Nad úzkymi uličkami Palisád a Slavína sa skrýva historická vila, ktorá poteší nielen gurmánov

  • Vysoké stropy prezrádzajú honosnú minulosť, priznané betónové a drevené trámy zas dodávajú interiéru moderný nádych
  • Zimné ráno sa nepríjemne dostáva až pod kožu. Bude to zas len ďalšie pracovné stretnutie, alebo nás čaká niečo viac?
  • Gurmáni už vedia o akej budove vravím. Vôňa kávy a čaju nás nedočkavo pozýva dovnútra. Nuž tak poďme!
Ondrej Bobek
  • Vysoké stropy prezrádzajú honosnú minulosť, priznané betónové a drevené trámy zas dodávajú interiéru moderný nádych
  • Zimné ráno sa nepríjemne dostáva až pod kožu. Bude to zas len ďalšie pracovné stretnutie, alebo nás čaká niečo viac?
  • Gurmáni už vedia o akej budove vravím. Vôňa kávy a čaju nás nedočkavo pozýva dovnútra. Nuž tak poďme!

 

Albrecht je pojmom. Je miestom, kde neexistuje stres, hluk či naháňačky bežného dňa, aj keď ju nájdete v samotnom srdci Bratislavy – na hradnom kopci. Albrecht, ktorý spája boutique hotel, špičkovú reštauráciu s barom a luxusné spa je len na skok od Bratislavského hradu, ale aj od Slavína. V štvrti, ktorá bola vždy buržoázna. I dnes ju zapĺňajú najmä vily diplomatov či honosné sídla politikov.

zdroj: Tomáš Turek

zdroj: Tomáš Turek

Krásnu dvojkrídlovú budovu postavila ešte v 20. rokoch minulého storočia rodina Albrechtovcov. Uprostred vtedajších vinohradov na kopci otvorili vychytenú vinársku reštauráciu, a práve na toto dedičstvo naviazali aj noví majitelia o takmer 90 rokov neskôr.

Pri horúcom čiernom čaji a domácom chlebíku, ktorý pečú priamo v tunajšej kuchyni, počúvame o tom, ako krásna historická budova chátrala a prežila obdobia, keď v nej bola škola, potraviny, keď tu sídlili ambulancie lekárov či krčma. V roku 2007 sa do významnej rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky pustili noví investori a zo zanedbaného domu spravili opäť krásku na hradnom kopci. Dodali jej lesk a šmrnc, ktorý si zaslúži a za rekonštrukciu interiéru vyhral Albrecht dokonca prestížnu cenu CE ZA AR.

Pri pohľade na dizajnové „knižnice“ zaplnené fľašami rôznych vín je nám jasné, že večery v reštaurácii patria najmä produktom vychýrených vinohradov – vínna karta v Albrechte obsahuje približne sto rôznych druhov vín, vrátane vychytávok od malých i väčších vinárov z rôznych kútov Slovenska. Ráno však naše srdce volá po čerstvej káve Danesi, kvalitnom čaji a dobrých raňajkách. Ale čaj, dnes sme tu najmä kvôli nemu…

Lebo v Albrechte predsa nemôže byť len taký hocijaký. Poznáte ALTHAUS – a tea with character? Prémiová značka čajov, ktoré nájdete na mape najlepších prevádzok na Slovensku. A samozrejme aj tu, v Albrechte, v podobe Royal Earl Grey Grand pack – teda sypaného čaju v elegantom vrecúšku, pozostávajúceho zo zmesi tých najlepších čiernych čajov z Ceylonu a Číny s vysoko kvalitnou bergamotovou silicou. Bohatá silná chuť s osviežujúcou citrusovou príchuťou.

Neviem, či to je efektnými oblúkmi v stene za barom, vysokými stropmi alebo elegantným prestieraním, no raňajky v slnkom zaplnenej presklenej časti reštaurácie majú neskutočný štýl. Nezáleží na tom, či si objednáte klasické anglické raňajky či tanier plný ovocia, uhladený a ochotný personál sa k vám správa ako k delegácii kráľovskej rodiny. „Royal Earl grey“ v porcelánovej šálke, vajíčka „Benedict“ či čerstvo pripravená šťava z pomaranča – všetko je tu jednoducho na úrovni. Tip-top, tak, ako si to v päťhviezdičkovom hoteli predstavujete. Raňajky si tu môžete užiť, aj keď nie ste hosťami v jednej z jedenástich izieb v štýlovom hoteli. Stoja desať eur a z vlastnej skúsenosti hlásime, že vás zasýtia v krajnom prípade pokojne až do večere.

zdroj: Ondrej Bobek

zdroj: Ondrej Bobek

V Albrechte sú pripravení na celiatikov s bezlepkovým domácim chlebíkom, na hostí s alergiou na laktózu, ale hlavne na pôžitkárov každého druhu. Sezónne sa meniace menu v reštaurácii pripravuje talentovaný mladý šéfkuchár Andrej Turček, ktorý si potrpí na kvalitné lokálne suroviny, vínne degustácie tu zas vedie šikovná somelierka. Obyčajný pracovný deň vám ale dokáže veľmi rýchlo spríjemniť aj úsmev sympatických čašníkov či milého baristu, ktorý vám splní každé želanie. A čo viac nám k životu treba, však?

Reštauráciu Albrecht nájdete aj na instagrame.

Zdroj: kavickari.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK