Nádej pre nakazených koronavírusom: Thajsko hlási prvých vyliečených, liek je skutočne netradičný

  • Obávaný vírus by mohol mať možné riešenie v lieku, ktorý aplikovali nedávno v Thajsku
  • Ide o kombináciu lieku proti HIV a klasickej chrípky
  • 71 ročnej žene sa výrazne polepšilo po 48 hodinách
BeFunky-collage
TASR
  • Obávaný vírus by mohol mať možné riešenie v lieku, ktorý aplikovali nedávno v Thajsku
  • Ide o kombináciu lieku proti HIV a klasickej chrípky
  • 71 ročnej žene sa výrazne polepšilo po 48 hodinách

Z Thajska prichádzajú prvé správy o tom, že koronavírus sa dá úspešne vyliečiť pomocou kombinácie už doteraz známych liekov na HIV a obyčajnej chrípky. Informuje o tom agentúra AFP.

Minister zdravotníctva v Thajsku potvrdil, že žena z Číny, ktorá bola nakazená koronavírusom bola takmer úplne vyliečená kombináciou dvoch liekov na dva rôzne vírusy. Výsledky 71-ročnej ženy dopadli po 48 hodinách negatívne.

„Laboratórny výsledok sa zmenil na negatívny za 48 hodín,“ uviedol doktor Kriengsak.

Kriengsak ďalej hovorí, že lekári kombinovali liek proti chrípke oseltamivir s lopinavirom a ritonavirom, čo sú antivírusové lieky používané na liečbu HIV. Podľa ministerstva je však potrebný hlbší výskum látky, ktorý by mohol byť použitý ako protiliek voči koronavírusu.

V Thajsku poslednú dobu zaznamenali 19 prípadov nakazenia koronavírusom, čo je najviac prípadov po Číne a Japonsku.

Slovensko si zatiaľ drží nulu

S podozrením na ochorenie koronavírusom priviezli do Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku v nedeľu popoludní vozidlom záchrannej služby 33-ročnú letušku.

Doposiaľ dostupné výsledky vyšetrení u pacientky, ktorú hospitalizovali v ÚVN v Ružomberku, poukazujú na bakteriálne a nie na vírusové ochorenie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

„Pri zohľadnení absencie cestovateľskej anamnézy v rizikovej oblasti, ako i posledného letu mimo inkubačné obdobie, prakticky vylučujú infekciu koronavírusom. Pacientke na základe tohto bola zrušená karanténa a bude prepustená do domáceho liečenia,“ informovala Dišková.

Niektoré krajiny Európy, vrátane Česka, zakázali priame lety z Číny. Ako informuje agentúra SITA, zatiaľ nie je známe, ako dlho bude zákaz platiť.

Zatiaľ je to na dobu neurčitú. Situáciu budeme vyhodnocovať,“ vyjadril sa pred rokovaním vlády minister zdravotníctva Adam Vojtěch, podľa ktorého je opatrenie dočasné a závisí od toho, ako sa bude infekcia ďalej vyvíjať, kedy bude kulminovať a ako sa bude Číne dariť s ňou bojovať. Zákaz si podľa ministra vyžaduje situácia.

zdroj: TASR

Nie je potrebná panika

Podozreniam sme sa však na Slovensku nevyhli.

Dvaja občania Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzali v Číne, boli po prílete do Prahy prevezení na Slovensko a dnes ráno prijatí na Oddelení infektológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Ako informuje nemocnica na sociálnej sieti, toto oddelenie sa nachádza v starom nemocničnom areáli.

„Stav oboch je dobrý, neprejavujú sa u nich nijaké príznaky akútneho respiračného ochorenia. Sú umiestnení v izolovanej izbe a v starostlivosti vyhradeného personálu, ktorý k nim bude pristupovať v osobných ochranných prostriedkoch,“ uvádza nemocnica s tým, že ich vzorky boli odoslané na laboratórnu diagnostiku, pričom výsledky by mali byť známe do 48 hodín.

Zdroj: AFP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech