvo západných predstaviteľov. Medzi nich aj patria Viktor Orbán či Péter Szijjártó (Maďarsko), ale aj česká vláda a prezident Peter Pavel. (TASR)

The Guardian zároveň informuje, že rovnaký postoj zaujali USA, britský premiér Rishi Sunak, nemecký kancelár Olaf Scholz a mnoho ďalších. Útok odsudzujú aj najvyšší predstavitelia Európskej únie. 

Muž hasí horiace auto
zdroj: TASR/AP, Tsafrir Abayov

13:47 Teroristi Hamasu údajne prenikli aj na základňu obranných síl Izraela

Podľa izraelského bezpečnostného zdroja teroristi Hamasu počas útokov na Izrael údajne prenikli na základňu izraelských ozbrojených v južnom okrese Izraela.

Údajne došlo ku kontaktu s vojakmi, ten bol na mieste činu prerušený.

Informuje o tom portál The Jerusalem Post, ktorý bude správu aktualizovať.

Pre izraelskú armádu, ktorú odborníci vo svete považujú za mimoriadne sofistikovanú, to značí veľké problémy. Podľa reportéra a odborníka na Blízky východ Petera Baumonta stojí za týmto prekvapivým útokom Hamasu veľké zlyhanie informačných služieb Izraela.

Viaceré zdroje nateraz informujú, že v niektorých južných oblastiach Izraela armádne jednotky nemajú situáciu pod kontrolou. Viacerí Izraelčania z napadnutých komunít ich na sociálnych sieťach žiadali o pomoc.

13:27 Následky ostreľovania palestínskych oblastí Izraelom

Izrael v odpovedi na ranný útok Hamasu spustil operáciu „Železné meče“. Bližšie podrobnosti nájdeš v časti „13:00 Akcia Železné meče ako odpoveď Izraela: V pásme Gazy počuť výbuchy, zasiahli viaceré vojenské objekty“.

Palestínske médiá informujú o výskyte plameňov a dymu na rôznych miestach v pásme Gazy. Po izraelskom nálete hlásia zranených. Niektorí ostali podľa tlačovej agentúry Wafa vo vážnom stave.

V nižšom videu prikladáme neoverené zábery náletu na budovu ministerstva vnútra Hamasu, ktoré plánovalo útoky na Izrael.

13:25 VIDEO: Hamas uverejnil zábery teroristického útoku na vojenských záchranárov

Hamas zverejnil video, na ktorom je vidieť, ako militanti zhodili bombu na vojenskú sanitku neďaleko hraníc s Gazou. Na mieste sú zranení vojaci. Teroristi útočili bezpilotným lietadlom.

13:15 Slovenka v Tel Avive: Nachádzame sa v bunkri, práve máme ďalšiu sirénu

V tomto článku prinášame bližší pohľad na situáciu v izraelskej metropole Tel Aviv. Slovenka z miesta informuje o sirénach na svojom Instagrame.

„Pália na nás neustále, výbuchy počuť všade. Momentálne prenikajú ďalej. Rakety však samé o sebe nie sú nebezpečné, ničia ich už vo vzduchu. 300 metrov od slovenskej ambasády zasiahli jednu budovu. Väčšina ľudí sa nachádza práve v takýchto bunkroch,“ hovorí.

Čítaj viac po kliknutí na tento odkaz.

13:00 Akcia Železné meče ako odpoveď Izraela: V pásme Gazy počuť výbuchy, zasiahli viaceré vojenské objekty

Desiatky bojových lietadiel izraelských obranných jednotiek zasiahli v posledných hodinách 17 vojenských objektov a 4 operačné veliteľské strediská patriace teroristickej organizácii Hamas v pásme Gazy, hlási izraelská armáda na platforme X.

12:35 Izrael spustil operáciu „Železné meče“. Hamas otvoril brány pekiel, zaplatí za to, odkazuje armáda

Izraelské obranné sily oznámili, že v odpovedi na teroristický útok zo strany Hamasu spustili operáciu s názvom „Železné meče“. 

Izraelský brigádny generál Daniel Hagari novinárom povedal, že z pásma Gazy vypálil na Izrael od 6:30 hod viac ako 2 200 rakiet.

Podotkol, že teroristi Hamasu sa na územie Izraela infiltrovali z pevniny, mora aj vzduchu.

„Hamas otvoril brány pekla v pásme Gazy, Hamas urobil rozhodnutie a Hamas ponesie zodpovednosť a zaplatí cenu,“ hovorí generálmajor Ghassan Alian. (The Times of Israel)

12:20 Doterajšie zhrnutie

Na izraelské územie vstúpil veľký počet militantov teroristickej organizácie Hamas. Zdá sa, že prevzali kontrolu nad viacerými komunitami žijúcimi v južnej časti Izraela. V týchto oblastiach sa naďalej bojuje.

Hamas podľa izraelských úradov vypálil na Izrael tisíce rakiet.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v nemocniciach prijali doteraz najmenej 545 zranených. 

Izrael v odpovedi rýchlo zahájil útoky na časti pásma Gazy.

V pásme Gazy podľa záberov na sociálnych sieťach militanti zadržiavajú izraelských rukojemníkov (The Guardian).

Vojna v Izraeli, útok na Izrael
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

12:13 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR útok na Izrael ostro odsúdil

Nočný raketový útok na Izrael i preniknutie teroristov na jeho územie z pásma Gazy ostro odsúdil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský.

Izrael má právo brániť sa voči takejto agresii,“ napísal na sociálnej sieti X.

Vyjadril zároveň ľútosť nad obeťami útokov i nad všetkými, ktorých násilný akt zasiahol. (TASR)

12:10 Sociálne siete: Palestínski civilisti útočia na zajatých Izraelistov

Z videí na sociálnych sieťach je zrejmé, že palestínski podporovatelia Hamasu konajú na miestach stretu zverstvá. Útočia na izraelských rukojemníkov zajatých teroristami za spevu frázy: „Alláh akbar.“ 

12:05 Vrcholní predstavitelia EÚ odsúdili útoky hnutia Hamas na Izrael

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a predseda Európskej rady Charles Michel v sobotu odsúdili útoky hnutia Hamas na Izrael.

Borrell na sociálnej sieti X (predtým Twitter) uviedol, že EÚ správy z Izraela sleduje. „Jednoznačne odsudzujeme útoky hnutia Hamas,“ napísal. „Toto hrozné násilie sa musí bezprostredne skončiť. Terorizmus a násilie nič nevyriešia,“ dodal. EÚ podľa jeho slov v týchto náročných chvíľach vyjadruje solidaritu s Izraelom (TASR).

12:00 Izraelskú armádu čakajú ťažké hodiny

„Čakajú nás ťažké hodiny,“ oznámila izraelská armáda. Hovorca izraelských obranných síl Daniel Hagari pripustil možnosť, že izraelské sily ešte musia prevziať kontrolu nad každou komunitou, na ktorú Hamas zaútočil, píše The Guardian.

10:00: „Sme vo vojne,“ vyhlásil Netanjahu

Izraelská armáda vyhlásila vojnový stav v reakcii na sobotňajšie hromadné útoky na izraelské územie z pásma Gazy. TASR správu prevzala z agentúry DPA. „Sme vo vojne,vyhlásil premiér Benjamin Netanjahu.

Izraelský minister obrany Joav Gallant hnutie Hamas upozornil, že sa spustením útokov dopustilo vážneho omylu a začalo vojnu proti Izraelu. Dodal, že izraelskí vojaci bojujú na všetkých miestach, kde došlo ku vtrhnutiam na izraelské územie. Minister obyvateľov vyzval, aby sa riadili pokynmi úradov. Vyjadril presvedčenie, že Izrael v tejto vojne zvíťazí.

Gallant nariadil mobilizáciu záložníkov a vyhlásil výnimočnú bezpečnostnú situáciu v okruhu do 80 kilometrov od pásma Gazy. To má izraelskej armáde umožniť lepšie chrániť civilistov.

Tisíce rakiet a streľba v uliciach

Spravodajský portál The Times of Israel informuje, že v nemocniciach sa doposiaľ nachádzajú dve stovky zranených obyvateľov, z toho niektorí sú vo vážnom stave. Miestne úrady však informovali, že počas bojov s teroristami Hamasu bol zabitý Ofir Liebstein, vedúci regionálnej rady Sha’ar Hanegev. 

Kuseife, beduínske mesto v južnom Izraeli, ktoré sa nachádza asi 65 kilometrov od pásma Gazy, sa taktiež stalo objektom raketového útoku.

Raketa odpálená z pásma Gazy taktiež dopadla aj na cestu v meste Mevaseret Zion. Podľa aktuálnych správ však spôsobila „iba“ materiálne škody, straty na životoch či zranenia z danej oblasti hlásené neboli. 

Starosta Kuseife Abd al-Aziz Nassara pre verejnoprávnu televíziu Kan povedal, že v dôsledku niekoľkých raketových dopadov v meste sú najmenej štyria mŕtvi a niekoľko ďalších zranených.  

Izraelské obranné sily (IDF) postupne uzatvárajú cesty v blízkosti hraníc s pásmom Gazy uprostred prekvapivého útoku Hamasu. 

Uzávierky zahŕňajú cestu 4 z križovatky Zikim do Netiv Ha’asara, cestu 34 z križovatky Yad Mordechai do Nir Am a cestu 232 z Mefalsimu do Sa’ad a Nir Yitzhak do Kerem Shalom. Všetky trasy používané farmármi v oblasti armáda tiež uzavrela.

Útok na Izrael nezostane „chladným“

Spoločné vyhlásenie predsedov opozičných strán Knesetu plne podporuje IDF a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo teroristické činy.

„Sme jednotní tvárou v tvár terorizmu a potrebe udrieť silnou a odhodlanou päsťou,“ uvádzajú vo vyhlásení, ktoré vyzýva na odplatu Hamasu a všetkým teroristickým organizáciám, ktoré s ním spolupracujú.

IDF taktiež uviedli, že desiatky bojových lietadiel útočia na miesta patriace teroristickej skupine Hamas v pásme Gazy. Okrem toho, najmenej na 7 miestach v Izraeli dochádza k hromadným prestrelkám. Ide o lokality Kfar Aza, Sderot, Sufa, Nahal Oz, Magen, Be’eri a na vojenskej základni Re’im. 

The Times of Israel taktiež uvádza, že istý obyvateľ infiltrovaného kibucu posiela verejnosti prosbu o pomoc.

Pre spravodajský kanál Channel 12 hovorí, že sa zabarikádovali vo svojich domoch a veria, že ich úrady opustili, keď do ich komunity prenikli teroristi z Hamasu.

„Prosím, pošlite vojakov,“ hovorí Eli Messika, používajúc televízny kanál ako sprostredkovateľ v zúfalom pokuse hovoriť s úradmi. „Sú tu zranení. Horia nám domy.“

Izraelská armáda aktuálne vyhlásila vojnový stav v reakcii na sobotňajšie hromadné útoky na izraelské územie z pásma Gazy. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Začiatok vojny

Militantné hnutie Hamas v piatok vypálilo na Izrael stovky rakiet a palestínski ozbrojenci prenikli z pásma Gazy na územie Izraela.

Izraelský minister obrany Joav Gallant hnutie Hamas upozornil, že sa spustením útokov dopustilo vážneho omylu a začalo vojnu proti Izraelu.

Dodal, že izraelskí vojaci bojujú na všetkých miestach, kde došlo ku vtrhnutiam na izraelské územie. Minister obyvateľov vyzval, aby sa riadili pokynmi úradov. Vyjadril presvedčenie, že Izrael v tejto vojne zvíťazí.

Gallant nariadil mobilizáciu záložníkov a vyhlásil výnimočnú bezpečnostnú situáciu v okruhu do 80 kilometrov od pásma Gazy. To má izraelskej armáde umožniť lepšie chrániť civilistov.

Zdroje: Archív Startitup, The Times of Israel, The Guardian, TASR, X/Rosy, X/Israeli Air Force, X/Emmanuel (Mannie) Fabian, X/Megh Updates, The Jerusalem Post, Facebook/Polícia SR, X/Zuzana Caputova, X/Marina Medvin, The Jerusalem Post, X/Barak David, X/Megh Updates

Najnovšie videá

Trendové videá