Toto je 5 najčistejších morí v Európe a a ich najkrajšie pláže, ktoré sa oplatí navštíviť

  • Aj európske krajiny ponúkajú prímorské lokality, ktoré majú mimoriadne dobré podmienky na kúpanie sa a oddych
  • Svedčí o tom aj prieskum Eurostatu, ktorý sa ešte v roku 2017 zameral na kvalitu vody v niekoľkých prímorských krajinách Európy
cukuk
pixabay.com
  • Aj európske krajiny ponúkajú prímorské lokality, ktoré majú mimoriadne dobré podmienky na kúpanie sa a oddych
  • Svedčí o tom aj prieskum Eurostatu, ktorý sa ešte v roku 2017 zameral na kvalitu vody v niekoľkých prímorských krajinách Európy

Európsky štatistický úrad zverejnil rebríček, v ktorom zoradil krajiny, s tými najlepšími miestami na kúpanie sa v mori. Prihliadal pritom primárne na kvalitu a čistotu vody. Absolútne najväčší podiel pobrežných miest s dokonalou kvalitou vody má Slovinsko. My sme sa ti rozhodli predstaviť top 5 najčistejších pobrežných destinácii v EÚ a ich najkrajšie pláže. 

1. Slovinsko je perlou južnej Európy

Kto by to bol povedal, že práve nenápadné Slovinsko získa titul krajiny s najčistejšími prímorskými lokalitami. Slovinsko je už dnes vďaka prírodným krásam považované za turistickú perlu južnej Európy. Len veľmi malé percento turistov si však krajinu vyberá primárne kvôli pobytu pri mori. Slovinsko má síce krátke, ale veľmi pekné pobrežie Jadranu s dĺžkou 43 km.

Slovinské pobrežie je prevažne skalnaté, väčšinou narazíš na umelo vytvorené vstupy či rebríky vedúce priamo do mora. Na polostrove Milj v letovisku Ankaran si však užiješ aj piesočné pláže. Jednou z najkrajších pláží je Simonov záliv, ktorá je sčasti trávnatá a sčasti kamienková. Už niekoľko rokov sa pýši Modrou vlajkou, čo je ocenenie udelené tým najčistejším a najlepšie upraveným plážam.

Viac čítaj TU>>Chceš si oddýchnuť od horúčav? Vyskúšaj baltické pláže v Poľsku a ešte aj ušetri

2. Malta 

Na druhom mieste v rámci kvality morskej vody na kúpanie skončila Malta. Pobrežie maltských ostrovov je prevažne skalnaté a členité, piesočné pláže sú prevažne v zátokách. Na Malte je veľmi pekná piesočnatá Golden Bay. Skvelé kúpanie na pláži s červeným pieskom ponúka Ramla Bay. Neďaleko odtiaľ je známa jaskyňa Calypso’s Cave, ktorú sa určite oplatí navštíviť.

View this post on Instagram

In a painting

A post shared by Matteo Damiani •• Gopro Travel (@mattdamnlife) on

3. Cyprus 

Spolu s ďalšími ostrovmi Stredomoria sa Cyprus dlho bije o titul „najslnečnejší“. Hlási až 300 dní slnečného svitu, ktoré lákajú na pláž. Tie na Cypre patria k najčistejším v Európe a veľa z nich sa pýši Modrou vlajkou. Hovorí sa, že najkrajšie pláže na ostrove sú tie severocyperské. Krásne, široké, obkolesené nádhernou prírodou. A panenské kvôli korytnačkám.

View this post on Instagram

Jeep safari is the shit #cyprus #larabeach

A post shared by tulle1994 (@tulle1994) on

Do kategórie pokojnejších patria pláže okolo Pafosu. Asi preto, že tu nevyrástli plážové bary ako huby po daždi,  svoje „liahne“ tu majú korytnačky. Konkrétne na pláži Lara, severne od Agios Georgios. Na Tripadvisor je top hodnotenou pláž Green Bay.

Viac čítaj TU>>Zabudni na predražené Chorvátsko. Vyskúšaj netradičnú dovolenku za pár eur

4. Grécko 

Biely piesok, lagúny a skoro celý rok dobé počasie. Grécko má všetko, čo by si si mohol priať od perfektnej prímorskej dovolenky. Severozápad ostrova Kréta ukrýva jedno z najkrajších miest, ktoré môžeš v Grécku navštíviť. Je ním polostrov Gramvousa, ostrov Tigani a obrovská lagúna s bielo ružovým pieskom a plážou Balos.

View this post on Instagram

#balos #paradise #crete #summer2016 #sea #blue

A post shared by Nicola (@nicola_caos) on

Balos je jednou z najúchvatnejších pláží v Grécku. Leží 60 km severozápadne od mesta Chania. Má biely piesok, mäkké morské dno a krištáľovo priezračnú vodu. Oproti nej je skalný ostrov Gramvoussa, na ktorého vrchole stojí benátsky hrad s výhľadom na krajinu.

Viac čítaj >>> Ušetri čas aj peniaze a vyraz k top slovenským jazerám s piesočnými plážami

5. Chorvátsko 

Aj po toľkých rokoch je Chorvátsko top destináciou pre mnohých Slovákov. Jednou z najkrajších pláží v tejto krajine je pláž Sveti Ivan, ktorú nájdeš pod dedinkou Lubenice. 

Mnohí určite ocenia čistú vodu a veľkým benefitom je aj  povrch pláže. Sú to kamienky, ktoré sú takmer také jemné, ako piesok. Pretože je pláž asi 40 minút od Lubenice, nenájdeš tu veľa ľudí. A keby čírou náhodou áno, kúsok od nej je ďalší klenot s názvom Zanja. Mimochodom, magazín Bild označil túto lokalitu za 15. najkrajšiu pláž na celom svete.

Čo sa týka kvality vody na kúpanie, na chvoste celoeurópskeho rebríčka sa umiestnilo Švédsko. Predposledné miesto obsadila obľúbená prímorská destinácia Bulharsko.

Zdroj: europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech