Nafúkal si, a to si ani nepil. Neuveríš, z akých potravín ti alkohol tester neukáže nulu

  • To, že v niektoré nápoje alkohol obsahujú, je jasné už z ich názvu
  • My sme si ale posvietili aj na bežné potraviny a odhalili sme zaujímavý fakt
  • Nafúkate aj z toho, o čom by ste to nikdy nepovedali
TASR/Unsplash
  • To, že v niektoré nápoje alkohol obsahujú, je jasné už z ich názvu
  • My sme si ale posvietili aj na bežné potraviny a odhalili sme zaujímavý fakt
  • Nafúkate aj z toho, o čom by ste to nikdy nepovedali

Tolerancia alkoholu v krvi je na Slovensku nulová a napriek tomu polícia zadrží jedného šoféra „pod vplyvom alkoholu“ každú hodinu. Ukázali to policajné štatistiky a upozornil na to portál Aktuality ešte začiatkom tohto roka. Počet vodičov, ktorí si sadnú za volant po tom, čo konzumovali alkoholické nápoje, práve v letných mesiacoch stúpa. Alkohol je v tomto období zodpovedný za každú siedmu nehodu. Aj preto sme sa rozhodli venovať tejto téme trošku podrobnejšie.

Pozor na zostatkový alkohol

Pokiaľ si v predchádzajúci večer alebo v noci na bujarej zábave viac popíjal, ráno si za volant určite nesadaj. Ak šoférovať musíš, počkaj aspoň minimálne 4 hodiny od posledného pohárika. Za hodinu sa z tela odbúra priemerne 0,2 promile. Pomôcť si môžeš výdatnými raňajkami, vodou bohatou na magnézium, ale aj vitamínom C. Vytriezvieť ti pomôže aj káva. Zostatkový alkohol si môžeš overiť aj pomocou online kalkulačiek. Použiť môžeš aj „dreger“, ktorý dnes dostaneš bežne kúpiť na internete.

A predsa si nafúkal?

Polícia by sa ťa pred absolvovaním dychovej skúšky mala spýtať, či si konzumoval alkohol alebo iné látky, ktoré môžu výsledok testu ovplyvniť. V tomto bode by si ich mal upozorniť na niektoré potraviny, ale aj lieky, ktoré užívaš. Ak testom neprejdeš navzdory tomu, že si nepil, požiadaj o 15-minútový odklad a opakovanie dychovej skúšky. Na opakovanie máš podľa zákona nárok.

Testovali sme

U nás v redakcii sme otestovali známe, ale aj menej známe potraviny, ktoré môžu skresliť výsledky dychového testu.  Do výberu potravín ste sa zapojili aj vy, a to prostredníctvom ankety na našom Instagrame. Vybrali sme známe aj menej známe potraviny, od zubnej vody, až po nealkoholický Birell.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech