Naď: Rusi podcenili prípravu vojenskej operácie na Ukrajine, dochádza im palivo, kazí sa technika (ROZHOVOR)

  • Aliancia NATO posilní ochranu východnej hranice
  • Naď hovorí pokojne, je si však vedomý rizík blízkosti vojny
naď
TASR/Jaroslav Novák
  • Aliancia NATO posilní ochranu východnej hranice
  • Naď hovorí pokojne, je si však vedomý rizík blízkosti vojny

Obranné zložky Slovenskej republiky mali informácie o invázii Ruska na Ukrajinu, mnohí ich však spochybňovali aj v predvečer invázie. Občania aj politici však dúfali, že sused na suseda nezaútočí, ale dlhoročné „prihrievanie“ ozbrojeného konfliktu na okupovaných územiach Ukrajiny neprispelo k pokoju v Európe.

Slovensko je tak blízko vojenskej zlovôle, neústupčivo živenej ruským prezidentom Vladimir om Putinom.

Minister obrany SR Jaroslav Naď hovorí upokojujúcim hlasom, avšak s vedomím rizík v blízkosti vojny.

  • Sú na mieste obavy z Ruska smerom k nám?
  • Majú Švédsko a Fínsko vstúpiť do NATO?
  • Používa Rusko zakázané zbrane?
  • Môže si Putin znepriateliť Čínu?
  • Ako vidí možné ukončenie konfliktu?

Pán minister, ako v súčasnosti prebieha vaša komunikácia s ukrajinskou stranou?

Je viacero rôznych komunikačných kanálov, aj prostredníctvom ukrajinského veľvyslanca na Slovensku s obranným atašé, tiež je to priama komunikácia s vedením štátu Ukrajiny, samozrejme medzi prezidentmi alebo predsedami vlád, alebo aj ministrami obrany, náčelníkmi generálneho štábu. Tiež máme komunikáciu cez Alianciu a cez Európsku úniu. Komunikačných kanálov medzi nami a Ukrajinou je veľmi veľa.

Vy ste vyjadrili, že presne viete, čo Ukrajinci potrebujú. Poslali sme im diesel, letecké palivo, mínometné strely. Teraz hovoríte, že by sme im mohli poslať protivzdušnú obranu a protitankové strely. Toto sa už realizovalo?

Reagujeme promptne, ako prvé sme dohodli záležitosti z hľadiska vojenskej pomoci, to sme zaslali. Samozrejme, vrátane humanitárnej zdravotníckej pomoci.

Sú na mieste obavy z agresie zo strany Ruska alebo jej dosahu až k nám?

Všetky členské krajiny Európskej únie, NATO, pomáhajú Ukrajine, ako vedia, ale dávajú si veľký pozor na to, aby sa nezapojili do priamych vojenských operácií.

Ukrajina v zmysle Charty OSN aktivovala článok o obrane pred agresiou, majú teda právo získavať vojenský a nevojenský materiál na svoju obranu od všetkých krajín OSN.

Ideme presne v súlade s medzinárodným právom, v súlade s dobrými susedskými vzťahmi a v súlade so zdravým rozumom. Ukrajina je pod veľmi ťažkou vojenskou operáciou agresora Ruskej federácie, bojujú za svoje územie veľmi hrdinsky.

Všetky krajiny NATO i EÚ im pomáhajú a sa pridávajú aj krajiny, ako je Austrália, Nový Zéland, Japonsko, aj neutrálne krajiny, ako Švajčiarsko, Švédsko, Fínsko.

Vojna na Ukrajine
zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti

Švédsko a Fínsko sa vyjadrili, že chcú vstúpiť do NATO. Ste za ich vstup?

Áno, okamžite. Majú takzvaný otvorený kľúč od Severoatlantickej aliancie. Zatiaľ žiadosť nepodali, a keď sa rozhodnú vstúpiť, ich vstup bude akceptovaný.

Viacerí analytici hovoria, čo Ukrajina potrebuje – nie ľahké, ale ťažké zbrane. Máte informácie o tom, že nejaký štát alebo aj my by sme im dodať, čo žiadajú?

My sme poskytli muníciu do delostrelectva, protivzdušnej obrany, protitankové strely. To nie sú ľahké zbrane, podľa mňa ľahké zbrane sú ručné zbrane a tie im niektoré štáty poskytli. Je to koordinované na základe žiadosti Ukrajiny.

Objavil sa názor, možno absurdný, že by sme Ukrajine poskytli naše MiG-y.

Tiež som čítal takéto názory v článkoch či statusoch bez toho, aby takáto diskusia vôbec prebiehala. Slovenská republika a Ozbrojené sily Slovenskej republiky, ale aj ja osobne ako minister obrany mám za úlohu to, aby sme chránili Slovenskú republiku.

Nemôžeme jednoducho poskytnúť dôležitý prvok obrany Slovenskej republiky bez adekvátnej náhradu. Dať MiGy-29 kdekoľvek, nie len na Ukrajinu, alebo ich predať či prestať na nich lietať, by znamenalo, že nebudeme mať stíhacie letectvo na ochranu nášho vzdušného priestoru. V tomto momente to určite nie je možné.

Tieto stíhačky servisujú ruskí technici, vojaci – dokedy zostanú v našich službách?

Zostanú dovtedy, dokedy na nich budeme lietať a dokým je platný kontrakt. Ten sa končí v novembri 2023. V prípade, že sa nám podarí zaistiť ochranu nášho vzdušného priestoru s našimi spojencami, len v tom prípade budeme môcť ukončiť tento kontrakt skôr.

Je to prinajmenšom zvláštne, že v čase, keď EÚ a ďalšie krajiny uvaľujú sankcie voči Rusku, my tu ešte stále máme členov ruskej armády. Podotýkam sú tu oficiálne a nie sú príslušníkmi ozbrojených síl Ruskej federácie.

Sú oficiálne zamestnancami spoločnosti RSK MIG, ktorá má podpísaný kontrakt s ministerstvom obrany na opravu a udržiavanie letuschopnosti lietadiel MiG-29.

Prekvapuje vás, ako dlho a húževnato sa ukrajinská strana bráni?

Všetci si uvedomujeme obrovský vojenský potenciál, ktorý má Ruská federácia, a zjavne si mysleli, že to bude rýchla vojenská operácia. Ukrajinci ukazujú, akí sú zjednotený národ, a každý Ukrajinec je pripravený položiť svoj život na ochranu svojho územia.

Je to hrdinstvo a zároveň to ukazuje, že Rusi tým osemročným neustálym prihrievaním vojenského konfliktu v oblasti Donbasu alebo na Kryme trénovali Ukrajincov vo vedení vojenských operácií a zároveň sa Ukrajinci pripravovali na najhoršie, čo sa teraz stalo.

Vo vojne nikto nevyhráva, ale naopak všetci prehrávajú. Všetci si želáme, aby sa konflikt ukončil čím skôr, aby nezomierali nevinní ľudia na obidvoch stranách, či Rusi alebo Ukrajinci.

Volodymyr Zelenskyj
zdroj: SITA/AP

Tomáš Bella v Denníku N vyjadril názor, že v ukrajinskej armáde je viac ľudí, ktorí sa stretli s bojom, ako v ruskej.

Ruskí vojaci sú v drvivej miere vojaci, ktorí narukovali do povinnej základnej vojenskej služby, sú to osemnásťroční, devätnásťroční chlapci, ktorí nevidia dôvod, aby bojovali na Ukrajine.

Nevidia žiaden zmysel v tom, aby bojovali voči krajine, ktorá je im historicky aj kultúrne blízka, a zároveň oni neochraňujú svoje územie ako Ukrajinci. Ukrajinci sú motivovaní, lebo ochraňujú svoju krajinu proti agresii.

Vieme zo svedeckých výpovedí od zajatých ruských vojakov alebo od tých, ktorí sa vzdali, že povedali: „My sme nevedeli, že ideme na Ukrajinu. Oni nás zobrali a zaviezli niekde.“ Až priamo na mieste, pod paľbou, zistili, že sú na Ukrajine.

Ruskí vojaci nevidia zmysel v tomto nasadení, a sú už tisícky mŕtvych ruských vojakov, ktorí padli počas tejto agresívnej vojny. Ako to majú pochopiť ich rodičia?

Ja mám štrnásťročného syna, neviem si predstaviť, že by môj syn o štyri roky išiel umierať kvôli tomu, že si Putin zmyslel, že chce vojensky obsadiť Ukrajinu. Rodičia tých detí si to uvedomujú, vôbec to nie je jednoduchá situácia. Celé toto vojnové šialenstvo považujem za nezmysel, treba to čím skôr ukončiť.

Na ruskej strane však aj armáda je prešpikovaná korupciou. Ukázali sa teraz vo vojnových časoch obrovské diery?

Ťažko je odhadovať dopady korupcie v Ruskej federácii na spôsobilosti ozbrojených síl. Nepodceňujme Rusko, jeho ozbrojené sily patria medzi najlepšie na svete.

Faktom však je, že zjavne podcenili prípravu vojenskej operácie na Ukrajine, dochádza im palivo, kazí sa technika. Aj samotné ozbrojené sily Ruska podľahli obrovskej propagande o tom, že ich ozbrojené sily sú úžasné, moderné a teraz sa ukazuje, že realita nie je taká, ako ju vykreslili predstavitelia Ruskej federácie. No nie je to zásadná vec, ktorá by mala dopad na obrovskú silu, ktorú Ruská federácia vo vojenstve má.

Je reálnou otázkou, či si Ukrajina vyrobí ďalšie ťažké zbrane, keď ich Rusi počas konfliktu vyradia priveľa, potom budú mať vzdušný priestor voľný, aby obsadili Ukrajinu?

Toto nie je o vzdušných silách. Jedna vec je realizovať útočnú operáciu aj obsadiť nejaké mestá alebo aj hlavné mesto, aby dosiahli, čo chcú, to znamená výmenu politického vedenia krajiny.

Druhá vec je si získať srdcia a myseľ ukrajinského obyvateľstva, a to sa tak ľahko nezmení, aj keby Ruská federácia vyhrala túto vojnu a dosiahli by zmenu vlády.

Obyčajní Ukrajinci budú Vladimir a Putina nenávidieť už do konca svojich životov a pravdepodobne budú realizovať rôzne diverzné a iné operácie aj potom, čo sa oficiálne vojna skončí. Ukrajinskí ľudia majú mentálne nastavenie úplne iné, ako je byť súčasťou Ruskej federácie.

Myslím si, že cieľom prezidenta Putina je opäť nastolenie Sovietskeho zväzu. Napokon, on to opakovane povedal, že najväčšia tragédia minulého storočia bol jeho rozpad.

Vidno, že realizuje postupné kroky aj silou, aby získaval jednotlivé bývalé súčasti Sovietskeho zväzu. Toto je asi cieľ, ktorý on má aj voči Ukrajine.

Vojna na Ukrajine
zdroj: SITA/AP Photo/ Efrem Lukatsky

Je už Rusko natoľko zúfalé, že používa zakázané zbrane? Myslím rakety typu Iskander, Smerch či Uragan. Sú toto vôbec povolené zbrane pre súčasný boj?

Ako minister obrany nemôžem špekulovať o tom, čo bolo publikované v médiách, kým nebudem mať dôkaz o použití takýchto zbraní. Nechcem sa k tomu vyjadrovať, ale vôbec by ma to neprekvapilo.

V prípade systémov Iskander môžem potvrdiť, že takéto informácie máme, a v prípade ďalších zbraní existujú indície, avšak potrebujeme mať potvrdené aj z nezávislých zdrojov, či ide o používanie zakázanej munície, ktorá je zakázaná.

Ak by to tak bolo, išlo by o ďalšie zásadné porušovanie medzinárodného práva. Tiež by to potvrdilo to, že Rusi podpisujú rôzne medzinárodné dohody, ale v realita ich nenapĺňajú.

Kedy môžeme očakávať systém Patriot na Slovensku? Je vôbec reálne, že sa tento konflikt presunie v najbližšom čase aj na slovenskú stranu?

Robíme všetky opatrenia, aby sme posilnili bezpečnosť Slovenskej republiky a potvrdiť, že v dohľadnej dobe budem žiadať vládu Slovenskej republiky aj NRSR o povolenie prítomnosti našich spojeneckých vojsk v rámci takzvanej predsunutej prítomnosti Aliancie na našom území.

Mali by prísť Nemci a Holanďania so systémom Patriot. Je to špičkový systém protivzdušnej obrany a výrazne by navýšil našu obranyschopnosť.

Treba hovoriť aj o iných technológiách v oblasti elektronického boja, kybernetickej obrany a bezpečnosti, v oblasti radarových systémov, aj to by malo prísť na ochranu nášho územia. Môžeme hovoriť o technike za miliardu eur, ktorú o nám poskytnú spojenci na tak dlho, ako to bude potrebné.

Jaroslav Naď, Ivan Korčok, Daniel Zmeko
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Volodymyr Zelenskyj v posledných dňoch hovoril, že ostali v boji sami – nikto nám nepomohol a my tu zomierame za európske ideály. Je možnosť, že by sa individuálne štáty zapojili aj vojenským spôsobom? Pretože Putinove vyjadrenia ukazujú, že by chcel bezpečnostné rozloženie spred roka 1997. Mohol by v ďalšom kroku tlačiť aj na nás?

Rozdeľme to: členské krajiny NATO aj EÚ si dávajú obrovský pozor, aby nijakým spôsobom nevstúpili priamo do vojnového konfliktu. A nepredpokladám, že sa to stane.

To, že má Vladimir Putin svoju predstavu je jedna vec, a následky tejto predstavy vidíme na Ukrajine. Asi to rozhodnutie nie je v súlade so zdravým rozumom.

Verím však, že mu ostalo dostatok zdravého rozumu na to, aby si ani len náhodou netrúfol zaútočiť na niektorú z členských krajín NATO. Lebo vie, že článok 5 – jeden za všetkých, všetci za jedného – funguje a následky by boli pre Ruskú federáciu aj pre neho osobne masívne.

Nepredpokladám, že sa rozhodne ísť touto cestou, vylúčiť sa to nedá, považujem to za nepravdepodobné. My samozrejme robíme všetky kroky nielen na Slovensku, ale na celej východnej hranici aliancie, aby sme spravili všetko pre zaistenie obrany a bezpečnosti za každých podmienok.

Niektorí hovoria, že Putin už nemôže vyhrať. Dal do pohotovosti jadrový arzenál. Máme sa obávať najhoršieho?

Dostali sme informácie od spojencov v októbri, že Vladimir Putin plánuje vojenskú inváziu na Ukrajinu. Preto zasadala vláda a bezpečnostná rada, informovali sme viacerých ústavných činiteľov.

Akokoľvek nepravdepodobne to znelo, dokonca som bol kvôli tomu nazývaný vojnovým štváčom a klamárom. Teraz sú tí ľudia, ktorí ma tak nazývali, ticho a schovaní, lebo sa hanbia za svoje slová aj deň-dva pred samotnou ruskou inváziou.

My sme už vedeli presný deň a hodinu, kedy sa začne, informácie sme zdieľali so spojencami NATO. Tí istí spojenci dnes tvrdia, že nepredpokladajú, že si Vladimir Putin trúfne zaútočiť na členskú krajinu NATO, ktorúkoľvek. Ale on si uvedomil už teraz, že mu to s Ukrajinou nevychádza tak, ako chcel.

Nevychádza mu to ani vojensky na mieste, nevychádza mu to ani politicky. Myslel si, že krajiny EÚ, NATO a iní svetoví hráči sa jednoducho rozdelia a časť bude podporovať jeho, časť bude podporovať Ukrajinu. Vôbec to tak nie je.

Zjednotil celý demokratický svet a kroky voči Putinovmu režimu, vrátane masívnych sankcií, nemajú obdobu v histórii. Rusku spôsobujú vážne ekonomické problémy, ich ekonomika je na kolenách a bude to ešte horšie, lebo najhoršie sankcie ešte ani neboli aplikované.

Ľudia sa snažia zachraňovať svoje úspory, vyberajú hotovosť, už ani nie je možné žiadne valuty nakupovať. To si uvedomuje aj Vladimir Putin a myslím si, že jediná cesta je ukončiť konflikt, nájsť nejakú mierovú dohodu s Ukrajinou a hotovo.

Ak by sa rozhodol ísť cestou, o ktorej nehovorí nikto iný len on, chcem na to upozorniť, v živote niekto iný nehovoril o používaní jadrových zbraní, len Vladimir Putin a predtým Medvedev.

Jednoducho toto Ruská federácia robí veľmi nezodpovedne a mali by s tým veľmi rýchlo prestať, aby začali vyťahovať jadrovú kartu. Treba okamžite deeskalovať a ukončiť to vojnové šialenstvo, ktoré Putin rozpútal na Ukrajine.

Týmto krokom by si mohol znepriateliť Čínu. Je zásadný faktor to, že si nemôže dovoliť stratiť Čínu?

Čína ho už nepodporuje. Na začiatku síce mala vyjadrenie, ako keby naskočila na rétoriku Vladimira Putina – že ide o operáciu chrániacu ruskú menšinu niekde v Donbase.

Ale vyjadrenia za ostatné dni, či už v rámci OSN, alebo mediálne vyjadrenia predstaviteľov Číny, hovoria už úplne niečo iné. Vyzývajú obidve strany na ukončenie konfliktu. Uvedomujú si, že je to iné, ako to bolo pôvodne komunikované.

Číňania povedali, že to, čo vidia dnes na Ukrajine, nie je ochrana nejakej krajiny, nejakej ruskej menšiny na Ukrajine, ale že ide o útok priamo na Kyjev a vojnový konflikt, ktorý Ruská federácia spustila.

Keď sú hlasovania v Organizácii spojených národov, Čína nehlasuje s Ruskom, ale zdržiava sa hlasovania. Opakujem, Putin ostáva v tom celom sám, jediný, ktorý zatiaľ zostáva niekde v jeho blízkosti je Lukašenko, ktorý podľa môjho názoru dostal zjavne na výber: buď sa k nám pridáš, alebo zaútočíme aj na teba.

Toto sa ukazuje ako dôležité, teda ako sa Lukašenko rozhodne konať. Čítal som nejaké jeho vyjadrenie, že do vojny nevstúpi, ale to hovorili aj Rusi a vstúpili. A pohyby bieloruských vojsk zatiaľ ukazujú, že zrejme do toho plánuje vstúpiť vojensky.

Bieloruské územie bolo využité ako nástupná plocha ruských vojsk. Z Bieloruska lietali aj rakety, o ktorých sme sa rozprávali. Mali by sme rozšíriť sankcie aj na Bielorusko?

Už existujú niektoré sankcie voči Bielorusku, ďalšie sa chystajú kvôli tomu, že sa Bielorusko stalo súčasťou agresie voči Ukrajine, veď z jeho územia sa realizujú viaceré útoky. Zatiaľ nie sú fyzické dôkazy o zapojení bieloruských ozbrojených síl.

Akonáhle by išlo o zapojenie bieloruských ozbrojených síl, tak predpokladám, že pripravované a aplikované sankcie voči Ruskej federácii pôjdu okamžite aj voči Bielorusku.

Ako sa celý konflikt skončí? Hovorí sa, že Putin musí s niečím odísť – napríklad, že by mu mierové rokovania poskytli časť anektovaných území.

Musí to byť dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou. Putin potrebuje niečo, s čím ospravedlní túto agresiu, no aj v očiach samotných Rusov, ktorí sa napriek obrovskej dezinformačnej postupne dozvedajú, čo sa reálne deje na Ukrajine a Rusku.

Ľudia sa postupne dostávajú k informáciám cez rôzne zdroje a začínajú sa pýtať, organizujú protesty v desiatkach ruských miest. Viac stratil, než získal, ale rozumiem tomu, že treba nájsť nejaké spoločné riešenie.

Predstava, že sa Ukrajinci stotožnia s tým, že on im násilne zabral nejaké územie a že ho nechajú Rusku, je veľmi náročná, tie diskusie budú náročné. Na druhej strane, prvé rokovania trvali viac ako päť hodín, ja som si myslel, že to bude trvať možno dvadsať minút.

Ukázalo sa, že reálne rokovali, že sú tam nejaké pozície, ktoré každá strana priniesla na prvé rokovanie a verím tomu, že budú pokračovať, aby to mohlo priniesť mier, ktorý si všetci želáme.

Myslíte si, že by pre Ukrajinu bolo akceptovateľné to, čo chcelo Rusko už od začiatku, teda aby Ukrajina garantovala, že nevstúpi do NATO?

Vôbec nerozumiem tej myšlienke, že by niektorá krajina mala zakazovať tej druhej rozhodnutia o zahraničnej a bezpečnostnej politike. To nie je v súlade s princípmi OSN, ani žiadnymi inými dohodami, aby jedna krajina určovala druhej, čo má, alebo nemá robiť.

My sme sa sami rozhodli, že chceme byť súčasťou Európskej únie a NATO, a tiež sa nám Rusi vtedy vyhrážali kadečím, aj tým, napríklad že budú zacieľovať naše základne.

Vyhrážali sa, aby sme to neurobili a my sme rozhodli dobre a dnes máme obrovské výhody, ktoré plynú z členstva v Európskej únii aj z NATO. Sme vďační za to, že vtedy vláda Mikuláša Dzurindu urobila takéto zásadné a veľmi dôležité rozhodnutia a úspešne ich dotiahla do konca.

Rovnako si nemyslím, že by Rusi mali Ukrajine určovať, kam sa oni majú vybrať. Ukrajina má demokraticky zvolenú vládu a prezidenta a v ústave demokratický parlament určil, že chcú byť členom EÚ a NATO. Prečo by Rusi mali vojnovým konfliktom zabraňovať v tom, aby oni realizovali svoju zahraničnú a bezpečnostnú politiku, tak ako oni chcú?

Jaroslav Naď, Ivan Korčok, Antony Blinken
zdroj: SITA/Ivan Kelement/MO SR

Vy by ste boli za to, keď sa tento konflikt vyrieši, aby Ukrajina bola členom NATO?

Slovenská republika sa má pozerať v prvom rade na svoje bezpečnostné a obranné záujmy a je kľúčovým bezpečnostným a obranným záujmom Slovenskej republiky, aby všetci naši susedia boli v NATO alebo v EÚ, ideálne v obidvoch.

Teraz sa ukazuje, že z hľadiska našich obranných a bezpečnostných záujmov najmenej pevným ohnivkom v reťazi je Ukrajina, napriek tomu, že s ňou máme relatívne krátku, necelých sto kilometrov dlhú hranicu.

Teraz už môžeme povedať, že viac ako 50-tisíc utečencov, vojnových utečencov z Ukrajiny, utieklo pred vojnou na Slovensko. My chceme, aby bol na Ukrajine pokoj a mier a aby ich krajina prosperovala, lebo tým bude prosperovať aj Slovenská republika.

Podobne, ako niekedy bola východná hranica Rakúska najmenej ekonomicky prosperujúca, tak po vstupe Slovenska do EÚ sa to výrazne zmenilo, keď sa otvorili hranice. To isté by sa stalo aj východnej oblasti Slovenska, keby Ukrajina vstúpila do Európskej únie a prekvital by tam spoločný obchod. Z rôznych ekonomických, bezpečnostných a iných dôvodov, by to bolo veľmi dobré.

Jedna politická otázka. Členovia opozície strany Smer povedali, že nepodporia prítomnosť vojsk NATO na našom území, že by sme nemali tento konflikt eskalovať tým, že na Ukrajinu budeme dodávať vojenskú techniku. Čo na to hovoríte?

Róbert Fico dlhodobo hovoril, že on sa pozerá na všetky svetové strany a toľko sa točil po tých svetových stranách, až sme všetci zistili, že nevie kde je sever. Vôbec ma to neprekvapuje.

Avšak to, že sa nechal obalamutiť propagátorom ruskej propagandy Blahom a zahraničnú politiku svojej strany posunul inde, ako by mal, to je pre mňa prekvapujúce. Ukazuje sa tak, že Fico je už naozaj absolútne mimo reality a stráca akýkoľvek kontakt s realitou na Slovensku.

Už aj Peter Pellegrini pochopil, že potrebuje otočiť, a veľmi rýchlo ubral z tých útočných vyjadrení voči spojencom. Róbert Fico nazval našich spojencov z Nemecka wehrmachtom. To iba preukazuje, že je úplne mimo.

Ja si myslím, že sa mu dokonca rozpadne strana. Má tam viacerých ľudí, ktorí už nemôžu ani počúvať tie reči, keď našich spojencov nazval nacistickými vojskami a ešte aj teraz spochybňuje potrebné opatrenia smerujúce k posilneniu našej obrany. Je to absurdné. Napokon tí ľudia odídu a jemu sa rozpadne vlastná strana.

Myslím si, že Róbert Fico je na konci svojej politickej kariéry a je zúfalý z toho, že sa aj k nemu blíži spravodlivosť – z hľadiska toho všetkého, čo sa na Slovensku napáchalo za jeho vlády a možno priamo aj jeho rozhodnutiami. Robí všetko preto, aby to zvrátil, ale nepomôže mu to. Bojí sa a vie prečo.

Pán minister, prosím, ešte sa vyjadrite k tomu, čo považujete za podstatné a dosiaľ sme sa toho nedotkli.

Veľmi si želám, aby sme sa zjednotili ako krajina, a som veľmi vďačný za to, že ideme smerom k presadzovaniu záujmov Slovenskej republiky v rôznych oblastiach, nielen ekonomických, ale aj obranných a bezpečnostných.

Ak niekto ešte pred pár týždňami spochybňoval to, či potrebujeme s Američanmi obrannú dohodu, ak niekto spochybňoval členstvo v NATO, tak dnes to už nerobí, lebo vidí, čo to znamená, keď ľudia nemajú za sebou najsilnejšie armády sveta a spojencov, ktorí sú ochotní nás brániť.

Prosím, dôverujme vláde vo veciach, ktoré robí v oblasti obrany a bezpečnosti. Dôverujme vláde, že sa snaží pomôcť Ukrajincom, lebo ide o ľudské životy a ťahajme spolu za jeden povraz. Verím tomu, že takouto cestou dosiahneme všetko to, čo v našej krajine chceme.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: Diskusný klub

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá