Najviac párov sa rozchádza počas vianočného obdobia, môže za to jedna vec

  • Neochota míňať peniaze pred Vianocami spôsobuje „masové rozchádzanie“
  • Je za tým ale aj niečo iné
allan-filipe-santos-dias-NpR5YX7un4M-unsplash
Unsplash/allan filipe santos
  • Neochota míňať peniaze pred Vianocami spôsobuje „masové rozchádzanie“
  • Je za tým ale aj niečo iné

Šokujúcim zistením je, že najviac párov sa rozchádza počas vianočného obdobia. A ešte väčší šok –  môžu za to peniaze. Podľa štatistiky Davida McCandlessho a Lee Byrona, ktorí analyzovali 10-tisíc statusov na Facebooku, sa najviac ľudí rozchádza presne 11. decembra.

Podľa správcov sociálnych médií táto štúdia nie je spoľahlivá. Najväší počet rozchodov počas decembra (dva týždne pred Vianocami) potvrdzujú štatistiky z prieskumov i psychológovia. Platí to vo väčšine civilizovaných krajín, v ktorých boli prieskumy realizované.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Vianoce sú drahým sviatkom. Ozdoby, večierky, slávnostné jedlo, koláče ale hlavne darčeky, to všetko nás stojí nemilé množstvo peňazí. A niekedy si ľudia jednoducho darčeky pre partnerov nemôžu dovoliť a je im trápne to priznať. Preto sa rozchody často dejú nie len pred Vianocami, ale aj pre narodeninami.

Výskumy tiež odhalili, že hlavnými aktérmi sú v tejto záležitosti osoby vo veku 18 až 34 rokov, pričom u mužov je väčšia pravdepodobnosť, že ukončia vzťah ako pri ženách (11% oproti 7%).

Naozaj je neochota kupovať darčeky dôvodom pre rozchody?

Expertka na vzťahy a bývalá rozvodová advokátka Sheela Mackintosh-Stewartová BBC vysvetlila, čo tomu prispieva.

Situácia je zložitejšia, nejde iba o drahé darčeky ale aj. V dnešnej dobe je omnoho ľahšie než kedykoľvek predtým oznámiť „koniec“.  „Ľudia sa vo všeobecnosti vyhýbajú osobnej konfrontácii, ak je to možné. Technológia ľuďom uľahčuje posielať rozhnevané a iné negatívne správy sms-kou či mailom. Je to pohodlné,“ povedala Mackintosh-Stewartová.

Celú vec tiež zhoršujú pokušenia a rozptýlenia dostupné v médiách a sociálnych sieťach, ktoré tlak počas sviatkov ešte zvyšujú. „Páry dnes musia vynaložiť dvojnásobne viac námahy na to, aby udržali vzťah,“ pokračuje expertka.

Vianočné „žgrlošenie“ sa podľa nej stalo dobrou výhovorkou na opustenie partnera, keď sa človek nechce zaoberať základnými problémami a konfliktmi, ktoré sú skutočnými dôvodmi. K celkovo horšej nálade prispievajú aj dlhšie noci a kratšie dni.

Mnohí sa teda pred Vianocami rozchádzajú preto, aby nemuseli kupovať darček osobe, s ktorou si vo vzťahu nie sú istí. Rozchod tak zároveň považujú za súčasť nového začiatku v novom roku.

Prieskumy však prinášajú aj pozitívnu informáciu a to, že práve na Štedrý deň je rozchodov najmenej.

Pre zachovanie dobrých vzťahov či už partnerkých alebo rodinných je dobré sa vopred dohodnúť na rovnakej (podobnej) finančnej sume, ktorú všetci na darčeky dáte. Predídete tak sklamaniam a pocitu trápnosti, ak ste dali viac alebo menej ako ostatní.

Zdroj: bbc.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech