Najčastejšie mýty a fakty o koronavíruse podľa WHO

  • Internetom sa šíria rôzne informácie a návody, ako sa brániť koronavírusu
  • Sú však medzi nimi aj škodlivé rady
  • Svetová zdravotnícka organizácia preto zostavila oficiálny zoznam tých najčastejších mýtov, ktoré sa v spoločnosti šíria a definitívne ich aj vyvrátila
pexels.com
  • Internetom sa šíria rôzne informácie a návody, ako sa brániť koronavírusu
  • Sú však medzi nimi aj škodlivé rady
  • Svetová zdravotnícka organizácia preto zostavila oficiálny zoznam tých najčastejších mýtov, ktoré sa v spoločnosti šíria a definitívne ich aj vyvrátila

Mýtus: Koronavírus sa nemôže prenášať v oblastiach s teplým a vlhkým počasím

Fakt: Vírus COVID-19 sa môže prenášať vo všetkých oblastiach, a to vrátane oblastí s horúcim a vlhkým počasím. Bez ohľadu na podnebie je potrebné dodržiavať ochranné opatrenia.

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je časté umývanie rúk. Týmto človek odstráni vírusy, ktoré môžu byť na jeho rukách a vyhne sa infekciám, ktoré mohol preniesť dotykom očí, úst či nosa.

Mýtus: Vírus COVID-19 môžeme zabiť, ak si postriekame celé telo alkoholom či chlórom

Fakt: Rozprašovanie alkoholu alebo chlóru po celom tele nezabije vírusy, ktoré už vstúpili do tela človeka. Postrek takýmito látkami môže poškodiť nielen odev, ale aj sliznicu očí či úst. Je dôležité si uvedomiť, že alkohol aj chlór môžu byť užitočné pri dezinfekcii povrchov, ale je potrebné ich používať podľa príslušných odporúčaní.

Mýtus: Na liečbu alebo prevenciu pred koronavírusom sú dostupné lieky

Fakt: K dnešnému dňu sa neodporúča žiadny špecifický liek na prevenciu alebo liečbu nového koronavírusu. Avšak osobám infikovaným vírusom by sa mala venovať primeraná starostlivosť, aby sa zmiernili a liečili príznaky. Niektoré špecifické liečby sa skúmajú a budú testované prostredníctvom klinických pokusov.

Mýtus: Deti nemôžu dostať ochorenie COVID-19

Fakt: Ľudia všetkých vekových skupín môžu byť infikovaní novým koronavírusom. Zdá sa, že zraniteľnejší sú starší ľudia a ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami (ako sú astma, cukrovka, srdcové choroby).

Aj šéfka epidemiologického oddelenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhove sa snažila mierne korigovať doterajšie vyhlásenia odborníkov a zdravotníckych inštitúcií, že deti novým koronavírusom nie sú príliš ohrozené, informuje SITA.

„Videli sme už deti s touto infekciou zomierať, takže nemôžeme univerzálne tvrdiť, že jej priebeh u detí je mierny,“ vyhlásila Van Kerkhove. Na druhej strane povedala, že prenos koronavírusu v školách zatiaľ nebol zaznamenaný. „Z evidencie, ktorú máme k dispozícii, sme nezaznamenali prenos v zariadeniach ako sú školy,“ povedala hlavná expertka WHO na epidémie.

Mýtus: Chladné počasie a sneh môžu nový koronavírus zničiť

Fakt: Nie je dôvod domnievať sa, že chladné počasie môže nový koronavírus alebo iné choroby zničiť. Normálna teplota ľudského tela zostáva okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohľadu na vonkajšiu teplotu alebo počasie. 

Mýtus: Horúci kúpeľ ochráni pred vírusom

Fakt: Horúci kúpeľ neochráni ľudí pred nákazou COVID-19. V skutočnosti môže byť horúci kúpeľ s veľmi horúcou vodou škodlivý, pretože vám môže ublížiť. Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je časté čistenie rúk. Týmto odstrániš vírusy, ktoré môžu byť na tvojich rukách a vyhneš sa infekcii, ktorá sa objaví pri kašli či pri dotyku očí, úst a nosa.

zdroj: UVZSR

Mýtus: Koronavírus prenášajú komáre

Fakt: Doteraz neexistujú žiadne informácie ani dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový koronavírus by mohli prenášať komáre. Nový koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri primárne prostredníctvom kvapôčiek vytvorených pri kašli, kýchnutí infikovanou osobou alebo pri kontakte s kvapôčkami slín či výtokom z nosa. 

Mýtus: Sušiče rúk sú účinné pri zabíjaní nového koronavírusu

Fakt: Sušiče rúk nie sú účinné pri zabíjaní 2019-nCoV. Aby si sa ochránil pred novým koronavírusom, mal by si si ruky často dezinfikovať alebo ich umyť mydlom a vodou. Po vyčistení rúk ich dôkladne osuš pomocou papierových utierok alebo teplovzdušným sušičom.

Mýtus: Koronavírus môže zničiť ultrafialová dezinfekčná lampa

Fakt: UV lampy by sa nemali používať na sterilizáciu rúk alebo iných oblastí kože, pretože UV žiarenie môže spôsobiť podráždenie pokožky.

zdroj: UVZSR

Mýtus: Vakcíny proti zápalu pľúc sú účinné aj proti novému koronavírusu

Fakt: Očkovacie látky proti pneumónii, ako je pneumokoková vakcína a vakcína proti Haemophilus influenza typu B (Hib), neposkytujú ochranu pred novým koronavírusom. Vírus je tak nový a odlišný, že potrebuje svoju vlastnú vakcínu. Vedci sa snažia vyvinúť vakcínu proti 2019-nCoV a WHO podporuje ich úsilie. Aj keď tieto vakcíny nie sú účinné proti 2019-nCoV, na ochranu zdravia sa dôrazne odporúča očkovanie proti respiračným chorobám.

Mýtus: Pravidelné vyplachovanie nosa fyziologickým roztokom môže zabrániť infekcii novým koronavírusom

Fakt: Nie je dokázané, že by pravidelné vyplachovanie nosu fyziologickým roztokom chránilo ľudí pred infekciou novým koronavírusom. Existuje niekoľko obmedzených dôkazov o tom, že pravidelný preplach nosu soľným roztokom môže ľuďom pomôcť rýchlejšie sa zotaviť z prechladnutia. Pravidelné vypláchnutie nosa však nepreukázalo prevenciu respiračných infekcií.

Mýtus: Cesnak môže pomôcť zabrániť infekcii novým koronavírusom

Fakt: Cesnak môže mať určité antimikrobiálne vlastnosti. Aktuálne však nie je žiadny dôkaz, že konzumácia cesnaku chráni ľudí pred koronavírusom.

Mýtus: Antibiotiká sú účinné pri prevencii a liečbe nového koronavírusu

Fakt: Antibiotiká nefungujú proti vírusom, iba proti baktériám. Nový koronavírus je vírus, a preto by sa antibiotiká nemali používať ako prostriedok prevencie alebo liečby. Ak je však človek hospitalizovaný pre koronavírus, môžete dostať antibiotiká, pretože je možná pridružená bakteriálna infekcia.

Zdroje: who.int, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá