Benzín je drahší oproti vlaňajšku, nafta však vedie. Ich ceny by mali zamieriť smerom nadol, tvrdí analytička

  • Ceny benzínu sa na našich pumpách opäť znížili
  • Benzín 95 je drahší o zhruba 16 % ako vlani
benzín, ropa
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Milan Kapusta
  • Ceny benzínu sa na našich pumpách opäť znížili
  • Benzín 95 je drahší o zhruba 16 % ako vlani

Ceny pohonných látok by mali na slovenských čerpacích staniciach aj v nasledujúcich dňoch klesať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Ako dodala, obavy z blížiacej sa recesie americkej aj európskej ekonomiky vytvárajú predpoklady pre ďalší pokles cien benzínu na pumpách, a to hlavne v prípade, keď by sa ceny ropy usadili pod 90-dolárovou hranicou.

„Nateraz očakávame, že ceny pohonných látok by mohli v nasledujúcich dňoch mieriť ešte smerom nadol. Dôležité je však spomenúť, že na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane je to nedostatok ropy na trhu, ktorý tlačí jej ceny nahor, a na strane druhej sú tu obavy z recesie svetovej ekonomiky a z poklesu dopytu po rope. A to tlačí ceny na ropnom trhu nadol,“ dodala Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 37. tohtoročný týždeň ceny benzínu sa na našich pumpách opäť znížili. Ceny benzínov tak klesajú už 11 týždňov po sebe, čo odzrkadľuje vývoj ropy na svetovom trhu. Liter 95-oktánového benzínu sa predminulý týždeň predával za priemernú cenu 1,642 eura a v týždňovom porovnaní zlacnel o 2 %.

Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,836 eura za liter a oproti predchádzajúcemu týždňu si odpísal 2,3 %. Na rozdiel od benzínu ceny nafty stagnovali na úrovni 1,847 eura za liter.

Zvýšili sa ceny LNG o 1,212 eura alebo o 29,84 percenta na 5,274 eura. Ceny LPG, motorovej nafty a CNG zostali nezmenené, zotrvali na úrovni 0,864 eura, 1,847 eura, respektíve 1,899 eura.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

V medziročnom porovnaní si však za benzín a naftu stále priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 16 % ako vlani a benzín 98 o necelých 14 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 45 % drahšia ako vlani.

Na začiatku augusta zamierila ropa Brent pod 100-dolárovú hranicu a na týchto úrovniach sa až na pár výnimiek drží dodnes. Počas minulého týždňa sa ceny Brentu hýbali v rozpätí 88 až 92 amerických dolárov za barel. Ropa Brent teda podliezla aj 90-dolárovú hranicu.

Za jej poklesom podľa analytičky stoja hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky, čo by so sebou prinieslo aj pokles dopytu po rope. Pod obavy zo spomalenia ekonomického rastu vo svete sa podpisuje vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a sprísňovanie menovej politiky zo strany centrálnych bánk.

„Americký Fed minulý týždeň pristúpil k výraznejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, čo dáva trhom signál, že je odhodlaný skrotiť infláciu aj za cenu prípadnej recesie. Strmšiemu prepadu cien ropy naopak bránilo zrušenie viacerých lokálnych lockdownov v Číne, čo podporilo dopyt po rope. Na rast cien ropy tlačilo aj vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku,“ uzavrela Glasová. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá