Viem si predstaviť aj testovanie od dverí k dverám, vo svete to tak už robia, vraví Naď

  • Minister obrany Jaroslav Naď prišiel so zaujímavou myšlienkou
  • Podľa jeho slov by bolo možné ďalšie testovanie absolvovať aj spôsobom „od dverí k dverám“
jaro nad
TASR
  • Minister obrany Jaroslav Naď prišiel so zaujímavou myšlienkou
  • Podľa jeho slov by bolo možné ďalšie testovanie absolvovať aj spôsobom „od dverí k dverám“

 Realizácia a prípadná forma plošného testovania na COVID-19 je predmetom diskusie a témou pre ústredný krízový štáb, v hre je viacero možností. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Testovanie je možné zrealizovať aj „od dverí k dverám“

Pripustil, že si vie predstaviť aj formu testovania, pri ktorom zdravotníci budú navštevovať domácnosti. „Bez toho, aby som prejudikoval nejaké rozhodnutie, v Abu Dabí v Spojených arabských emirátoch, odkiaľ sme sa aj s pánom ministrom zahraničných vecí Korčokom vrátili, to teraz práve takto robia,“ oznámil.

Poznamenal, že medzi možnosťami je aj akýsi hybridný systém, kde by v obciach zdravotníci navštevovali domácnosti, v mestách by sa konalo testovanie ako doteraz. „Tých možností je veľa, všetko má svoje výhody a nevýhody. Otázka je, ako to logisticky zabezpečiť, ale o tom bude rokovať ústredný krízový štáb,“ zdôraznil.

❗️ĎAKUJEM VŠETKÝM, KTORÍ SA PRIŠLI DOBROVOĽNE A ZADARMO OTESTOVAŤ A V OTÁZKE ZDRAVIA UKÁZALI, ŽE IM AKTUÁLNA…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Monday, November 23, 2020

V každom prípade je podľa neho správne a nevyhnutné, že sa pristúpilo k obstarávaniu antigénových testov. „Či už sa bude diať celoplošné testovanie alebo nie, budú potrebné minimálne pre cielené testovanie vo vybraných lokalitách či ohrozených skupinách,“ ozrejmil.

„Každá krajina sa teraz snaží zabezpečiť si testy,“ zdôraznil. Podľa jeho vedomostí je o predloženie ponuky veľký záujem, záujem o tender má mať vyše 50 firiem.

K nákupu testov sa vyjadril aj Sulík

Líder SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík oznámil, že sa dolaďujú podmienky nákupu, pričom naznačil, že v pôvodnom prezentovanom pláne príde k zmenám.

Poukázal pritom na to, že nakúpiť predpokladaný objem testov v pôvodných termínoch je náročné zosúladiť so zákonom. „V utorok (24.11.) som adresoval pánovi premiérovi list, v ktorom som ho informoval, že dodržať najskorší termín – 2. decembra na dodanie prvých štyroch miliónov testov nie je možné bez porušenia zákona a to ja rozhodne nechcem robiť,“ oznámil.

„Určite sa preto termíny dodania budú meniť, je možné, že sa bude meniť aj plánovaný objem testov,“ dodal šéf rezortu, povereného obstaraním antigénových testov.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech