Naď ukázal, ako bude vyzerať nová vojenská zotavovňa. Štát investuje milióny eur

  • Nová vojenská zotavovňa bude dostupná aj pre verejnosť
  • Jej súčasťou bude bazén, športoviská, mólo a heliport
  • Hotel Granit Zemplínska Šírava bol zatvorený od roku 2018
hotel garnit, vojenská zotavovňa
Facebook/Jaroslav Naď
  • Nová vojenská zotavovňa bude dostupná aj pre verejnosť
  • Jej súčasťou bude bazén, športoviská, mólo a heliport
  • Hotel Granit Zemplínska Šírava bol zatvorený od roku 2018

Minister obrany Jaroslav Naď na svojom Facebooku informoval o modernizácii Hotela Granit Zemplínska Šírava, ktorý sa premení na vojenskú zotavovňu.

„Srdcovka pre mnohých východniarov, ktorá sa pre kšefty s pozemkami smeráckych nominantov a nezáujem bývalého vedenia za SNS rozpadla pred očami,“ napísal. V príspevku dodáva, že zotavovňa sa stala centrom debát krátko po tom, čo nastúpil na Ministerstvo obrany.

Zotavovňa, ako píše minister, však nebude slúžiť iba vojakom, ale aj širokej verejnosti. „S prácami začneme hneď po procese obstarávania projektovej dokumentácie a neskôr zhotoviteľa stavby,“ píše s tým, že najneskôr sa tak stane v roku 2023.

Súčasťou zotavovne bude wellness, rehabilitačné pobyty, tiež kongresové priestory a športoviská. Tie využijú predovšetkým športovci Vojenského Športového Centra Dukla.

Podľa videa, ktoré minister pripojil k príspevku, je viditeľné, že pôjde o moderný projekt. Viditeľný je krytý bazén, no aj mólo vedúce priamo do Šíravy. Na streche hotela nebude chýbať heliport.

„Veľmi sa teším, región si zaslúži takéto dôstojné priestory. Ďakujem všetkým, ktorí sa na projekte podieľajú, predovšetkým Bytovej agentúre MOSR (BARMO), makáme ďalej!“ dodáva Naď na záver. V príspevku sa vyjadril aj k rekonštrukcii budovy Hviezda, ku ktorej by malo prísť.

Budova chátra už roky

Na Hotel Granit Zemplínska Šírava už v minulosti poukázali viaceré slovenské médiá. RTVS v júli 2021 informovala o tom, že rezort obrany začal s prípravou opravy budovy, ktorá bola zatvorená od roku 2018. V tom čase bola predpokladaná hodnota rekonštrukcie 7 miliónov eur. Momentálne však nie je známe, či je suma aktuálna.

V roku 2018 uviedla vtedajšia hovorkyňa rezortu Danka Capaková, že penzión bude spĺňať všetky kritériá na zabezpečenie dôstojného pobytu pre ubytovaných vojnových veteránov. Tí budú mať k dispozícii bazén, rehabilitačné služby a spoločenskú miestnosť.

Chátrajúci hotel stál rezort peniaze aj v čase, keď bol zatvorený. Jeho údržba mala stáť 200-tisíc eur ročne, ktoré boli určené predovšetkým na stráženie komplexu. Netrvalo dlho a budova po ukončení prevádzky schátrala a stala sa zanedbanou. 

Hotel Granit mal byť zatvorený iba dočasne. Informovalo o tom SME v roku 2017 s tým, že vtedajšie rekreačné zariadenie fungovalo celoročne.

Jeho zatvorenie navrhol vtedajší minister Peter Gajdoš. Ten hovoril len o dočasnom znížení stavov na obdobie mimo sezóny. To potvrdila aj Capaková, ktorá povedala, že rezort odmieta všetky úvahy o zatvorení alebo predaji komplexu.

Zaujímavá budova na na úzkom cípe, ktorý vybieha zo severu do vodnej nádrže Zemplínska Šírava, bola navrhnutá v rokoch 1977 až 1989, keby bol projekt zároveň zrealizovaný. Podľa Registra architektúry za projektom stoja architekti Bálent Dušan, Horváth Eduard, Ivan Kočan. Interiér sa spája s menami Ján Hutťan a Milan Lovás.

Zdroje: RTVS, SME, Register architektúry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá