Zlyhanie informačných služieb na plnej čiare. Takto Hamas dokázal prekvapiť izraelskú obranu

  • Hamas útok na Izrael podnikol prekvapivo
  • Zlyhali spravodajské a informačné služby Izraela, vraví reportér
  • Militanti zaútočili z vody, vzduchu, po súši
Hamas útok na Izrael podnikol prekvapivo, raketa letí z pásma Gazy
TASR/AP, Fatima Shbair
  • Hamas útok na Izrael podnikol prekvapivo
  • Zlyhali spravodajské a informačné služby Izraela, vraví reportér
  • Militanti zaútočili z vody, vzduchu, po súši

V Izraeli platí od dnešného rána stav vojnovej pohotovosti. Teroristická organizácia Hamas útok na Izrael podnikla prekvapivo a vypálila na krajinu vyše 2 200 rakiet z pásma Gazy, ktoré má pod správou Palestína. Situáciu sledujeme dopodrobna ONLINE a celé zhrnutie nájdeš na tomto odkaze.

Izrael je známy svojimi vyspelými informačnými službami, obrannými technológiami a moderne vybavenou armádou. Vzniká preto otázka, ako sa militanti Hamasu do krajiny infiltrovali. Podľa odborníkov za prekvapivý útok Hamasu môže jedno z najvýznamnejších zlyhaní spravodajských a informačných služieb, ktoré si bude krajina pamätať ešte veľa rokov.

Teroristi spustili ostreľovanie Izraela necelé dva týždne po ukončení osláv najväčšieho židovského sviatku Jom kipur (sviatok zmierenia). Tento rok šlo o 50. výročie jomkipurskej vojny.

Ako píše The Guardian, dnes počas niekoľkých hodín prenikli cez hraničný plot do južného Izraela desiatky militantov z pásma Gazy. Prekvapili tak miestne vojenské pozície.

Ozbrojenci uniesli a vraždili Izraelčanov žijúcich v komunitách blízko hraníc pásma, ktoré pripadá pod správu autonómnej Palestíny. Útoky si natáčali a uverejňovali na sociálnych sieťach.

V jednom prípade novinár z Gazy predniesol sarkastickú stand-up správu o jednom z útokov. Podľa reportéra a odborníka The Guardian na Blízky východ Petera Baumonta ide o takmer nemysliteľný moment.

Ako teda zaútočili?

Zábery rakiet letiacich na Izrael či z Izraela už nie sú novinkou. Na sociálnych sieťach sa k nim nie je vôbec problém dopátrať. V tomto prípade však, zdá sa, bola izraelská armáda nedostatočne informovaná o chystanom útoku.

„Ak je to prekvapujúce, je to preto, že izraelský dohľad nad palestínskou spoločnosťou je vysoko sofistikovaný a invazívny, pričom monitorovanie činnosti Hamasu je jednou z najdôležitejších úloh bezpečnostného zriadenia,“ vysvetľuje reportér.

Izraelský brigádny generál Daniel Hagari však dnes novinárom priznal, že z pásma Gazy vypálil Hamas na Izrael viac ako 2 200 rakiet. Podotkol, že Hamas útok na Izrael podnikol z pevniny, mora aj vzduchu. Izrael je však chránený nesmierne sofistikovaným obranným systémom Iron Dome, ktorý množstvo rakiet dokázal zostreliť.

Bližšie informácie o vývoji útokov na Izrael nájdeš v našom súhrnnom článku.

Búranie plotov

Podľa viacerých zdrojov dokázali militanti Hamasu preraziť hranicu pásma Gazy a izraelského územia ohraničenú silným plotom. Údajne sa im to podarilo na viacerých miestach.

Na sociálnych sieťach sa zároveň objavuje množstvo záznamov zhotovených militantmi či civilistami z oblastí kontrolovaných Palestínou, ktoré zachytávajú páchanie vojenských zverstiev. 

Hamas útok na Izrael. Palestínčania obsadili tank
zdroj: TASR/AP, Yousef Masoud

Okrem toho sa objavujú informácie, že teroristom sa podarilo dostať aj na základňu izraelskej armády, kde údajne došlo k stretu s vojakmi. Viaceré zdroje hlásia, že Hamas obsadil niekoľko izraelských tankov a Izraelčanov drží ako rukojemníkov. Teroristi sa sami pochválili záznamom, ako zhodili bombu na vojenských záchranárov. Všetky informácie nájdeš v tomto článku.

Nočný raketový útok na Izrael i preniknutie teroristov na jeho územie z pásma Gazy ostro odsúdil okrem mnohých iných západných predstaviteľov aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský, píše TASR.

Izrael má právo brániť sa voči takejto agresii,“ napísal na sociálnej sieti X.

Vyjadril zároveň ľútosť nad obeťami útokov i nad všetkými, ktorých násilný akt zasiahol.

Zdroje: The Guardian, X/Joe Truzman, TASR, YouTube/AP News Agency, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá