Najbohatší ľudia sveta prišli od začiatku roka 2022 o astronomickú sumu peňazí

  • Rok 2022 ukazuje svoju silu aj tým najmajetnejším ľuďom planéty
  • Postupne prichádzajú aj o desiatky miliárd dolárov
Na snímke Elon Musk a Jeff Bezos.
TASR/AP/Susan Walsh, Cliff Owen
  • Rok 2022 ukazuje svoju silu aj tým najmajetnejším ľuďom planéty
  • Postupne prichádzajú aj o desiatky miliárd dolárov

Núdzu o peniaze bez pochýb stále nemajú, no rok 2022 sa pre nich stáva rokom, kedy z ich majetkov ubudli desiatky miliárd dolárov. Aj keď stále najbohatší muž sveta – Elon Musk zaznamenal prepad svojho majetku o takmer 62 miliárd dolárov.

Dôvodom má byť aj skutočnosť, že jeho automobilka Tesla zaznamenala v 2. štvrťroku 2022 pokles dodávok oproti predchádzajúcim trom mesiacom. Prispelo k tomu najmä zatvorenie jej továrne v Číne pre blokády na zastavenie šírenia koronavírusu.

Najväčší svetový výrobca elektromobilov uviedol, že v období od apríla do júna 2022 dodal na trhy okolo 255-tisíc vozidiel. To bolo o 18 % menej ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, keď dodal klientom viac ako 310-tisíc elektromobilov.

Pokles dodávok v 2. štvrťroku bol sklamaním pre spoločnosť, ktorá si dala za cieľ dosiahnuť za celý rok silný rast, pričom plánuje otvorenie dvoch nových tovární v Nemecku a v Texase. 

Jeff Bezos

Prepad majetku môže vidieť aj Jeff Bezos a to o približne 63 miliárd dolárov. A napríklad taký čistý majetok Marka Zuckerberga sa znížil o viac ako polovicu a už sa nenachádza ani v rebríčku top 10 najbohatších ľudí planéty.

Suma summarum, 500 najbohatších ľudí sveta prišlo v prvej polovici roku 2022 o 1,4 bilióna dolárov, čo je závratný pokles, ktorý predstavuje najprudší šesťmesačný pokles v histórii v rámci tejto oblasti.

Je to prudký odklon od predchádzajúcich dvoch rokov. Vtedy bolo možné pozorovať prudký rast bohatstva tých najmajetnejších ľudí sveta. Dnes sme svedkami zvyšovania úrokových sadzieb v snahe bojovať so všadeprítomnou infláciou. Ako sme už spomenuli, Tesla má za sebou vôbec najhorší štvrťrok, no prepadu čelí aj Amazon.

Jeff Bezos
zdroj: Flickr/Daniel Oberhaus

Aj keď najbohatší ľudia sveta strácajú obrovské sumy, zásadný krok smerom k znižovaniu nerovnosti bohatstva nečakaj. Elon Musk si drží majetok vo výške 214 miliárd, za ním nasleduje Bezos so 137 miliardami a top tri uzatvára francúzsky podnikateľ Bernard Arnault, ktorý má 123 miliárd dolárov, za ním nasleduje Bill Gates so 114,8 miliardami dolárov. Ukazujú to dáta Bloomberg Billionaires Index.

Len títo štyria páni majú aktuálne na konte viac ako 100 miliárd. Začiatkom roka však túto sumu prekročilo 10 ľudí na celom svete, vrátane Zuckerberga, ktorý je teraz so 60 miliardami dolárov na 17. mieste v rebríčku.

Krypto kríza 

Aké je to stratiť zo svojho majetku takmer 80 miliárd dolárov na vlastnej koži pocítil Changpeng Zhao. Tento priekopník v oblasti kryptomien ešte v januári debutoval v indexe Bloomberg Billionaires Index s odhadovaným majetkom 96 miliárd dolárov. Aktuálne však zaznamenal prepad na sumu 18,7 miliárd dolárov. Dôvodom je búrka vo sfére digitálnych aktivít.

Binance
zdroj: Flickr/Dan Choi Tien Ao

Digitálna mena bitcoin uzavrela svoj najhorší mesiac v histórii, keďže zo svojej hodnoty v júni stratila viac ako 38 percent. Kryptomena ether, ktorá je podľa trhovej kapitalizácie druhou najväčšou digitálnou menou na svete, si odpísala približne 47 percent. Informuje o tom portál CNBC.

Hoci slabosť sektora digitálnych mien je súčasťou širšieho úteku od rizikových aktív, dôvera voči kryptomenám bola v posledných týždňoch osobitne oslabená. V poslednom desaťročí bitcoin zažil dve dlhé obdobia poklesu cien, ale potom sa zotavil.

V predošlom nepriaznivom období pre kryptomeny v roku 2018 bitcoin stratil viac ako 80 percent hodnoty, ale potom ožil a v novembri 2021 sa vyšplhal na rekordnú úroveň zhruba 69-tisíc dolárov za kus.

Analytici Bank of America vo svojej správe zaujali pesimistický tón. Poukázali na údaje naznačujúce, že spotrebitelia sú voči trhu kryptomien opatrnejší.

Interné dáta o klientoch ukázali viac ako 50-percentný pokles aktívnych používateľov kryptomien z rekordnej úrovne viac ako milión v novembri 2021 na menej ako 500-tisíc v máji, uviedla banka.

Zdroje: Bloomberg Billionaires Index, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá